Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi SağlığıKöpekKöpek BakımıKöpek Sağlığı

Kedi Ve Köpekler Mama İle Beslenmediği Zaman Ne Olur?

İnsanların en sağlık ve en yakın dostları olan hayvanların beslenme düzeni oldukça önemli bir konudur. Kedi ve köpeklerde görülen rahatsızlıkların altında genellikle sorun olarak dengesiz ve sağlıksız beslenme yatmaktadır. Bu nedenle evcil hayvanlarınızı beslemek için kaliteli mamalar ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırmanız gerekmektedir. Çünkü besin hayvanların bütün ihtiyaçlarını karşılamak açısından hatta tüyü gelişimine ve sıklığına kadar birçok özelliği eline alır. Bu nedenle düzenli bir beslenme alışkanlığı ve kaliteli mama tercihi gereklidir.

Evcil Hayvanımız Olan Yavru Hayvanları Beslemek

Kedi ve Köpekler mama ile beslenmediği zaman ne olur? sorusuna yanıt aramak istiyorsanız, öncelikle yavru hayvanların beslenme alışkanlıklarını inelim. Çünkü bir hayvan için daha yavruyken beslenme alışkanlığını ne kadar önemli olduğunu bilmemiz ve devamında da aynı şekilde ilerletmeniz için bilgi sahibi olmamız gereklidir. Yavru hayvanların beslenmesi özellikle ilk aylarda yetişme döneminde olduğu için oldukça önemlidir ve özel bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Çünkü yavru kedi ve köpekler her besini ilk doğduklarında kolay bir şekilde sindiremezler. Eğer yanlarında annesi olmazsa bu iş daha da zorlaşır. Gelişigüzel bir şekilde beslediğiniz müddetçe yavru hayvanlara zarar vermiş olursunuz. Bu nedenle ilk aylarda kendilerine uygun ve doğru bir şekilde beslenme düzeni kazandırmanın ve aynı zamanda büyümesi de adım adım özel bir bakımla takip etmeniz gereklidir. Mamalar bu konuda yavruların ilk beslenme açısından mineral almaları için gereklidir. Bu nedenle mama almayan yavru hayvanlarda mineral eksikliği görülmektedir.

Eklem Sağlığı İçin Mama Yiyen Hayvanların Gelişimi

Kedi ve köpeklerde gittikçe büyüyerek hareket alanını artıran evcil hayvanlarımızın herhangi bir eklem sorunu veya sağlık sorununa yol açabilecek besinler ve büyüme alışkanlıklarını son vermemiz gereklidir. Yani evcil hayvanımızı ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak sağlıklı bir yaşam sürdüğünü gözlemleyebiliriz. Bunların sonucu kesinlikle doğru beslenmeden geçmektedir. Mamalar ile beslenen evcil hayvanların daha hareketli ve aktif olduğunu görmektesiniz.

Çünkü mamaların içerisinde olan vitamin ve mineraller sayesinde hayvanlarımız sağlıklı bir şekilde büyür dolayısı ile de onların eklem sağlıkları bir koruma altına alınmış olur. Kemiklerin oluşumunu ve sağlıklı bir şekilde bu sürecin devam etmesi için kalsiyum, fosfor, D vitamini ve magnezyum gibi vitaminlerin alınması gereklidir. Bunlar ancak mama ile evcil hayvanlarımızı aktarılabilir. Doğru miktarda alınan besinler kemik sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Besine Bağlı Olarak Evcil Hayvanlarda Çıkan Sağlıklı Tüyler

Evcil hayvanlarımızın beslenmesine bağlı olarak birçok sağlık sorununu engellediğimizi bilmekteyiz. Ancak bir diğer hususta, eğer sağlıklı beslenen bir evcil hayvanımız varsa tüylerinde daha iyi olun ve daha sağlıklı olduğunu görmekteyiz. Tüy sağlığını korumanın en etkili yollarından biri de yine aynı şekilde beslenmeden geçmektedir. Tüylerin yapılarında protein ve yerli protein gibi ihtiyaçlar vardır. Bunlarla en iyi şekilde mamalardan karşılanmalıdır. Bu türlerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Düzenli bir beslenme ve doğru beslenme ile bu sağlıklı tüylere ulaşabilirsiniz. Kendinizde veya köpeğiniz de yanlış bir beslenmeden kaynaklı olarak bir tüy sorunu görmeniz mümkündür. Kedi ve Köpekler mama ile beslenmediği zaman ne olur? Sorusuna tüylerdeki sağlık problemlerinden de örnek verebiliriz.

