Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Kemoterapi

Hepimizin merak ettiği bir konu olan kedilerde kemoterapi işlemi nasıl olur, ne kadar sürer gibi konularda bilgi sahibi olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Çoğu zaman bu tür konularda bilgisiz kalarak neyin ne olduğunu tam bilemeyebiliyoruz. Bu nedenle evcil hayvan sahiplendiğimizde onun ne gibi ihtiyaçları oluyor anlamıyoruz.

Hasta mı, kemoterapi görmesi gerekiyor mu, ne gibi işlemlerden geçecek öğrenmediğimizden kaygı yaşayabiliyoruz doğal olarak. Bunların önüne geçebilmek için de herkesin bilgilenmesi gerekiyor diyebiliriz. Şimdi bu konuyu biraz inceleyelim.

Kedilerde Kemoterapi
Kedilerde Kemoterapi

Kedilerde Kemoterapi Nasıl Olur?

Kemoterapi kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlayan ilaçlar ile yapılan tedavinin genel adıdır. Bu süreçte kediye ilaç tedavisi ile birtakım yöntemler aracılığıyla sağlığının geri kazandırılması amaçlanır. Genel olarak bu tedavi kimi zaman zorlayabilse de aslında sonrasında çok daha iyi bir yaşam kediyi bekliyor demek mümkündür.

Kemoterapiden sonra kedinin hayatı daha da rahatlayacak ve acı çekmesine gerek kalmayacaktır. En az yan yetkili olan ilaçlar veterinerler tarafından desteklenerek bu durumda hem kedi sahibine hem de kediye bir kolaylık yapmış olurlar. Böylece zaman içerisinde endişelenecek bir husus kalmaz.

Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Kemoterapideki ilaç tedavisi kanserin türüne göre değişiklik gösterebilir. İlacın verildiği gün kedi herhangi bir şey hissetmez daha sonraki 3-5 gün içerisinde kedi rahatsız hissetmeye başlayabilir.

Fakat bu korkutucu bir şey gibi gözükse de sonraki süreçlerde daha iyi hissetmesini sağlayacak etkenlerden sadece bir tanesidir. Dolayısıyla kemoterapinin her hayvana ve her kanser türüne göre farklı olacağını tekrar belirtmiş olalım.

Neden Kemoterapi Görmeleri Gerekir?

Kedilerin vücutlarındaki kanserli hücreler yayılmadan önce önlem alınması gerekir. Hemen herkesin de söylemiş olduğu üzere erken teşhis hayat kurtarır bu nedenle de erken fark edildiğinde hemen ilaç tedavisi ile önlenebilmesi gerekir. Kedilerdeki bu kemoterapi işleminin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı ise ilerleyen süreçlere bağlıdır elbette. Fakat kemoterapi ilaçlarının büyük faydasının olacağını da söylemek mümkün.

Kemoterapiden Sonra Kedi Davranışı

Kemoterapiden sonraki süreç de kimi zaman zor olabilmektedir. Hayvanların psikolojisi de bozulabilir böyle bir durumda. Onlara gereken desteği sağlamak da bizim elimizde olan bir durumdur. Kedi davranışlarının kemoterapiden sonraki 2-3 ay içerisinde normal bir hal alması da beklenebilir. Bu kediden kediye değişiklik gösterebilir fakat kedinin durumunu en yakından tanıdığı için sahibi daha iyi bilebilir.

Böylece de davranışlarının düzelip düzelmediğini kendisi anlayabilir. Kemoterapi herkes için olduğu kadar hayvanlar için de yeterince zor bir durumdur elbette burada bizlere düşen kedilerin moralinin yerinde olduğundan emin olmak ve onları sakinleştirmektir. Bu nedenle de kediye sakin davranışlarda bulunulduğunda görülecektir ki o da her zaman sinirli bir davranış sergilemeyebilir.

Kedilerde Kemoterapi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kedilerdeki bu kemoterapi süreci için bazı bilinmesi gereken hususlar vardır denebilir. Bunlar bilindiğinde en azından çok önemli bir nokta atlanmamış olur. Bu da tabi ki hem bilgilenme hem de tedavi açısından oldukça önemli bir konudur.

