Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Depresyon Belirtileri

Kedilerde tıpkı insanlar gibi bazı ruhsal bozukluklar yaşayabilir. Bu bakımdan özellikle de evinizde kedi bakımı yapıyorsanız onlarında duygularının olabileceğini unutmamanız gerekir. Kediler, oldukça insan canlısı olan bir hayvandır. İnsanlara yakınlığı ile tanınan bu canlının bazı özel zamanları olabilir. Kedilerde bazı nedenlerden dolayı depresyon yaşayabilirler. Bu bakımdan bireyler, kedilere karşı biraz daha hassas davranmalıdırlar.

Kedinizin depresyona girmesi halinde veterinere gitmenizde fayda vardır. Çünkü depresyon, her ne kadar insanlar için zorlu bir süreçse kediler içinde oldukça zorlu bir süreçtir. Bu bakımdan tedbirli olunmasında fayda vardır. Kedilerinizin daha mutlu ve huzurlu olmalarını istiyorsanız, onların yanında olmalı ve bu zor zamanlarında onlara destek olmalısınız.

Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon Belirtileri

Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon dönemine giren kedilerde bazı durumlar kendini oldukça fazla belli eder. Bu durumları gözlemleyerek kedilerinizin depresyon yaşayıp yaşamadığına bakabilirsiniz.

Kedilerde depresyon belirtileri ise şunlardır:

 • Çok yemek yeme veya hiç yemek yememe
 • Saldırganlık
 • Mutsuzluk
 • Uzaklaşma hali
 • Isırma
 • Tırmalama
 • Tuvalet alışkanlığının değişmesi
 • Tüy dökülmesi
 • Az uyuması
 • Çok uyuması
 • Sürekli gizlenmesi
 • Agresif olması

Bu belirtiler, kedinizin depresyonda olduğunun bir göstergesidir. Kedinizin depresyon yaşaması, daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu bakımdan eğer kedinizin depresyonda olduğunu fark ederseniz, en kısa sürede tedavi edilmesini sağlamanız gerekir. Aksi halde depresyon dönemi çok zorlu geçebilir.

Kedilerin Depresyona Girdiğini Nasıl Anlarız

İnsan canlısı olan kediler, depresyona girdiklerinde belli başlı belirtiler gösterir. Kedilerin depresyona girdiğini anlamak için öncelikle kedilerin davranışlarını, çok iyi gözlemlememiz gerekir. Kediler, depresyon yaşamaya başladıklarında davranışlarında birtakım değişiklikler yaşanır. Bu davranış değişikliklerinin başında sahibinden uzaklaşması yer alır. Bunun yanında sürekli saklanma halinde olan kediler, tırmalamaya ve ısırmaya da başlar. Depresyon döneminde olan kediler, tuvaletlerini farklı farklı yerlere yapmaya başlarlar. Kedilerin tüy dökmesi son derece normal bir durumdur ancak kediler, çok fazla tüy dökmez. Bu tüy dökülmesi depresyon döneminde oldukça fazlalaşır. Kedinizle ilgilendiğiniz halde sizinle vakit geçirmek istemez. Aynı zamanda kediler, depresyon döneminde olduklarında çok fazla yemek yer ya da hiç yemezler. Bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığınız zamanlarda, uzman bir veterinerden destek almanız daha doğru olacaktır.

Depresyona Giren Kediye Nasıl Davranmalıyız

Depresyon her canlıda olan bir durum olabilir. Kedilerde depresyon dönemi oldukça zorlu bir süreçtir. Bu bakımdan bireylerin, kedilere karşı bilinçli davranması gerekir. Çünkü bu canlılarında kendilerine ait birtakım duyguları vardır. Kedinizin depresyon döneminde olduğunu fark ettiğiniz zamanlarda, ona karşı son derece hassas davranmanız gerekir.

