Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kedi Dilinden Nasıl Anlarız?

Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının ruh halinden ne anlatmak istediği konusunda çok daha meraklı ve ilgilidirler. Bu durum kediler için de geçerliliğini korur. Kediler, zaman zaman farklı ruh hallerinde olabilirler. Bunun birçok nedeni olabilir.

Aynı şekilde farklı tepkiler ile kedi ebeveynlerine anlatmak istedikleri olabilir. Her kedinin iletişim dili insanlarda da farklılık gösterdiği gibi farklı şekilde olabilir. Peki, kedi dilinden nasıl anlarız? Bu yazımızda kediler ile iletişimin her detayını inceleyeceğiz.

Kedilerin Beden Dilini Nasıl Anlayabiliriz?

Kedilerin beden dili onları anlamak için çok açık bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Kimi zaman kedilerde daha önce hiç yapmadığı tepkiler de ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kedi ebeveynleri evcil hayvanlarını anlayabilmek için bu konu ile çok daha fazla ilgilenirler. Kediler de insanlar gibi korku, endişe, mutluluk, sinirlilik hali gibi farklı ruh hallerine bürünebilirler.

Bu gibi durumda iletişimi sağlamanın en iyi yolu sebep olan etmenleri anlamaktan geçer. Kedilerin beden dilini anlayabilmek için iyi bir şekilde gözlem yapmalı ve çevresel etmenleri de iyi değerlendirebilmeliyiz. Aynı şekilde yaşanan yakın zamanlı olaylar da kedilerin ruh hallerine etkiyebileceği için bu hikayelerin netleştirilmesi ve iletişim kurmaya çalışırken dikkat edilmesi de anlamanın yolarından biridir.

Kedi Dilinden Nasıl Anlarız?
Kedi Dilinden Nasıl Anlarız?

Kedilerde Mutluluk Belirtileri Nasıldır?

Kedilerin mutlu olması demek normal davranışlar sergilemesi anlamına gelir. Mutlu bir kedinin iştahı yerinde olur. Kediler mutlu olduklarında çok sesli hayvanlar olurlar. Bu ses rahatsız edici değil, normaldir. Düzenli olarak veteriner hekim kontrolü yapılan kedilerde fiziksel durum stabil ve sağlıklıysa bu da kedilerin mutluluğu üzerinde önem arz eder.

Fiziksel rahatsızlıklar; iştah kaybı, alerjiler, solunum sorunları gibi çeşitli olup kedilerde huzursuzluk yaratabilir. Mutlu kediler aynı zamanda ilgi gösterildiğinde mırlama sesleri çıkarırlar. Bu sesler mevcut durumdan memnuniyetlerinin bir göstergesidir.

Kedilerin Kuyruk Hareketlerinden Neler Anlaşılabilir?

Kediler gergin olduklarında kuyruklarını ritmik olarak sallarlar. Bu durumda kendi halinde bırakarak sakinleşmesine izin vermek en doğru seçenek olur. Kuyruklarını dik bir şekilde tuttuklarında daha çok ortamda yer aldıklarının haberini vermek istiyor olabilirler. Bu durumdayken iletişim kurarak kaynaşmaya çok hazır durumdadırlar.

Kuyruğu dik ve tüyleri de aynı şekilde dik ise bu ortamda bir şeylerin ters gittiğinin habercisi olabilir. Bu durumda ortama ve karşı tarafa güvensizlik duygusu içinde olabilirler. Kuyruk olduğu gibi ve aşağıda ise herhangi bir sorunun olmadığı anlamına gelir. Kediler bu durumda doğal hallerindedirler.

Kediler Mutsuzluklarını Nasıl İfade Eder?

Kedilerin mutsuz olduklarında da çevrelerine karşı gösterdiği farklı tepkiler vardır. Mutsuz ruh halindeki bir kedi bunu fiziksel bir rahatsızlığın yansıması olarak da yansıtıyor olabilir.

