Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Zehirlenme Belirtisi

Köpeklerde zehirlenme, oldukça sık karşılaşılan durumlardan biridir. Hem günlük yaşam hem de köpekleri merak duyguları zehirlenmelerine neden olabilir. Köpeklerde zehirlenme farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ayrıca bu zehirlenmelerin her biri farklı şekillerde oluşabilir. Zehirli bitkiler, ilaçlar, gazlar ve kimyasal maddeler köpeklerde zehirlenmeye neden olur.

Ayrıca yılan sokması ve böcek ısırması gibi durumlar sonucunda da zehirlenme yaşanabilir. Zehirlenme durumu söz konusu olduğunda eğer gerekli olan müdahaleler yapılmazsa, köpeğin ölümü kaçınılmaz olabilir. Burada köpek sahiplerine düşen sorumluluk büyüktür. Köpeklerde zehirlenme belirtilerini iyi bilmeniz gerekir. Eğer bu belirtilerin neler olduğunu iyi bilirseniz, köpeğinizin hayatınızı kurtarabilirsiniz.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtisi
Köpeklerde Zehirlenme Belirtisi

Kusma

Köpeğiniz eğer ağız yoluyla aldığı herhangi bir maddeden dolayı zehirlenmişse kusmaya başlar. Kusma, hemen hemen her zehirlenme durumunda meydana gelen bir belirtidir. Köpeklerin durduk yere kusması, pek fazla karşılaşılan bir durum değildir. Köpeğin kusması, bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir. Köpeklerin aniden kusması ve bu kusmanın sık sık meydana gelmesi, zehirlenmenin olduğuna işaret eder.

Eğer köpeğiniz evinizde ise bu kusmalar, sizi oldukça fazla rahatsız edebilir. Köpeğiniz kendini tutamayıp bir anda evinizin ortasına kusabilir. Böyle olumsuz olaylarla karşı karşıya kalmamak için köpeğinizi zehirleyen durumdan onu kurtarmalısınız. Eğer zehirlenmelere karşı ilk müdahale yöntemlerini biliyorsanız, veterinere gitmenize gerek kalmayabilir. Ancak zehirlenme konusunda herhangi bir bilginiz yoksa acilen veterinere gidin.

İshal

İshal, köpeklerde zehirlenme belirtisi olarak kabul edilir. İshal durumu, sadece zehirlenme sonucunda meydana gelmez. İshali gördüğünüzde diğer zehirlenme belirtilerini de tespit etmeniz gerekir. Yani ishal olan her köpek zehirlenmiş olamaz. Belirtilerin her birini bir bütün olarak ele almalısınız. İshalin zehirlenme belirtisi olduğunu kanıtlayan diğer bir durum ise kanlı şekilde meydana gelmesidir.

Köpeklerde kanlı ishal sorunu, mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Kanlı ishal, durumun oldukça fazla ciddi olduğunu gösterir. Kanlı ishal durumuyla karşılaştığınızda kesinlikle hiçbir müdahalede bulunmayın. Zehirlenmenin ne derecede ve nasıl olduğunu en iyi tespit edecek kişi uzman bir veterinerdir. Bunun için kanlı ishali, oldukça fazla önemsemeniz gerekir.

Halsizlik Ve Uyuşukluk

Köpekler oynamayı ve eğlenmeyi seven canlılardır. Bu nedenle onların halsiz ve uyuşuk olmaları pek fazla alışkın olmadığımız bir durumdur. Eğer köpeğiniz son zamanlarda sürekli halsiz ve uyuşuk tavırlar sergiliyorsa zehirlenmiş olabilir. Bunun yanında olduğu yerden hareket etmek istemezler. Halsizlik durumları onları oldukça fazla mutsuz eder.

Her zaman yapmaktan zevk aldıkları aktivitelerden uzak dururlar. Bunun yanında iştahsızlık da söz konusu olur. Bu derece cansızlık yaşayan köpekler, sanki yaşamdan kopmuş gibi davranırlar. Sürekli olarak yuvalarında yatmak isterler. Ya da nerede rahat olurlarsa oradan uzun süre boyunca kalkmak istemezler.

