Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Corgi Özellikleri ve Bakımı

Corgi

Corgi cins köpekler sahiplerine aşırı düşkün olurlar. Diğer köpeklerde söylenilen düşkünlükten daha ayrı bir boyuttadır. Insani yönleri ve karakteristik yapısıyla sahiplerine ne demek istediklerini o an ne olması gerektiğini sanki biliyor gibiler. küçük tombul yüzlere onları her zaman daha güzel ve sevimli yapmıştır.

Köpek Irkları – Pembroke Welsh Corgi – YouTube

Corgi cinsi köpekler genel olarak çok fazla yaramazlık yapmazlar. Yaptıklarında ise en temel nedeni ya ilgisiz kalmış tırlar ya da sahiplerini bir şey anlatmak istiyorlardır. Evde yaramazlık boyutunu açmış ciddi bir zarar verdiğinde ise ortadan bir anda yok olurlar ve yaptıkları karmaşaya sanki kendileri sebep olmamış gibi davranırlar. Bu sayede sahiplerinden fazlaca ceza yerler, kimi zaman da bekledikleri ödül mamalarına bir türlü kavuşamazlar.

Corgi cinsi köpeklerin tilkiye benzer yüz ifadeleri sanki o ırktan dermiş hissi verir. İsminin anlamı ile kendi bünyesi tamamı ile uyum içerisindedir. Çünkü isminin anlamı nedir ve kendisi de oldukça kısa bacaklıdır. Yürüyüşleri ile tıpkı küçük bir cüceye benzerler.

Bu cins köpekler İngiliz saraylarına konu olacak güzelliktedirler. Eski zamanlarda varsayılan bilgiye göre bazı kişiler tarafından eğitilip çobanlık veya kapı önü bekçiliği yaptırılmıştır. Kimi zaman sahiplerine karşı yaptıkları davranışlarda genlerinden bu eğitim geldiği görülür.

Anavatanları Birleşik Krallık Galler bölgesi olduğu bilinir. Bu dönemde kendisini önemli kılan özellikleri umursamaz tavırları ve kısa bacaklarıdır. Kendisinden eski kalıntılar da çok bahsedilir ve ufak bir araştırmada kendi eski ırkını özellikleri bulunur.

Corgi Nerelidir?

Corgi Nerelidir?

Corgi yukarıda da belirtildiği gibi ilk fark edildiği yer Galler bölgesi olduğu söylenir. Kendi ırklarının özelliklerini çok iyi taşırlar. Özellikle de dış görünüşleri sanki tıpatıp benzerlik taşır.

Corgi görünüşünden de anlaşılacağı üzere küçük köpek ırkı grubuna girer. En fazla 33 santime boyları kısa bacakları ile yere yakın yürüyüşleri kendi ırkına ait bir özelliktir. Bu cins köpekler aynı zamanda En fazla 20kg ulaşırlar.

Küçük olmaları birçok insanı narin ve hassas yapılı zannedip yanıltmıştır. Oysaki Corgi’ler oldukça sağlam diri kemik yapısına sahiptir. Bu sayede uzun süreli yürüyüşler onlar için en güzel aktivitedir.

Corgi Apartmanda Beslenir Mi?

Corgi evde beslenir mi?  Bu sorunun cevabı evettir! çünkü küçük yapılı olmaları evdeki herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyeceği için tercih edilir. evde her şeyin belli oranda koyup kurallar net bir dille ifade edilirse evde yaşam onlar için de sahipleri içinde daha eğlenceli olacaktır.

Corgi Apartmanda Beslenir Mi?

Aynı zamanda çok güçlü bir metabolizmaları ve bağışıklık sistemleri vardır.  Kolay kolay hastalanmazlar. bu yönden de sahipleri oldukça avantajlıdır.

Corgi cinsi köpeklerin katmanlı derileri vardır. Bu sayede onlar çok soğuk havada bile dayanabilirler. Bununla beraber sabit ev sıcaklığına alışmak, onlar için biraz zaman gerektirir. sahiplerinin bu konuda en iyi yapacağı şey bol bol dışarıya çıkartıp hava aldırmaktır. Özellikle kış aylarında yapılan yürüyüşler onları daha bir sevindirir.

Ev hayatında muhtemel olarak göz önünde bulunduracak tehlikede çöp karıştırmak veya farklı bir cisim yutmaktır. bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekir. Özellikle yavru Corgi’ler bu konuda daha bir yaramazdırlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, yüzey temizleyicileridir. Temizlik yapıldığında yerler silinirken kuruyana kadar ve kalıntı kalmayana kadar evcil hayvanı uzaklaştırmak gerekir. aynı zamanda bu kimyasal maddeler tüylerine zarar verecektir.

Corgi’ler Tüy Döker Mi?

Bu cins köpekler genetik yapıları sebebiyle ne yazık ki  çok fazla tüy dökerler. Çok fazla tüy dökme özelliği, ırklarından onlara bahşedilmiş bir şeydir.

Yumuşak yerlere yatmayı sevdiklerinden bu yerler genelde pamuksu kumaşlar olur, çok fazla tüy olduğu için sahipleri bu konudan biraz mustarip! kimin zamanında buz tüy dökmeyi ortama uyum sağlamak için yaparlar. Yine de her iki durumdan rahatsızlık duyulması muhtemeldir.

Tüy konusunda mutlaka bir önlem almak gerekir. Evde yaşayan diğer bireyler ve evcil hayvanlar için daha önemlidir. mevsimsel geçişlerde ve hayvanın psikolojik durumunu dikkate alarak bir tüy bakım rutini oluşturmak gerekir.

Tüyleri çok döküldüğü için taranmaktan fazlasıyla mutlu olurlar. Hemen hemen her gün taranılsa bile ses çıkartmazlar. Yine de bu kadar fazla taranmak onların derilerine zarar vereceği için haftalık 3 kere bu işlemi uygulamak yeterli olacaktır.

Tüy konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da beslenmedir. ne kadar güzel beslenirse o kadar sağlam ve canlı tüyleri olacaktır.  Ayrıca bu cins köpekler yılda en az iki kez tüy dökerler. Bu döneme girmeden önce kendisini rahat ettirmek ve olabildiğince bu dönemi hızlandırmak için veteriner hekime danışmak son derece mantıklı bir fikirdir.

Corgi Kaç TL?

Corgi Kaç TL?

Corgi köpek fiyat ve Corgi Yavru Fiyat arasında çok fazla bir fark yoktur.  Güncel olarak 3.000 TL ile 9.000 TL arasında seyretmektedir.

İlginizi Çekebilir: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

15 sene sahipleri ile mutlu yaşam sürmeyi isteyen Corgi’ler her dönemlerinde farklı yapılarını ortaya koyarlar.

Corgi satılık ilanlarında genellikle küçük aylarda sahiplendirilme yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.