Kedi-Ve-Köpekler-Mama-İle-Beslenmeli
Kedi-Ve-Köpekler-Mama-İle-Beslenmeli

Kediler Ve Köpekler De Mama Tercihinin Önemi

Sizlere evcil hayvanınızın mama ile beslenmesi konusunda oldukça önemli bir şekilde vurgulayarak sağlık açısından gerekli olduğunu söyledik. Aynı zaman düzenli bir beslenme alışkanlığı olmasında vurguladık. Ancak her mama tercihini evcil hayvanınıza vermeniz doğru bir davranış değildir. Kaliteli ve fiziksel gelişimine katkı sağlamak amacıyla içerisinde bolca mineral ve vitamini barındıran mamalar tercih etmeniz gereklidir. Sosyal açıdan kedinizin veya köpeğinizin daha hareketli ve daha sağlıklı tüylerinin daha yoğun olmasını istiyorsanız kaliteli mamalar tercih etmeniz gereklidir.

Aynı zamanda evcil hayvanınız eğer hamile ise dünyaya getirecek yavrularını da aynı şekilde sağlıklı olmasını istiyorsanız düzenli beslenmeye önem göstermeli ve kaliteli mamalar tercih etmeniz gereklidir. Aynı şekilde bit ve pire gibi istenmeyen canlıların oluşumunu engellemek açısından kedi veya köpeğiniz de düzenli beslenmeye ve kalitesiz mama yedirmeye önem göstermeniz gerekir. Çünkü bu sebeple bu canlar açığa çıkabilir. Bu nedenle mamaları iyi bir yatırım yapmalı ve sağlıklı gelişim içinde oldukça önem göstermeli ve sıkı bir takip yapmanız gereklidir. Kedi ve köpekler mama ile beslenmediği zaman ne olur? sorusunu mamanın önemini anlayarak cevaplamak mümkündür.

Evcil Hayvanınız Olan Kedinin Beslenme Alışkanlıkları

Kedilerin genel olarak beslenme alışkanlıkları düzenli ve bir o kadar da mamaya öncelik olarak nitelendirilebilir. Her yediğiniz vermemeniz ile birlikte daha çok mineral ve vitamin olmasına önem göstermeli ve sağlık gelişimini dikkatli bir şekilde takip etmeniz gereklidir. Kediler normalde oldukça hareketli ve bir o kadar da kıvrak hayvanlar olarak geçmektedir. Siz de kendi hayvanınızın nasıl bir hareket halinde olduğunu ve nasıl bir beslenme tablosu ortaya çıkardığını gözlemlemeli, buna göre önlem almanız gereklidir.

Evcil Hayvanınız Olan Köpeğin Beslenme Alışkanlıkları

Kedi-Ve-Köpekler-Mama-İle-Beslenmelidir
Kedi-Ve-Köpekler-Mama-İle-Beslenmelidir

Eğer bir evcil hayvan olarak köpeğiniz varsa size sağlık ve çok yakın bir dost elde ettiğimizi söylemek mümkündür. Köpeklerin sağlıklı ve bir o kadarda yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürmek istiyorsanız iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmanın ve sıkı bir takip yapmanız gereklidir. Mamayı öncelik olarak vitamin ve mineral almasına önem göstermeli ve aynı zamanda çeşitli mama takviyeli ile de bunu yükseltmelisiniz.

Yavru Hayvanlar İçin Mamanın Önemi

Vitamin ve mineral kazandırmak için hayvanları çeşitli neler yapmalısınız. Eğer bir İğne yaptırmak istemiyorsanız da en etkili yolu mamalar mamaların içerisinde vitamin ve mineral bulmak mümkündür. Bu nedenle kaliteli mama ile birlikte düzenli bir besin çalışması yaptığınız müddetçe sizler yavru hayvanlarınıza oldukça iyi bakmış olacaksınız.

Mama Çeşitleri

Sizlere mamanın öneminden bahsettiğimiz gibi bu mama çeşitlerinden ne sırası ile bahsetmemiz gereklidir. Mamalar kedi ve köpekler için oldukça önemli vitamin ve mineral kaynağı olarak bilinmektedir. Bu kaynaktan yararlanarak çeşitli seçenekleri mevcuttur. Bunları maddeler indirecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kuru mama
  • Konserve mama
  • Yarı yaş mama

Olarak 3 çeşide ayrılmaktadır. Sizde bu çeşitlere göre içerik bakımından daha kaliteli ve daha sağlıklı olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sizlere Kedi ve Köpekler mama ile beslenmediği zaman ne olur? Sorusu adı altında çeşitli önlemlerden ve bu önlemlerin neden ihtiyaç duyulduğundan dikkatli bir şekilde bahsettik. Sizler de bunları dikkate alarak bir beslenme çizelgesi oluşturabilirsiniz ve yavru hayvanlarınıza veya evcil hayvanlarınıza dikkatli bir şekilde bakımını gerçekleştirmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.