Evcil Marketim
KöpekKöpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri

Küçük Köpek Cinsleri ve en popüler olanları hakkında kısa ve net bilgiler vermek gerekirse diye bu içeriğimizi sizler için hazırladık.

Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri – YouTube

Evcil hayvan olarak köpek sahiplenileceği zaman, önceden hangi türe sahiplenilecek, avantaj ve dezavantajları neler, bakımı ve beslenmesi gibi ön bilgiler önemli olarak görülmektedir. Küçük köpek cinslerinin her zaman büyük köpeklere göre daha avantajlı sayıldığı bilinmektedir. Yanlarından ayrılmayan bu samimi dostların her zaman sahiplerine kendilerini sevdirmiş olması, onların ne kadar aktif ve hayat dolu olduğunu göstermektedir.

Küçük Köpek Cinsleri sahibi olmak için geçerli bir çok sebep bilinmektedir.

 • Küçük boyutlu köpekler tam bir kucak köpeği olabilmektedirler. Kimi cins köpekler sahiplerine aşırı düşkün olduklarından, sahiplerinin uyudukları alanı benimsemekte ve korumaktadır. Ayrıca beraber uyumak bir alışkanlık haline gelebilmektedir.
 • Apartman için boyutları her zaman yeterli olmaktadır. Gün içerisinde alan yeterliliği ile fazlaca oyun oynamaktadırlar.
 • Yapıları gereği çok dost canlısı hayvanlar olduklarından diğer canlılarla çok kolay iletişim kurabilmektedirler.  Ayrıca küçük boyutları sayesinde ev ve apartman hayatına kolay adapte olmaktadırlar. Uyumlu ve küçük olmaları sayesinde çok fazla alan kaplamamaktadırlar. Dar ve oda sayısının az olduğu ev tipleri için ideal cins olmaktadırlar.
 • Bakımı ayrıca çok kolay olmaktadır. Büyük köpek cinslerine kıyasla daha az emek ve para harcanmaktadır. Özellikle bakım konusunda hiç zahmete girilmeyen küçük köpek cinsleri arasında Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested), Dandie Dinmont Terrier gibi küçük köpek cinsleri bulunmaktadır.
 • Küçük yapılı oldukları için egzersiz onlar için gerekli değildir algısını benimseyenler yanlış bir algıya inanmaktalar. Sadece küçük oldukları için fazla eşyaya ve alana ihtiyaçları olmamaktadır.
 • Küçük köpek cinsleri büyük köpek cinslerine göre daha az strese girmektedirler. Kısa süre evde yalnız kaldıklarında sorun çıkartmak yerine anın tadını çıkartmaktadırlar.
 • Evde az alanları olduğu için daha az alanı kirletmektedirler. Özellikle Skye Terrier, İtalyan Tazısı ( İtalian Greyhound),  Lowchen cinsleri diğer köpeklere göre çok daha temiz kalabilmektedirler.
 • Eğitim konusunda küçük boyutlu köpeklere şans vermek daha kolay olmaktadır. Büyük köpeklerin cüsseleri ve gücü ele alındığında kontrolü zor olabilmektedir. Bu sebeple yeni sahiplenme yapacak ve hiç bir tecrübesi olmayan kişilerin, küçük köpek cinslerine yönelmeleri daha doğru olmaktadır.
 • Beslenme konusunda büyük köpeklerin yediği miktarlara ulaşamayacaklarından, mama parası başka masraflara katılmaktadır.
 • Çok pratik bir bakım rutinlerine sahip olduklarından, diğer zamanlar eğlenceye ayrılmaktadır.

Evde Bakılabilecek Büyümeyen Köpek Cinsleri

Evde Bakılabilecek Büyümeyen Köpek Cinsleri

Ev hayatına uyumları sayesinde sahiplerini zorlamaması, eğitimin ve bakımının ufak boyutlarda seyretmesi avantaj olarak sayılmaktadır. Bu konuda en çok tercih edilen cinsler Puly,  Bedlington Terrier ve Toy Marchester Terrier olmaktadır.

Her köpek sahipleri ile buluştuklarında çok heyecanlı serüvene atılmaktadırlar. Küçük boyutlu köpekler için bu serüven daha eğlenceli olmaktadır. Çok çeşitli köpek oyunlarını oynamak günlük enerji ihtiyaçlarını yeterince karşılamaktadır. Uzun süren yürüyüşlerin ve dışarıda geçen sürelerin az olması sebebiyle ev vakitleri daha kaliteli olmaktadır.

Küçük cins köpeklere evde yapılan aktiviteler onların yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

 • İlk olarak engelden atlama oyunu sık tercih edilmektedir. Nesneleri üst üste koyarak üzerinden atlanması sağlanmaktadır. Bu sayede bacak kasları güçlenmektedir.
 • İkinci olarak sakla bul oyunu çok dikkatlerini çekmektedir. En sevdiği oyuncağı yeniden ve yeniden bulmak eğitimlerine ufak katkı sağlamaktadır. Saklambaç oyunu da tıpkı aynı taktik ile oynanmaktadır. Bu sefer oyuncak yerine sahipleri geçmektedir.
 • Her cins köpeğin yapabileceği topu getir oyunu onlar için son derece eğlenceli bir aktiviteye dönüşmektedir.

Küçük cins köpekler büyük cins köpeklere göre evde yapılacak aktivitelerin çok olması sebebiyle yalnız kalmak onları için sorun olmamaktadır. Kendi başlarına evde mutlaka yapılacak bir iş bulmaktadırlar. Ayrıca küçük köpek cinsleri gün içerisinde daha az enerji harcamaktadır. Buda daha çok uyku ve sakinlik anlamına gelmektedir.

En Akıllı Küçük Köpek Cinsleri

En Akıllı Küçük Köpek Cinsleri

Küçük köpek cinsleri büyük köpeklere göre daha fazla oranda zekalarını kullanmaktadırlar. Genlerinden gelen en güzel özellik olması ile günlük hayatta zeka seviyeleri ile çok bahsedilmektedirler.

Zekaları ile içgüdülerini iyi kontrol etmektedirler. Oyun  ve eğitim zamanlarında hep yapıcı hareket etmektedirler. Aynı zamanda otokontrol mekanizmaları zekaları ile her geçen gün daha bir gelişmektedir.  Daha çok eğitim ile bu yönleri arttırılmaktadır.

Küçük cins kopekler, basit komutları kolayca öğrendiklerinden, İtaatkar ve yapıcı köpek olarak tabir edilmektedir. Söz dinlemesi bir köpek için son derece önemli bir unsur olmakla beraber, bu durum günlük hayatı hem sahip hemde köpek için etkilemektedir.

En akıllı küçük köpek cinsleri arasında Schipperke, Afferpinscher ve Silky Terrier adını çok konuşturmaktadır.

İstenilmeyen davranışı yapmamak için özen göstermektedirler. Çok yapıcı ve eğitime hevesli olmaları ile bilinmektedir.

Uzun Kulaklı Küçük Köpek Cinsleri

Uzun Kulaklı Küçük Köpek Cinsleri

Basset Hound cinsi köpeklerin uzun kulakları kendilerini diğer köpeklere oranla daha farklı göstermektedir. Ayrıca zeka  yapıları normal standarttın üzerinde olması onlar için sağlam bir avantaj olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Labrador Retriever Özellikleri – Labrador Köpek Fiyatları (patigen.com)

Uzun kulakları ve küçük boyutları ile en çok  dikkat çeken  köpek cinsleri ise Kaniş, Beagle ve  Dakhund olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.