Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

York Chocalate Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

York chocolate kedilerinin ana-vatanı Amerika Birleşik Devletleridir. Bu kedi cinsi ilk olarak 1983 yılında bir çiftlikte görüldü. Bu çiftlik sahibinin 6 sene sonunda tamı tamına 27 tane york chocolate cinsi kedisi olmuştur. Kedilerin sahibi olan Janet Chiefari 1989 yılının kasım ayında kedilerini uluslararası kuruluşlara tanıtmıştır.

York chocolate kedileri 1995 yılında yeni bir tür olarak kabul edilmiştir. Her cins kedide olduğu gibi york chocolate kedisi özellikleri ve bakımı diğer kedilere göre farklılık gösterebilir. Belirtecek olduğumuz özellikler bu kediler hakkındaki genel bilgilerdir. Her kedinin kendisine özgü karakteri ve özellikleri vardır.

York chocolate kedisi özellikleri ve bakımı şu şekildedir:

 • York chocolate cinsi kediler sahiplerine çok büyük bağlılık duyarlar. Ayrıca özgürlüklerine de oldukça düşkündürler. Arada bir dışarı çıkıp gezmekten çok fazla zevk alırlar.
 • York chocolate cinsi bir kediyi yavruyken sahiplenirseniz eğer yanınızdan hiç ayrılmayan bir evcil hayvana sahip olmuş olursunuz. Erişkin oldukları zaman özgürlüklerine düşkün olsalar da sahiplerine oldukça bağlıdırlar.
 • Bu cins kediler insanlar tarafından sevilmekten ve ilgi görmekten haz duyarlar.
 • Bu kediler oyuncudurlar ve oyun oynamayı çok severler. Oyunculukları sadece ev halkı ile sınırlı değildir yeni tanıştıkları insanlarla da oyun oynayabilirler.
 • York chocolate cinsi kediler oldukça meraklıdırlar. Evin içerisinde sizi takip edecek ve gözleri daime sizin üzerinizde olacaktır.
 • Miyavlamayı pek sevmeyen kedilerdir ama mırlamalarıyla kendilerini ifade edebilirler.
 • Mırlamasına en çok şahit olduğunuz zaman sizin kucağınızda olduğu zamandır. York chocolate cinsi kediler mırladıkları zaman karşısındaki insana beni sev demeye çalışıyordur.
 • Bu kediler sürekli olarak öfkelenebilirler.
 • Bu kediler hareketli olan nesneleri ve oyuncakları çok severler.
 • En büyük hobileri arasında suyla oynamak vardır.
 • Zeki, narin ve sevecen kedilerdir. Girdikleri ortamlarda kendilerini kolay bir şekilde fark ettirebilirler.
  York Chocalate Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
  York Chocalate Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

York Chocolate Kedilerinin Çocuklarla Ve Evcil Hayvanlarla İlişkileri

York chocolate cinsi kediler uyumlu ve iyi bir oyun arkadaşlarıdır. Bu cins kediler evde yaşayan diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Yavru oldukları zamandan itibaren beraber büyümüş oldukları evcil hayvanlarla çok sıkı dost olurlar. İlerleyen zamanlarda evinize yeni bir evcil hayvan alsanız bile york chocolate cinsi kediniz bu duruma sevinecektir. Çünkü bu durumu eve yeni bir oyun arkadaşı geldi olarak görecektir.

Bu cins kediler evcil hayvanlarla anlaştıkları kadar çocuklarla da ii anlaşırlar. York chocolate cinsi kediler çocuklu aileler için önerilmektedir. Güzel tüyleri ve oyunculukları çocukların dikkatini çekecektir. Bu cins kediler oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuklarınızla harika vakitler geçirecektir. Eğlenceli hareketleriyle tüm ev halkının moralini yükseltecektir. Çocuklar bazı zamanlarda istemsiz olarak kaba davranışlar sergileyebilirler. Bu yüzden çocuğunuza edeceğiniz birkaç nasihatle kedinizin hayatını daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. York chocolate kedisi özellikleri ve bakımı oldukça kolay hayvanlardır.

