Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Sağlığı

Köpek Beden Dili Davranışları ve Anlamları

Köpek Beden Dili

Köpek Dili, onu besleyen kişiler  tarafından bilinmesi gereken önemli bir konudur. Köpek beslemek dünya üzerindeki en iyi hissettiren duygular arasında yer alırken onları duygularını, ne hissettiklerini hiç merak ettiniz mi?

Köpek Dili ve Edebiyatı – Köpeklerde Beden Dili Nasıldır? – YouTube

Köpek Vücut Dili, bizlere ne cevap vermekte bu yazımızda detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Köpek Davranışları 1: Köpek Beden Dili

Köpek Vücut Dili

Üzüntü: Köpek Beden Dili 

Köpekler insanların kendilerini izlediğini fark ettiğinde ya da kendilerinin üzerinde dikkatleri toplandığı anda düşük kaşları ve iri gözleriyle üzgün bir ifade takınırlar.

Tırmalama: Köpek Beden Dili 

Köpekler bit, parazit, pire, böcek ya da benzeri haşereler nedeniyle tırmalama davranışı gösterirler. Bu haşerelerin verdiği rahatsızlık sonucu oluşan tırmalama hareketi aynı zamanda atopik dermatit denilen alerji yatkınlıkları ya da herhangi bir beslenmeye, çevresel etmene verilen tepkiler sonucunda görülebilmektedir.

Sırtüstü Yatma: Köpek Beden Dili 

Sırtüstü Yatma

Derin bir uyku hazırlığı ya da kasların gevşetilmesi sonucu sırtüstü uzanma ya da yuvarlanma hareketi görülebilir. Bu hazırlıkların yanı sıra karın tüylerinin ince olması ve ter bezlerinin patilerinde olmasından dolayı serinleme ihtiyacı hissettiklerinde de sırtüstü uzanabilirler. Tüm bu özelliklerin yanı sıra genetik olarak sırtüstü uzanmaya meyilli olmaları ya da tehlike anında barışçıl bir şekilde tehdidi uzaklaştırmak için de bu pozisyonu kullanabilirler.

Köpek Davranışları 2: Köpek Beden Dili

Köpek Davranışları 2: Köpek Beden Dili

İç Çekme: Köpek Beden Dili 

Herhangi bir faaliyetin sonlandırılmasıyla iç çekme davranışı köpeklerde görülebilmektedir. Duygusal bir işaret olan iç çekme duygu geçişlerini ifade ederken ayrıca yüzün ön patilere doğru gelmesi rahatlık, gözlerini kapatma hareketi eşlik ederse de memnuniyet anlamı taşımaktadır.

Her Şeyi Çiğneme Hissi: Köpek Beden Dili 

Her Şeyi Çiğneme Hissi

Her şeyi çiğneme isteği duygusal nedenler olarak can sıkıntısı giderilmesi, hayal kırıklıklarını ifade ederken yaşı ufak olan köpeklerde dişlerden dolayı oluşan ağrıların giderilmesi, yetişkin köpeklerde ise çeneleri güçlü tutmak amacıyla yapılmaktadır.

Kenarları, Uçları Kemirme

Yavru olan köpeklerin yeni çıkan dişlerinden dolayı mobilya, ahşap ya da objelerin kenarlarını, uçlarını kemirme davranışı gösterebilirler. Enerjisi yüksek olan ve egzersiz ihtiyaçlarının karşılayamayan köpeklerde de aynı davranışın gösterilmesi söz konusu olabilir.

Yerinde Zıp Zıp Zıplama: Köpek Beden Dili 

Yerinde Zıp Zıp Zıplama

Köpekler kendi cinslerini genel olarak yalayarak selamlasalar da kendilerinden büyük olan insanları ise selamlarken zıplama ihtiyacı duyarlar. Zıplama refleksi selamlama dışında kemik görmek, tasmanın çıkması gibi mutluluk veren olaylar sonrasında da görülebilir.

Başını Yana Çevirme

Yaşlı olan köpeklerde görülen dengeyi sağlayabilmek için başın yana çevrilmesi vestibular sendrom denilen bir rahatsızlıktır. Kulak enfeksiyonları, kulak içi tahriş olması ya da kulakta görülen tümörler, menenjit, travma gibi durumlardan sonra da başın yana çevrilmesi durumu gözlemlenebilir.

Etrafında Dönme Heyecanı: Köpek Beden Dili 

Köpekler genel olarak dışkılama ya da uzanmadan önce kendi etrafında dönmesi gözlemlenir. Kendi etrafında daireler çizerek dönmesi ise yaşlı köpeklerde demans ya da Alzheimer hastalığının semptomlarındandır.

İnceden Ağlama: Köpek Beden Dili 

köpeklerde İnceden Ağlama

Köpeklerde oluşan heyecan, kaygı, dikkat çekme, sahiplerinden ayrılma, su ve oyuncak ihtiyacı gibi durumlarda ince bir ağlama görülebilir. Bu durumda verilen eğitimler önemli olup alışkanlık halini alabilir. Yaşı ilerleyen köpeklerde ise oluşan ağrıların etkisiyle ruh hallerini gösteren ince bir ağlama gözlemlenebilir.

