Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?

Kediler oldukça hassas hayvanlardır bu yüzden her zaman iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Hastalanmaları veya sakatlanmaları çok kolay olduğu için oldukça dikkatli davranmak gerekir. Ancak bazı durumlarda daha müdahale edilemeden rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklardan birisi de göz iltihaplanmasıdır. Kedilerde göz iltihaplanması sık sık görülen bir durumdur. Bu göz iltihaplanmasının sebepleri ise birçok farklı şekilde ele alınabilir. Peki, kedilerin gözü neden iltihaplanır?

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?
Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?

Kedilerde Göz İltihaplanması Nedenleri

Kedi sahiplerinin çok sık karşılaştığı göz iltihaplanması, kedilerin birçoğunda meydana gelir. Peki, kedilerin gözü neden iltihaplanır?

İşte kedilerde göz iltihaplanmasının nedenleri;

 • Göz Enfeksiyonları,
 • Viral Hastalıklar
 • Göze Temas Eden Yabancı Cisimler
 • Kedi Yetmezlik Virüsü yukarıda belirtildiği şekildedir ancak daha birçok neden kedilerde göz iltihabına neden olabilir.

Bunlar en çok neden olan problemlerdir bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. Fakat daha farklı nedenler de iltihaba sebep olabileceği için bir uzmandan bu konu hakkında yardım almakta fayda vardır.

Göz Enfeksiyonları

Göz enfeksiyonları, kedilerde göz iltihaplanmasına neden olabilecek en büyük etkenlerden birisidir. Gözdeki enfeksiyonlar, bulunulan ortamdan, bakterilerden veya farklı birçok sebepten oluşabilir. Bu enfeksiyonların oluşmaması için temiz bir ortam, düzenli bir beslenme gerekir. Aksi takdirde gözde irin oluşmaya başlar ve bu irin zamanla iltihaplanmaya neden olur.

Viral Hastalıklar

Kedi lösemisi, gençlik hastalığı, kedi AIDS gibi birçok viral hastalık kedilerin sık sık başına gelir. Bu hastalıkların nedenleri birbirinden farklıdır. Ancak sonuçları hiçbir zaman iyi olmaz ve bu nedenle bu hastalıklara çok dikkat etmek gerekir Viral hastalıklar, kedilerde göz iltihabına neden olan bir başka sebeptir. Bu hastalıklar kedilerin vücudunda irin, enfeksiyon ve iltihap gibi birçok probleme yol açabilir. Vücut, hastalığın belirtilerini iltihap olarak gösterebilir.

Göze Temas Eden Yabancı Cisimler

Kediler oyun oynamayı seven aktif hayvanlardır. Aktif olmaları birçok bakımdan iyi bir durum olsa da bu durumun zararları da vardır. Çok hareketli olmaları birçok kazaya sebebiyet verebilir. Örneğin hareket halindeyken gözlerine giren yabancı bir cisim gözlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Göze giren yabancı cisimler göze büyük miktarda zarar verebilir. Bu zararlardan birisi de göz iltihabıdır ve bunu önlemek adına kedilere ve hareketlerine çok dikkat etmek gerekir.

Kedi Yetmezlik Virüsü

Kedilerde meydana gelen yetmezlik virüsü çok ağır ilerleyen bir hastalığa yol açar. Bir diğer adıyla AIDS olarak bilinen bu rahatsızlık kedilerde göz iltihaplanmasının başlıca nedenlerindendir. Bu virüs kendisini kolay kolay belli etmediği için anlaşılması zordur. Bu yüzden kedilerin bir doktor kontrolünden geçmesi her zaman için gereklidir. Bu virüs bir bakışta anlaşılabilecek bir virüs olmadığı için doktorun bazı testler yapması gerekecektir. Bu testlerin sonucun göre de bir tedavi yolu izlenir ve kedi tedavi edilir. Ancak bu tedavi tam anlamıyla bir tedavi olmadığı için her türlü önlem alınmalıdır.

