Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedinin İştahı Neden Kesilir?

Kedilerin iştahları aniden kesilebilir. İştah kesilmesinin birden fazla neden olabilir. Kedi sahiplerinin iştah kesilmesi durumunda kedilerini gözlemlemeleri gerekiyor. Eğer bu iştahsızlık bir iki günden uzun sürüyorsa hemen bir veteriner kliniğine başvurulmalıdır. Fark edilmeyen bir durum ya da bir hastalık söz konusu olabilir. Riskli durumların yaşanmaması için vakit kaybedilmemelidir. İşte kedinin iştahı neden kesilir? Sorusunun yanıtına bir göz atılmalıdır.

Kedinin İştahı Neden Kesilir?
Kedinin İştahı Neden Kesilir?

Hastalıklar

Birçok hastalık kedilerde iştah kaybına yol açar.

Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

Solunum hastalıkları iştahı tamamen kesebilir. Solunumda yaşanan sorunlarla birlikte kedinin koku alma duygusu da körelir. Zira üst solunum hastalıkları akıntılarla birlikte burnu tıkar. Koku alamadıkça besinleri tanıyamadığı için yermekle ilişkisini keser. Bununla beraber zor nefes aldığı için yemek yemek istemez. Bu tür sorunlarda veteriner hekimin uygulayacağı tedaviyle bu sorun hızlı bir şekilde aşılır.

Diş hastalıkları kedilerin yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilerler. Dişlerde çürükler, diş etlerinde iltihap, diş etlerindeki farklı sorunlar gibi sayılabilecek pek çok rahatsızlık kedilerin yemek yemesini engeller. Bununla beraber dişlerde lezyon gelişebilir. Özellikle diş etlerindeki iltihaplanmalar iştahı önler.

İştah kesilmesi sindirim hastalıklarının en önemli ve ilk belirtilerindendir. Sindirim hastalıkları kusma, mide bulantısı, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olur. Buna bağlı olarak kedi yemek yiyemez. İştahı önemli ölçüde kesilir.

Kediler sindiremeyecekleri bir şey yiyebilirler. Yenilenler mide ve bağırsakta sıkışabilir. Bu da tıkanmaya neden olur. Burada engel oluştuğunda yiyecekler sindirim kanalından geçmez. Bu durumda kesi kusabilir.

Bunu takiben yemek yemeyi keser. Bunların yanı sıra daha farklı hastalıklar da iştahın kesilmesine neden olabilir. Dolayısıyla ilk olarak kedinin iştahının kesilmesi altından yatan neden bilinmelidir. Eğer bahsedilen rahatsızlıklar gibi bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisi şarttır. Zira kedi yemek yemedikçe güçten düşecek ve bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Bu da kediyi hayati tehlikelere açık bir noktaya getirir. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için bu konuya gereken önem verilmelidir.

Yeni Yaşam Alanı

Kediler düzenlerine bağlı canlılardır. Evlerinde küçük bir düzen değişikliğini bile anında fark edebilirler. Yeni bir eve taşınma durumlarında kedinin düzeni tamamen değişir. Bu radikal değişiklik kedinin psikolojisi üzerinde derin etkiler bırakır. Yeni yaşam alanında kendini güvensiz hisseder. Her şeyden korkar. Kendine gizli yerler arar.

Yani kedini davranışlarında keskin değişimler olur. Bu değişimlerden biri de iştahsızlık olarak kendin gösterir. Yemekle ilgisini keser. Yeni yaşam alanına alışana kadar bu iştahsızlık durumu devam edebilir.

Bozulan Beslenme Düzeni

Beslenme düzeni oldukça önemli. Kedi beslenme düzenine alışkındır. Gün içinde saat kaçta yemek yediği, hangi aralıklarla kuru mama atıştırdığı önemli. O bu düzene alışmıştır. Bu düzen bozulduğunda iştahı kesilebilir. Bu nedenle beslenme düzeninin stabil tutulması önerilir.

