Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair kediler, yuvarlak tombul Kafa yapısı ve durgun yüz ifadesi ile sahipleri tarafından çok sevilirler. Karakteristik özellikleri arasında en belirgini dengeli duygusal ruh hali, son derece uysal yapıları ve zeki oluşları oldukça dikkat çeker.

Exotic Shorthair sahiplenme konusunda ilk önerilen şey sahiplenme öncesi evin uygun ölçüde hazırlanmasıdır. Yatağını ve mama kaplarını sahiplenmeden önce uygun yerlere yerleştirmek ve aileye alışma döneminde oluşacak karışıklığa önceden son verilebilir.

Bu cins kediler sevdikleri bir çok şey arasında parlak ve hareketli olanları tercih etmektedir. Bunun sebebi ise oyun oynarken aktif ve enerjik yapıları rol oynamaktadır.

Bu cins kedilerin kökeni İran bölgelerine dayanmaktadır. Ve tıpkı bu türdeki diğer cinsler gibi sadece tehlike anında hırçınlaşırlar. Onun dışında çok fazla bir hırçınlıkları bulunmaz. Nadir olarakta mevsimsel geçişlerde etkilenmektedirler.

Sinirlendikleri zaman sadece sahipleri tarafından sakinleştirildikleri söylenir. Onun dışındaki herkez ve her şey yetersiz kalacağından bu durumdan ötürü sahiplerine sonsuz bir duygusal bağ ile bağlıdırlar diyebiliriz. Duygusal yönleri bazı zamanlar kıskançlık krizlerine dönüşebilir. Bu sebepten evde bir evcil hayvan varsa önceden önlem alınması ev içi huzuru arttıracak ve her şey yerli yerinde olacaktır.

Bazı sahipler bu cins kedi için aşırı hırçın ve söz dinlemez desende veteriner hekimlerce öyle bir durum söz konusu değildir. Sabır ve kararlı duruş ile hiçbir evcil hayvan huylarını ve davranışlarını değiştirmekten ev hayatına uyum sağlamaktan kaçamazlar.

Exotic Shorthair Sağlığı

Exotic Shorthair Sağlığı

Exotic Shorthair hastalıkları konusunda yine en yeterli bilgiyi veteriner hekimlerden öğrenilecektir. Genetik rahatsızlıklarının yatağın sebeplerini mutlaka öğrenmelisin ona göre çözüm üretilmelidir. Genetik rahatsızlıkları olan kediler genelde biraz zor dönemden gidecekleri için sahiplerinin bu konu hakkında özverili davranmalıdırlar. Bu  cins kediler sürekli kucakta olmayı ve okşanmayı çok severler. Sahipleri ile aynı yatağı paylaşırlar. Genelde bunu akşamları yaparlar. Uyku saati geldiğinde yatağınızda ki kediyi sakince kendi alanına götürmek ve bu olayı tekrarladıkça aynı işlemi kararlılıkla devam ettirmek bir süre sonra bu cins kedi verdi alan belirleme özelliğinden bu davranışı sonlandırabilir.

Exotic Shorthair’lerin  karakter yapılarından çok dış görünüşleri dikkat çekmiştir. En belirgin sebebi yüz hatlarının duruşudur. Üzgün durgun görünürler. Bu durumda içe çökük minik burunları ve zeytin gözleri rol oynar. Renk çeşitleri bu cinslerde oldukça gelişmiş fakat genelleme yapılacak olursa Beyza ve kirli gri renklerinde bulunurlar.

Exotic Shorthair renkleri ile göze hitap eder. Göz renkleri genellikle renklidir. Sahiplerinin görüşü  ela rengi ve yeşil renginin ona çok yakıştığı yönündedir. İran kedi grubunun fiziksel özelliklerini neredeyse taşırlar. Hatta irice patileri tıpatıp benzemektedir. Aynı zamanda kalın kuyruk yapılarına sahip olduklarından kimileri onu bir kaplana benzetir.

Exotic Shorthair Tüy Döker mi?

Exotic Shorthair Tüy Döker mi

Exotic Shorthair tüy döker mi diye araştırma yapılmadan, genel özellikleri bilinmeden ve evde onun için yeterli alan oluşturulmadan sahiplenme yapılması uygun değildir. Tüy için çok fazla endişelenirler.  Özellikle alerjik reaksiyon geçiren insanlar! Yine her kedi de olduğu gibi genelleme yapacak olursak, belli cins kediler belli dönemler hariç fazla tüy dökümü yapmazlar. Yeterki sağlıklı beslenmiş ve düzenli veteriner kontrollerini gidip tüm aşılarını tamamlamış olsun.

Bu cins kediler American Shorthair cinsi kedileri ve İran kedilerinin birleşiminden türemiştir. İki güzel kedinin de özelliklerini taşır.

Bu cins kediler genelde sakarlık yapmadan meşhurdur. Kovalamaca oyunu erken birçok yere çarpıp devirebilir. Hatta sevilen bir çok eşyalara veda etmek gerekebilir. Yine de her şeye rağmen kendini oyuncu halleri ve sadık davranışlarıyla sevdirmeyi başarır.

Exotic Shorthair bakım ve besleme konusunda oldukça dikkatli davranılması gerekir. Narin yapıları sayesinde bir çok kişi bilmeden zarar vermektedir. Eve geldiği ilk zamanlardan itibaren mutlaka veteriner kontrollerine başlatmak, aşılarını yaptırmak son derece önemlidir.

Bu cins sahiplerine aşırı düşkündürler. Oyun oynarken sahiplerinden başka hiçbir şey ile ilgilenmezler. Nitekim bu kediler sahiplerinden ufak bir yüksek ses ya da incitici davranış gördüklerinde, kalpleri kırılıp uzun süre küs kalabilirler. Bu olayın yaşanmaması ve kedinin ruhsal problemi olmaması için son derece nazik ve ılımlı yaklaşılmalıdır.

Mevsimsel geçişlerde ve ev ile ilgili bir taşınma işi gibi durum olduğunda genellikle hoşlanmaya haklardır. Çünkü bu cins kedilerde yer tutma özelliği vardır. Bu durumu en aza indirmek için önceden çeşitli sinyaller vererek sürece hazırlamak en iyisidir.

Exotic Shorthair Fiyat

Exotic Shorthair Fiyat
SONY DSC

Exotic Shorthair fiyat konusunda genelleme yapılacak olursa 2.000-3.000 TL arasındadır. Exotic Shorthair Yavru fiyat konusu ise küçük olduğu için ve bakımı daha az olduğundan  1.000 TL gibi rakamlarda görülebilir.

 

İlginizi Çekebilir: British Longhair Özellikleri bakımı-British Longhair Fiyat (patigen.com)

Bu cins kedilerin sevildiği bir çok özelliği ile her geçen gün sahiplendirilme sayısı artmaktadır. Ama kimi insanlar para ile satın almaya karşı oldukları için ücretsiz sahiplenmeye çalışırlar. Son zamanlarda ücretsiz sahiplendirme konusunda artış olduğunu veriler bakarak öğrenebiliriz. Sonuç olarak hiç kimse  bir canı satmak için çok gönüllü olmadığından  ücretli sahiplendirme çok eskide kalmıştır.

 

Daha Fazla Bilgi Ve Yavru İçin Tıklayın

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.