Kedilerde Göz İltihabının Tedavisi

Kedilerde meydana gelen göz iltihabının tedavisi için;

 • Ilık çay
 • Göz damlası
 • Krem
 • Losyon gibi farklı tedavi araçları kullanılabilir.

Örnek olarak ılık çay, kedilerin iltihaplanmış olan gözlerine bir pamuk yardımıyla sürülür. Çay içerisinde bulunan antiseptik özellik sayesinde gözün temizlenmesi sağlanabiliyor. Ancak bu tedavi yöntemini desteklemek için eczaneden alınan bir krem veya damla iltihabın geçmesi için çok daha etkili olacaktır. Tüm bunlar bir uzman tarafından önerilen biçimde yapılırsa kediler için daha iyi olacaktır. Her zaman için bir uzmandan yardım almak illeri daha da kolaylaştıracaktır. Bir veterinerden alınacak yardım ve bilgiler hayvanların çekeceği problemleri azaltacaktır. Veterinerler olası problemleri engellemek için ilk andan itibaren dikkatli davranmayı öneriyor. Bu şekilde hem hastalık oranı en aza indirgeniyor hem de yaşanılacak problemler önlenmiş oluyor.

Kedilerde Göz İltihabının Belirtileri

Kedilerde meydana gelen göz iltihabının birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler kendisini farklı şekillerde gösterebilir.

Örneğin;

 • Gözlerinin sürekli kısılması,
 • Gözlerde meydana gelen çapaklanma,
 • Gözlerde meydana gelen akıntı,
 • Göz boyutlarının birbirinden farklı olması
 • Kedilerde meydana gelen huzursuzluk
 • Sürekli uyku hali
 • Asi davranışlar
 • İrin akıntısı gibi belirtiler meydana gelir.

Bu belirtiler göz iltihaplanmasının belirtileri olarak kabul edilebilir ancak yine de sorunu kesinleştirmek adına hastalıktan emin olmak gerekir. Bu nedenle belirtilen problemler dışında meydana gelen belirtiler de dikkate alınmalı ve tedavi gerekiyorsa hızlı davranılmalıdır. Aksi takdirde durum daha kötü bir hale gelebilir ve çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Veterinerler, kedilerde meydana gelen göz iltihaplarının belirtilerinin bazı dönemlerde kendisini belli etmediğini söylüyor. Bu göz iltihaplanmasını anlamak için çok dikkatli davranmak ve bir uzmandan yardım almak daha iyi olacaktır.

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?
Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?

Kedilerde Göz İltihabının İlerlemesi

Kedilerde oluşan göz iltihapları tedavi edilmezse zamanla daha da ilerleyecektir. Bu ilerleme daha sonra çok daha büyük hastalıklara neden olabilir. Örneğin, görme kaybı ve görüş azalması bu hastalıklardandır. Bu ciddi hastalıkların ortaya çıkmaması için meydana gelen iltihabın ilerlemeden önlem alınması gerekir. Bu önlemler steril ortam ve dengeli beslenme ile alınabilir fakat yine de veteriner yardımına başvurulmalıdır. İlerlemiş olan iltihaplar geri dönülemez hastalıkların başlangıcına yol açacağı için kısa zaman içerisinde en doğru müdahaleler yapılmalıdır.

Göz İltihabının Aşamaları

Kedilerin gözlerinde oluşan iltihaplar belirli aşamalarla meydana gelebilir. Bu aşamalar ilk olarak sulanma veya göz kapanması olarak görülür. Ardından çapaklanma gibi belirtiler görülür ve daha sonra gözün tamamı kapanır. Tüm bu aşamalar göz iltihaplanmasında meydana gelen aşamalardır. Aşamaların yerlerinde veya şekillerinde değişiklikler olabilir ancak genel anlamla sıralama belirtildiği gibidir. Veterinerlerin yapmış oldukları araştırmalar, göz iltihaplarının aşamalarının kedilerin bünyelerine göre değişiklik gösterebileceğini gösteriyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.