Kızarıklık Ve Şişme

Kızarıklık ve şişme gibi durumlar, deri temasıyla oluşan zehirlenmeler sonucunda meydana gelir. Köpekler tüylü canlılar olduğu için bu belirtileri fark etmekte zorlanabilirsiniz. Ancak diğer zehirlenme belirtilerini fark ederseniz, köpeğinizin derisini kontrol etmeyi unutmayın. Deride oluşan kızarıklık erkenden fark edilmezse ciddi bir boyuta ulaşabilir. Kızarıklığın yanında şişlik ve yanık da oluşmaktadır.

Bu belirtiler deri üzerinde meydana geldiğinden dolayı kolaylıkla fark edilebilir. Deriye temas eden ve zehirlenmeye neden olan etkeni fark edip köpeğinizden uzaklaştırmazsanız, zehirlenme giderek artabilir. Bunun sonucunda ise köpeğiniz, hayatını kaybedebilir. Yanık ve şişlik durumları, köpeğinizin hareket durumunu kısıtlar. Ayrıca bu bölgelerine dokunduğunuz zaman canı yanabilir. Veteriner hekim, deride meydana gelen bu sorunlar için mutlaka bir tedavi uygulayacaktır.

Aşırı Salya

Köpekler, salya üreten canlılar arasındadır. Ancak bu salya üretiminin belli bir miktarı bulunmaktadır. Köpeklerin salyası, belli durumlar söz konusu olduğunda artar. Bu durumlardan biri de zehirlenmelerdir. Eğer köpeğinizde aşırı derece de salya akışı mevcutsa zehirlendiğinden şüphe edebilirsiniz. Bu salya, köpeğin kontrolü dışında meydana gelir. Köpeğin salyayı engellemesi ise imkansız olur.

Bunun sonucunda da evinizin her yerinde köpek salyaları ile karşılaşabilirsiniz. Salya artışını önemseyip bu durumun zehirlenmeden dolayı mı meydana geldiğini araştırmalısınız. Eğer bu konuda kesin bir şey bulamazsanız, veterinere danışabilirsiniz. Böylece zehirlenen köpeğinize erken müdahale yapmış olursunuz.

Nefes Almada Zorluk

Zehirlenen köpeklerde görülen belirtilerden biri de nefes almada zorluktur. Köpeğinizin nefesi olağandan zor ise zehirlenme durumu olabilir. Ya da bunun tam tersi olarak derin bir şekilde nefes alırlar. Nefes alma durumlarındaki değişim köpekten köpeğe göre değişiklik gösterebilir.

Koma Ve Titreme

Eğer zehirlenmeyi erken zamanlarda fark edemezseniz, köpeğiniz komaya girebilir. Koma esnasında ise titreme yaşayabilir. Zehirlenmenin etkisi ile köpek bilinç kaybı yaşamaya başlar ve felç geçirebilir. Böyle ciddi bir durumla karşılaşmamak için köpeğinizi sık sık kontrol etmelisiniz.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtisi
Köpeklerde Zehirlenme Belirtisi

Diğer Belirtiler

Köpeklerde zehirlenme belirtilerinin sayısı oldukça fazladır. Bu belirtilerden birini gördüğünüz zaman zehirlenme olduğunu düşünmeniz yanlış olur. En az iki ya da daha fazla belirtiyi gözlemlemeniz gerekir. Köpeklerde zehirlenme belirtilerinden bazıları yukarıda açıklanmıştır.

Bunlar dışında diğer zehirlenme belirtileri ise şunlardır:

 • Kramplar
 • Karında ağrı
 • Sancı
 • Burundan kan gelmesi
 • Mukozalarda oluşan renk değişimleri
 • Anüsten kan gelmesi
 • Depresyon
 • Heyecan
 • Felç
 • Ağız köpürmesi
 • Zayıflık
 • Bilinç kaybı

Gibi durumlar köpeklerde zehirlenme belirtileri arasındadır. Köpeğinizin bu durumlara maruz kalması sonucunda zehirlenme olduğunu hemen anlamalısınız. İleri derece zehirlenme durumlarında ise daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Zehirlenmeler köpeğinizin felç kalmasına hatta ölmesine bile neden olur.

Bu nedenle onların yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için çalışmalısınız. Köpeğiniz için tehlikeli olan tüm maddeleri ondan uzak tutmalısınız. Ayrıca zehirlenme şikayeti ile veterinere gittiğiniz zaman bu durumun neden olduğunu veterinere söylemeniz, tedavinin kolay olmasına katkı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.