Kedilerde yaşanan depresyon belirtilerinin yoğunluğu, kediden kediye göre değişiklik gösterebilir. Bu bakımdan öncelikle kedinizi çok fazla rahatsız etmemeniz gerekir. Eğer kediniz aşırı saldırgan bir hale geldiyse, kesinlikle veteriner hekime gitmeniz en doğru karar olacaktır. Kedinizin depresyonla tek başına mücadele etmesine izin vermeyiniz. Onu mutlu edecek aktiviteleri yapabilirsiniz. Eğer tüm çabanıza rağmen kediniz, hala depresyon döneminden çıkamıyorsa veteriner hekime gitmeniz şarttır. Aksi halde depresyon, kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kadar tehlikeli bir durum olabilir.

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler, son derece insan canlısı olan varlıklardır. Aynı zamanda oldukça yakın dost olabileceğimiz hayvanlar arasında yer alırlar. Kediler, oldukça ilginç özelliklere sahiptirler. Bu muhteşem dostlarımızın son derece farklı özellikleri bulunur.

Kediler hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Kedilerin tatlıyı algılama duyuları yoktur.
 • Kediler, sahiplerine oldukça fazla sürünür bunun nedeni ise, yerlerini belli etmektir.
 • Dişi olan kediler, genellikle sağ tarafta olan patilerini daha iyi kullanırlar.
 • Erkek olan kediler ise genellikle sol tarafta olan patilerini daha iyi kullanırlar.
 • Kedilerin beyinleri de tıpkı insan beynine benzer.
 • Kediler, genellikle miyavlayarak istedikleri yaptırmaya çalışan varlıklardır.
 • Kedilerin kulaklarında yaklaşık olarak 20 tane kas bulunur. Bu bakımdan kulaklarını son derece rahat oynatma özellikleri bulunur.
 • Kediler, girmek istedikleri küçük yerlere bıyıklarına bakarak karar verirler.

Kedileri bunun gibi daha birçok özellikleri bulunur. Tam bir insan canlısı olan bu küçük dostlarımızın bilinmeyen yönleri oldukça fazladır.

Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon Belirtileri

Kedilerin Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

Kediler uzun yıllar yaşayabilen canlılardır. Kedilerin ömrü genellikle 2-16 yılları arasında değişiklik gösterir. Ancak nadirde olsa daha uzun zaman boyunca yaşayan kediler de bulunur. Kedilerin ömürleri, genellikle yaşam şartlarına göre değişiklik gösterir. Eğer iyi bir şekilde bakım yapılırsa kediler, daha uzun süre boyunca yaşamaya devam edebilirler. Bu bakımdan eğer evinizde kedi besliyorsanız, bakımına son derece dikkat etmeniz gerekir.

Kedilerin Depresyona Girmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kedilerin depresyona girmesine neden olan bazı durumlar vardır.

Bu durumlar ise şunlardır:

 • Kedinizle fazla ilgilenmiyorsanız
 • Evde tek başına çok fazla kalıyorsa
 • Kediniz sahip değiştirdiyse
 • Kedinizin alışmış olduğu yaşam koşullarını değiştirdiyseniz
 • Sevdiği mamayı yiyememesi

Bu gibi durumlar kedilerde depresyona neden olabilir. Bu bakımdan bireylerin dikkatli davranması gerekir.

Kediler Depresyondan Nasıl Çıkar?

Kedilerin depresyondan çıkması için öncelikle, kedilerde depresyona neden olan durumların tespit edilmesi gerekir. Kedinizin depresyona girmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması, kedinizin depresyondan çıkmasına yardımcı olabilir. Ancak kediniz, tüm çabanıza rağmen hala depresyondan çıkamıyorsa veteriner hekimden destek almanız gerekir. Depresyonun ilerlemesi, kedinizin sağlığını son derece olumsuz etkileyebilir. Bunun için bireylerin daha dikkatli davranmaları gerekir. Kedinizin kesin olarak depresyondan çıkması için veterinerden destek almak gerekli bir durumdur.

Kedilerde Depresyon Tehlikeli Midir?

Kedilerde depresyon, eğer kısa zamanda tedavi edilmezse ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle kedinizin depresyondan çıkmasına yardımcı olmanız şarttır. Kedilerde depresyon, onların çok yemesine ya da hiç yememesine neden olduğundan dolayı, sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Bu bakımdan kedilerde depresyon tehlikeli bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.