Kedilerin mutsuzluklarını anlayabileceğimiz belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aşırı yüksek ses çıkararak bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilirler.
  • Normalden çok daha fazla mırıldayabilirler.
  • Tüyleri sürekli olarak kabarır.
  • İştah kaybı yaşayabilirler. Bunun aksine normalden çok daha fazla da yiyebilirler.
  • Saldırgan davranışlar sergileyerek çevrelerindeki birçok şeyi tehdit olarak algılayabilirler.
  • Kediler aşırı stresli olduklarında kendilerini normalden çok daha fazla temizleyebilir ve tüylerini dökebilir.
  • Aynı şekilde daha az temizleyerek de ruh hallerini yansıtabilir ve bir sorun olduğunu haber verebilirler.
  • Çevrelerine karşı aşırı ilgisiz olabilir ve çok daha uyku halinde olabilirler.

Bu belirtiler kedi ebeveynlerinin dikkatini çok çabuk çeker. Bu durumda veteriner hekimden destek alınması durumun sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi adına elzemdir.

Miyavlamalar Ne Anlama Gelir?

Kediler sahiplerinin yüzlerine bakıp miyavladıklarında mutlaka anlatmak istedikleri bir şey bulunuyordur. Bu durumda kedinizin alışkanlıkları konusunda iyi bir analiz yapmalısınız ve ona göre hareket etmelisiniz. Kedilerin miyavlayarak anlatmak istedikleri farklılık gösterebilir. Miyavlamaların tonu ve sıklığı bu konuda yardımcı olur.

Kedilerin Sinirli Ve Gergin Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Sinirli bir ruh haline sahip kedinin fiziksel olarak uyaranları dik bir kuyruk, genişlemiş göz çevresi, kabarık tüyler, ileriyi gösteren bıyıklar ve ileriyi gösteren kulaklar şeklindedir. Sakinleşmeleri zaman aldığında tıslama sesleri de çıkarabilirler. Bu durumda neden olan faktörleri iyi analiz ederek sinirliliği tetikleyen şeyleri ortadan kaldırmak en doğrusu olabilir. Normalden fazla süren sinirlilik halinde veteriner hekim desteğine başvurulabilir.

Kediler Ve Temizlik

Kediler temizliklerine gerekli hassasiyeti gösteriyorsa ve sahipleri açısından da bu durum böyleyse, kedi mutludur. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak ters giden durumlarda temizlik alışkanlıklarında değişiklikler gözleniyor. Kediler temizlik yaparak mutluluk hormonu salgılıyorlar. Bu durum stres, kızgınlık, depresyon gibi ruh hallerinde temizlik bağlamında farklılaşıyor. Aşırı temizlik veya hiç temizlik yapmama gibi iki şekilde gelişiyor.

Kedilerin Bakışlarından Anlaşılması Gerekenler Nelerdir?

Kediler gergin bir ruh halinde gözlerini iyice açar ve etrafa karşı hep tetikte olurlar. Gözleri hafif kısık ve odaklanmışsa keyifleri yerindedir ve rahat hissediyorlardır. Sahipleri ya da çevrelerindeki kişilerle göz teması kurup kısık gözler ve sürekli göz kırmalar söz konusuysa karşıdaki kişi onlar için bir tehdit değildir.

Kedi Dilinden Nasıl Anlarız?
Kedi Dilinden Nasıl Anlarız?

Kedilerle İletişimin Önemi

Her canlı gibi kediler de ilgi ve sevgiden hoşlanır. Ruhsal sağlığın en önemli yardımcısı sevgidir. Kedilerle iletişimi sağlamanın yolları koku, ses, dokunma gibi kanallardır. Evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanları ile iletişimi daha üst seviyelere taşıması onları iyi gözlemlemek ve tanımaktan geçer.

Kediniz eşyalara zarar vermeye başladığında, normalden farklı davrandığında, beslenmesinde farklılıklar olduğunda bunu en kısa sürede onu tanıdığınız özellikleri ile karşılaştırarak belirleyebilirsiniz. Kedinizin fiziksel ve mental olarak sağlıklı olmasını istiyorsanız düzenli olarak veterinere götürmeli ve gerekli ilgiyi göstermelisiniz. İletişim becerilerinizi geliştirmeniz kediniz ile olan etkili iletişiminizi güçlendirmede doğrudan etkili olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.