Beslenme düzeninde önemli hususlardan biri de değişen mamalarla ve besinlerle ilgilidir. Alışılan mamanın dışında mama verildiğinde yemeyebilir. Bu onun bu yeni mamayı sevmediğini gösterir. Kedi sahiplerinin kedilerini bu konuda zorlamamaları gerekir. Hemen eski mamaya dönüş yapılmalıdır. Bazen de mama beğenmediklerinde iştahları kapanır. Bu duruma da dikkat edilmelidir.

Depresyon

  • Canlılar arasında en çabuk depresyona giren canlılardan biri de kedilerdir. Kediler birçok nedenle depresyona girebilirler.
  • Depresyonun ilk belirtisi ise iştahın kapanmasıdır.
  • Mutsuz hisseden kedi yemek yemeyi reddeder.
  • Kediler, bekledikleri ilgi ve sevgiyi göremediklerinde, seyahat sonralarında, eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde, çok korktuklarında ve buna benzer durumlarda depresyona girebilirler.
  • Depresyona giren kediler de ihmal edilmemelidir.
  • Depresyon kediler için riskli durumları beraberinde getirir.
  • Kedilerde depresyon bazı hastalıkları tetikler. Aynı zamanda depresyon süresince yemek yememeye devam eder.

Bu da onun için tehlikelidir. Veteriner hekimden yardım alınarak bu rahatsızlık kısa sürede atlatılır.

Kedinin İştahı Neden Kesilir?
Kedinin İştahı Neden Kesilir?

Kedilerde İştah Kesilmesi Halinde Ne Yapılmalı?

Kedilerde iştah kesilmesi halinde yukarıda da belirtildiği gibi ilk iş veteriner hekim muayenesidir. Muayene sonrası varsa buna neden olan hastalık tedavi edilir. Hastalıktan kaynaklanmıyorsa kedinin durumuna göre veteriner hekim bir yöntem belirler. Kedi sahipleri bu süreçte veteriner hekimlerini dinlemelidirler. Veteriner hekim özel mamalar önerebilir.

Kedi için özel bir bakım uygulaması tavsiye edebilir. Bu noktada kedi sahipleri kedinin iştahı yerine gelene kadar takipte kalmalı ve önerileri yerine getirmelidir. Bu süreçte hayvanı yemeye zorlamak doğru değildir. Sorun ortadan kalktığında kedi tekrar iştahı açılır ve yemeye başlayacaktır.

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kediler beslenme bir düzen içinde olmalıdır. Özel durumlar hariç kediler günde iki öğün yemek yerler. Öğünlerde kedilerin sevdiği mamalar ve besinler yer alabilir. Besin içerikleri de kedilere göre değişir. Yani burada kedini yaşı, kilosu, varsa hastalık ve ilaç kullanımı dikkate alınarak bir besin düzeni oluşturulur. Mama seçiminde sadece güvenilir markaların mamaları tercih edilmelidir. Aynı zamanda mama alınırken içerik kısmı da okunmalıdır. Besin değeri yüksek mamalar tercih edilmesi önerilir.

Kedilerde Her İştah Kesilmesi Hastalık Belirtisi Mi?

Her iştah kesilmesi bir hastalığa işaret etmez. Ancak; bunun anlaşılabilmesi için muayene, tetkik ve bazen de tahlil gerekir. Tüm bunların sonucunda iştah kaybının sebebi anlaşılabilir. Bu durumdan emin olunması oldukça önemli. Kedi sahiplerinin gözle göremediği, fark edemedikleri hastalıklar çok sinsi ilerler. Dolayısıyla çok geç kalınmadan müdahale gerekir.

Kedilerde Doktor Kontrolünün Önemi

Kedilerin düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmeleri hayati öneme sahiptir. Bu kontroller sayesinde kedinin sağlığındaki en ufak sorunlar erken teşhis edilir. Böylece hastalıklar ilk aşamada tedavi edilir. Tedavi çok daha kolay olur ve kısa sürer. Böylece iştah kayıpları gibi sorunlar yaşanmadan kedinin sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.