York Chocolate Kedileri Fiziksel Özellikleri

York chocolate cinsi kediler çikolata tonlarında olup oldukça etkileyici görünmektedirler. Bu kedilerin iri cüsseleri ve kendilerine has özellikleri vardır. York chocolate cinsi kediler pürüzsüz bir cilde sahip oldukları için onlara dokunmak size terapi gibi gelecektir.

York Chocolate Cinsi Kedilerin Görüntüsü Ve Vücut Yapısı

York chocolate cinsi kedilerin vücutları esnek olduğu için kıvrak hareketleri kolaylıkla sergileyebilirler. Bu kedilerin tüyleri ipeksi ve orta uzunluktadır. York chocolate cinsi kedilerin vücut yapıları siyam kedilerine benzer. Ancak siyam kedilerine oranla daha iri kemiklere sahip ve kaslıdırlar. Omuzlarında, boyunlarında ve yanlarında bulunan tüyler oldukça uzundur.

York chocolate cinsi kedilerin ilk doğduklarında tüyleri kısadır. Zaman ilerledikçe bu tüyler olması gerektiği uzunluğa ulaşır. Ön bacakları arka bacaklarına oranla daha kısadır. Vücutlarının arka bölümü omuz kısımlarına göre daha uzun görünür. Kuyruklarının boyutu orta uzunluktadır ve vücutlarıyla aynı orantıda durur.

York Chocolate Cinsi Kedilerin Ağırlığı Ve Boyutları

Bu cinse mensup kediler geniş ve orta boyutlarda kedilerdir. Ayrıca bu kediler iri de kabul edilebilirler. York chocolate cinsi kedilerin erkekleri ortalama 10 kilograma kadar ulaşırlar. Bu kedilerin dişi türleri ise 8 kilogram civarındadırlar. Badem şeklinde gözlere sahip olan kedilerin göz renkleri ela, yeşil ya da altın rengi olmaktadır. Kafaları yuvarlak ve geniş yapıdadır.

York Chocolate Cinsi Kedilerin Bakımı

Kediler sevimli hayvanlardır ve bakımları çok kolaydır. York chocolate kedisi özellikleri ve bakımı da diğer kedi cinslerinin bakımı gibi kolaydır. Kedinizin tüylerini düzenli olarak haftada bir veya iki kere taramanız gerekir. Tüy yapılarında tabakalı görünüm olmadığından kolaylıkla tarayabilirsiniz. Kedinizin tüylerine uygun tarak seçmeye dikkat edin. Gerekli olursa bu konu hakkında veterinerin-izden yardım alın.

York Chocalate Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
York Chocalate Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

York Chocolate Cinsi Kedilerin Uyku Düzeni

York chocolate cinsi kedilerin ve diğer türlerin uyku süreleri ortalama olarak 13 ile 18 saat arasındadır. Bu cins kedilerin uyuma şekilleri bile kendilerine has olmaktadır. Yetişkin kediler yavru kedilere göre daha az uyurlar. Çünkü yavru kedilerin büyümek için uykuya ihtiyaçları vardır.

York Chocolate Cinsi Kedilerin Temizliği

York chocolate cinsi kediler suyu sevdikleri için muhtemelen banyo konusunda sorun yaşamayacaksınız. Yine de bu durum kedinizin banyo konusunda tedirgin olmayacağı anlamına gelmiyor. Kediniz banyo konusunda zorluk çıkarırsa eğer kediler için üretilmiş olan özel kuru şampuanları kullanabilirsiniz.

Kedinizin kişisel oyuncakları, kedi kumu, mama ve su kabı gibi eşyaların temizliğinden siz sorumlu olmalısınız. Bu konuda hassas davranmanız hem sizin için hem de kediniz için daha sağlıklı olacaktır. Kedinizin eşyalarının temizliğinde kesinlikle deterjan ve çamaşır suyu kullanmamalısınız. Sabunlu su temizlikte yeterli olacaktır. Kedinizin kumunu belirli aralıkla değiştirmeniz temizlik konusunda önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.