Kulak Hareketleri: Köpek Beden Dili 

Köpeklerin merak ettikleri ya da dikkatli olduklarını kulaklarını dikleştirmelerinden, korku ve saldırganlık durumlarını kulaklarını başa doğru yaslamasından anlayabilirsiniz. Kulaklarını yüzünden uzaklaştırarak indirme hareketi gösteriyorsa eğer üzgün olduğu anlamını çıkarabilirsiniz.

Havlama Nedenleri: Köpek Beden Dili

Havlama Nedenleri: Köpek Beden Dili

Köpeklerde havlamalar fiziksel ya da duygusal ihtiyaçlar sonucunda oluşabilir. Köpeklerde yaygın olan havlama nedenleri arasında etrafı disipline etmek, davetsiz kişileri uzaklaştırmak, oyun oynamak için sahibini uyarmak ya da tehlike sezmesi halinde yanındaki kişilerin uyarılması sayılabilir. Bu havlamalar genelde kısa süreli olup amacına ulaşması halinde sonlanmaktadır.

Silkelenme: Köpek Beden Dili 

Köpeklerde görülen silkelenme isteği duş ya da yağmur sonrasında ıslanan tüylerini kurutmak için uygulanan bir eylemdir. Tüyleri kuru olması halinde silkelenme ihtiyacı duyuyorsa kirlendiği ve banyoya ihtiyaç duyduğu anlamı taşır.

Pati Verme: Köpek Beden Dili 

Köpeklerin pati vermesi sevginin bir ifadesi olarak kullanılabilir. Aktiviteler sonrasında sahibine pati vermesi memnuniyetlerini gösterirken esneme ve kulakları dikerek ağız şapırdatması karnının acıktığına işarettir. Bu durumlar dışında endişeli ya da kaygılı olması halinde de pati vermesi olası bir durumdur.

Küsme: Köpek Beden Dili 

köpeklerde Küsme

Köpeklerin küsmesi sıklıkla olan bir durum iken atalarından gelen genetik özellik olarak bilinir. Baskın karakterli olan köpekler genel olarak verilen komutları yerine getirmek istemediğinde küsme eylemi uygularlar ve bu şekilde tepki verirler.

Açım: Köpek Beden Dili 

Köpekler açlıklarını genel olarak üzüntülü bakmaları, başını öne eğerek sahibine bakması ya da ince bir ağlama sesiyle ifade ederler.

Mutluyum: Köpek Beden Dili 

Köpeklerin mutlu oldukları zamanlarda kendilerini ifade etme şekilleri genel olarak rahat ve gevşemiş bir şekilde hafif sallanan bir kuyruk, kendinden emin dik duruşları ve göbeklerini göstermek amacıyla sırtüstü dönmeleridir.

Sev Beni

Köpeklerde sevilme ihtiyaçları belirli hareketlerle gösterilmektedir. Sahibinin yüzüne yakın bir şekilde gelerek zıplamaları, göz kontağı kurmaları, yalama, takip etme gibi fiziksel aktivitelerle sevilme ihtiyaçlarını gösterdikleri bilinmektedir.

Oyna Benimle: Köpek Beden Dili 

Köpekler oyun oynama isteklerini ön bacaklarını uzatıp kuyruklarını havaya dikmesi ve yay gibi bir pozisyonda durmasıyla ifade ederler. Bazı köpekler bu duruşa kesikli havlama ve gülümseyen bir yüz ifadesi de katarak oyun oynama isteklerini daha belirgin bir hale getirirler.

Yaklaşma Bana

köpeklerde Yaklaşma Bana

Temastan kaçınan ve kendine yaklaşılmasını sevmeyen köpeklerin kulakları yere yatmış, kuyruğu dik olmayıp kıvrılmış bir şekilde dururken uzaklara bakmakla kendilerini ifade ederler.

Koru Beni

Köpekler korunma ihtiyacı hissederek stres altında oldukları zaman esneme, kendi burnunu yalama, soluk alıp verme, kulakları düşürme ya da kaşınırken ince bir ağlama sesi gibi hareketlerde bulunurlar. Tehlike ya da korku sezmelerinde ise titreme, havlama, saklanma ve çevrede insan arama gibi eylemlerde bulunurlar.

Uzak Dur

Köpek kendini savunan bir tavır göstermek istediğinde ve alanına yaklaşılmasını istemediğinde kaşlarını çatarak dişlerini gösterirken aynı zamanda eğilmiş bir pozisyonda durur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küçük Köpek Cinsleri – En Akıllı Küçük Köpek Cinsleri (patigen.com)

Dostlarımızın neler hissettiğini anlayabilmemiz adına yazımızın faydalı olması ümidiyle.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.