Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek CinsleriKöpek Eğitimi

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie

Border Collie ırkı köpekler, dayanıklı ve çevik yapılarıyla oldukça ünlü bir köpektir. İngiltere ve İskoç sınırında koyunların güdülmesi için çoban köpeği olarak geliştirilmişlerdir. Çok zeki ve yetenekli bir köpek olan border ırkı çocuklar ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar.

Köpek Irkları – Border Collie – YouTube

Ruh sağlıkları açısından yüksek enerjilerini atması önemli olan border ırkının enerjilerini atamadıkları halde depresyona girme ihtimalleri bulunur. İnsanlarla oldukça iyi anlaşıp çok iyi bir arama kurtarma köpeği olarak bilinmektedirler.

Eğitilebilir ve zeki bir ırk olan border collie yavru iken eğitilmeleri halinde itaat, çeviklik, izleme ve uçan disk yarışmalarında, köpek sporlarında mükemmel bir şekilde başarı gösterir.

Border Collie Özellikleri

Border Collie Özellikleri

Bu köpekler, oldukça zeki ve eğitilebilir bir ırktır. Sağlıklı bir şekilde beslenmeleri ve bakımları yapılmaları halinde ortalama yaşam süreleri 10-14 yıl kadardır. Genel ağırlıkları 14-23 kg iken boyları 51-60 cm arasında değişiklik gösterir.

Yetiştirilme amaçları koyun gütme ve koyun çoban köpeği olan collie ırkı sıcakkanlı ve öğrenemeye açıktır. Genel özellikleri arasında komutlara duyarlı ve arama kurtarma köpeği olması gelirken soğuk ve sıcak havalara dayanıklı olmaları en büyük avantajlarıdır.

Kaslı bir vücutları bulunan border ırkının gözleri koyu renklidir. Tüyleri orta uzunlukta ve çift katmanlı olup ipeksi bir görünüme sahiptir. Tüy renkleri genel olarak siyah-gri, siyah-beyaz, düz siyah ya da 3 renkli bir görünümdedir.

Boyun kısmı yeleli olan border ırkının kuyrukları da oldukça tüylüdür. Border collie ırkı orta boy bir ırk olup çevik ve hareketli olmasından egzersiz ihtiyaçları fazla olan bir köpek türüdür.

Border Collie Irkı Bakımı

Her köpek türünde olduğu gibi  collie ırkında da düzenli bir bakım olmazsa olmazlardan olup sağlıklı bir yaşam sürmelerinde önemli bir rol oynar. Cildinin sağlıklı olması için düzenli taranması önemlidir ve yılda birkaç kez banyo yaptırılması yeterli olur.

Border Collie Irkı Bakımı

Kulaklarında hareketli bir ırk olmasından dolayı biriken tozların haftada bir kere nemli bir bezle silinmesi gereklidir. Ağız enfeksiyonlarına maruz kalmamaları için düzenli bir şekilde dişleri fırçalanmalı,  köpek mamalarının kaliteli ve düzenli beslenmeleri gereklidir.

Tırnak bakımları da ihmal edilmemeli ve düzenli bir şekilde kesilmesi gereklidir ki uzayan tırnakları patilerine batarak zarar vermesin. Aşılarının düzenli bir şekilde yapılması ve veteriner kontrollerinin ihmal edilmemesi de bakımları arasında yer alarak sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

Border Collie Sadık Mı?

Border Collie Sadık mı?

Border collie ırkı herkese uygun olan bir ırk değildir. Eğitilmesi oldukça kolay olan ırkın egzersiz ihtiyaçları bir o kadar fazladır. Bu nedenle sürekli ilgi görmek ve ilgilenilmek istenen bir ırktır. Bu köpek sahiplerinin ilgisini çok ister ve başarılı, sadık, eğitilmesi kolay bir köpek cinsidir.

Border Collie Nasıl Beslenmelidir?

Border collie ırkının yüksek enerjisi olmasından dolayı düzenli bir şekilde egzersizlere ihtiyaç duyar.

Border Collie Nasıl Beslenmelidir

Fiziksel olarak aktif olması gereken ırkın özel bir beslenme şekli bulunmayıp enerjilerinden dolayı yüksek proteinli mamalarla beslenmesi yeterlidir.

Doğru mama ve doğru bir şekilde beslenmeleri, veteriner kontrollerinin düzenli yapılması durumunda sağlıklı bir ömürleri olur. Collie ırkının sağlıklı bir yaşam sürmesi için hijyenik koşullarda beslenmesi gereklidir. Düzenli bir şekilde yürüyüşler yaptırılması ve bahçeli bir alanda yaşaması en uygun olanıdır.

Ev ortamlarında diğer ırk köpeklerle iyi anlaşamayan border ırkları evde kapalı bir şekilde bırakmak uygun olmayıp mutlaka enerjisine göre beslenme sağlanmalıdır.

Border Collie Köpekleri Nasıl Eğitilmelidir?

Border Collie Köpekleri Nasıl Eğitilmelidir

Sezgileri kuvvetli ve arama kurtarma köpeği olan border collie ırkı eğitime oldukça açık bir köpek cinsidir. Oyun oynamayı çok severek komutlara karşı çok duyarlı bir yapıları bulunur. Doğru ve düzenli bir eğitim almaları halinde komutları eksiksiz bir şekilde yerine getirebilirler ve bu konuda oldukça başarılı olurlar.

Çoban köpeği olarak bilinen border collie ırkı uzun mesafelere dayanıklı olmasından dolayı uzun yürüyüşlerde iyi bir arkadaş olabilirler.

Şehir yaşamında ve bahçeli alanların dışında gezilmesi sırasında tasma kullanılması önem taşıyıp eğitimlerinin yavruluk dönemlerinde alınması gereklidir.

Border Collie Tehlikeli midir?

Border Collie Tehlikeli midir?

Collie köpek cinsi son derece sosyal kişiliğe sahip bir köpektir. Çocuklarla bir araya getirilmesi mutlaka büyük kişilerle olmalıdır. Büyük cüssesi olmasından dolayı ufak çocuklara nazik olsa da istemsizce zarar verebilirler. Bu nedenle mutlaka yavru oldukları dönemde eğitim almaları önem taşır. Bu sayede sosyalleşerek nazik, kibar ve saldırmayan bir ırk olabilirler.

Border Collie Fiyatı Ne Kadar?

Border Collie Fiyatı Ne Kadar

Border collie fiyat bakımından birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Köpek ırkı sahiplenilmesinde ve satın alınmasında cinsiyeti, eğitimi ve sağlığı gibi etkenler fiyatlar üzerinde etkili olur. Bu nedenle mutlaka öncesinde iyi bir araştırma yapılması önem taşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Köpek Aşı Fiyatları – Yetişkin Köpek Aşı Fiyatları (patigen.com)

border collie yavru fiyat ortalaması 4000-8000 TL arasında değişiklik gösterir. Soyları birinci kalite, belgeleri tam ve yavru olan border ırklarında ise 4000-60000 TL arası bir bütçe ayrılması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.