Peki, kemoterapi işlemi ile ilgili ne bilinmeli, sonrasında ne gibi şeylere dikkat etmeli diyecek olursak;

  • Her hayvanın ayrı bir kemoterapide acı eşiği bulunabilir. Hayvanlar açısından genelleme yapılmamaktadır.
  • Kemoterapi ilacı alındıktan 24-48 saat sonra evcil hayvan eski haline döner.
  • Kemoterapiye bağlı hastaneye yatma süreci nadirdir.
  • Hayvanlardaki kemoterapi sürecinde birçok değişim yaşanabilir.
  • Bıyık veya tüy dökülmesi, ciltte tahriş, kusma, iştahsızlık gibi şeyler yaşanabilir.
  • Yan etkiler genellikle geçicidir ve birkaç gün içerisinde giderilebilir.

Ancak yine de bu etkilerinden dolayı dikkat etmek gerekebilir. Ancak yine de kişilerin de bu süreçte tedirgin olmaması ve durumu sakinlikle karşılaması gerekmektedir. Kedilerdeki duygusal değişimlere de önem vermek gerekebilir bu durumda doğrudan kedinin bir rahatsızlığı olup olmadığını kontrol ettirmek lazımdır.

Kedilerde Kemoterapi
Kedilerde Kemoterapi

Kedilerdeki Kanser Süreci Geçici Midir?

Kedilerdeki kanser süreci çoğunlukla geçici bir süreçtir. Çünkü her kedi farklı bir bünyeye sahip olduğundan kimisinin kanseri tekrarlarken kimisininki de tekrarlamayabilir. Dolayısıyla bu süreç geçici bir hal alabilir elbette. Ancak bir zaman geçse bile sonradan tekrar kemoterapi süreci başlayabilir buna doktor karar verecektir.

Böyle bir durumda da kedi sahibinin oldukça dikkatli davranması gerekir. Kedideki davranış değişikliklerine dikkat etmeli, sağlık kontrolü rutinlerini ihmal etmemelidir. Böylece görülecektir ki zaten eğer kanser tekrardan nüksetmişse tedavi çok amaçlı bir yöne gidebilir. Erken teşhiste tedavi oldukça kolaylaşır ve daha çabuk iyileşme sağlanır. Bu durumda da tekrarlandığı gibi kedi sahibine büyük iş düşmektedir.

Kedi Ne Kadar Sürede İyileşebilir?

Kedilerin tamamen iyileşmesi uzun bir zaman almayacaktır. Kedi, sahibi de sakinse kısa bir süre içerisinde iyileşerek eski haline geri dönebilecektir. Ancak elbette burada sahibinin tedirgin olmaması önemli bir husustur denebilir. Bu yüzden de kedilerin iyileşmesi yan etkilerinin bitimine bağlıdır.

İlacın yan etkileri bittiğinde farz edilebilir ki kedi artık iyileşmiştir. Ancak tekrardan başlamaması için kedinin davranışlarına dikkat etmeli ve sağlık kontrollerine götürülmelidir. Böylelikle veteriner hekim daha doğru bir karar vererek kanserin nüksedip etmediği hakkında bir yargıda bulunabilir. Böylelikle kedinin durumu göz önünde bulundurularak tavsiye alınabilir.

Kanser Tedavisi Fiyatları

Kanser tedavisinin fiyatları uygundur denebilir. Genel olarak net bir fiyat verilemeyecek olsa da ilaçlar ve tedavi cep yakmayacak şekildedir. Böylelikle kedinin daha rahat bir tedavi alması ve kedi sahibinin de ilaç fiyatlarından dolayı sıkıntıya girmemesi sağlanır.

Kanser tedavisi fiyatları için internette daha net bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Genel olarak bir şey söylemek doğru olmayabilir yanlış yönlendirme açısından. Ancak kediler için kanser tedavisi fiyatlarında herhangi bir artış yaşanmamıştır. Dolayısıyla rahatlıkla ilaçları alabilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.