Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Sağlığı

British Longhair Özellikleri ve Bakımı

British Longhair

British Longhair  kediler, İngiltere menşeli kedi ırklarından geldiği söylenir. Herkez tarafından oldukça sevilen yönleri çok fazla uysal, yapıcı aynı zamanda tam bir ev kedisi olmasıdır. Yer yer uyuşmazlıklar olsada sahipleri ile oldukça güzel anlaşırlar. Genellikle evdeki diğer kedilere karşı özellikle yavru ise pek hırçınlık göstermezler. Bu sayede evlerde çok görülmesi olasıdır.

Kucaklanmak ve taşıma çantasına koyulmak onlar için pek iç açıcı durum değildir. Bu sebeple biraz sorun çıkartabilir. Yine de son zamanlarda ki geniş ağızlı taşıma çantaları bu sorunu ortadan kaldırır.

Okşanmak ve tüylerini kaşımak onlar için vazgeçilemez bir zevktir. Bu yüzden düzeni olarak bu hareketlerin yapılması hem psikolojik hemde fizyolojik açıdan yarar sağlar. Bu sayede mutlu British Longhair yorumları sahipleri tarafından hep olumlu yöndedir.

British Longhair yorumları

 

Bu cins kedilerin yapıları gereği çok kilo almaya meyilli olurlar. Düzenli bir beslenme ve egzersiz zamanları yoksa çok hızlı kilo alıp obeziteye yakalanmak artık içten bile değildir. Bu sayede mutlaka veteriner hekime kilo kontrolü yapılmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak bakımları aksatılmadan devam etmelidir aksi halde kolayca hastalanırlar.

British Longhair chinchilla  karşılaştırması çok yapılır. Genellikle yavru iken gözlemlediğimiz bu durum nedeni iki kesiminde birbirlerine çok benzemesidir. Yine en doğru bilgiyi veteriner hekimler tarafından sağlanmalı, mutlak suretle bir sorun olduğunda sorunu kendi başımıza aramak yerine veteriner hekime uygun randevu ile uygun tedaviyle sonlandırmalıyız. British Longhair kırmaları yine aynı durumdan mustarip olurlar.

Bu cins kedilerin en çok sevilen fiziksel özellikleri kürkleridir. Kalın ve kabarık tüyleri sayesinde normalden daha çok kilolu gözükürler. Zaten genetik olarak kilolu doğarlar. Bu durum onları çok dinç ve güzel gösterir. Kürk bakımı ile çok zorlanmayacaksınız  denilse de aslında bu konu hakkında zorluklarını dile getiren insanlarda mevcuttur.

Tüy taranma konusunda kendilerini tamamıyla size bıraktıklarından her bir alanı iyice fırçalamalı ve karışmış tüyleri kesmeliyiz. Düzenli olarak bu işlem uygulandığında bu cins kedilerin daha parlak ve aslan yeleli kürkleri olur. Parlak kürk konusunda beslenme düzeylerinde çok önemlidir. Ne kadar dengeli ve yerinde beslenirlerse o kadar sağlıklı olurlar. Bu sayede parlak tüylerin olması muhtemeldir.

Beslenme konusunda sık ve az beslenmeleri daha uygun olacaktır.  Bu durum veteriner hekim tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilip kilo takibi yapılmalıdır. Aksi halde kilo ile ilgili gelişecek tüm sorunlar biraz can sıkabilir. Beslenme gibi günlük su içme miktarında yeterli düzeyde odası gerekir. Bu yüzden su kaplarını sürekli gün içerisinde kontrol etmek onlar için yararlıdır.

Aynı zamanda en çok sevilen renk türleri British Longhair siyah rengi ve sarı rengi oldukça dikkat çeker. Bir başka değişle British Longhair gri rengi ile oldukça fazla dikkat çeker. Göz renkleri genellikle renklidir. Mavinin beyaza ve sarıya mükemmel uyumu sayesinde gözleri oldukça etkileyici görünür.

British Longhair Sahiplenme

British Longhair Sahiplenme

British Longhair satılık olması yani para verilerek sahiplenilmesi kimi hayvan sever tarafından şiddetle karşı çıkılıyor. Bunun onun üzerine bir maddi saldırı olarak nitelendiriyorlar. Bu durumu ne kadar toparlamaya veya yok saymaya çalışılsa da gün geçtikçe bu düşüncesi savunan kişilerin sayısı hızla artıyor. Son zamanlarda bu artış eski senelere göre daha fazla yol kat etmiş durumda. Gelecek yıllarda bu cins hayvanların para karşılığı sahip değiştirmesi duracakmış, tarih olacakmış gibi görünüyor.

Bu cins kedilerin özellikleri ile çok hızlı bir şekilde sahip bulması oldukça olası, en çok etkiledikleri fiziksel özellikleri gözleri ve kürk yapılarıdır. Boyları ise normal standart büyüme hızına eşittir. Fakat kilo bakımında. Her kedi kendine özeldir. Çok kilolu yada normal kilolarda seyretmesi genetik yapılarına bağlıdır. Yine her şeyden önce veteriner hekimin görmesi bu konu hakkında onun yorumlarının bilinmesi gerekir.

Sahiplenme sırasında mutlaka eğitim düzeyini sormak gerekir. Aksi halde eğitime baştan başlanması gerekebilir. Ayrıca eğitim verilirken son derece naif ve sakin ses tonu ile ilerlemek gerekir. Unutulmamalıdır ki bu cins hayvanlar eğlenirken son derece etkin öğrenebilir. Ayrıca eğitim sırasında parlak hareketli oyuncaklarda eğitime olumlu etki edecektir. Eğitim sürecinde son derece dikkatli ilerlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

British Longhair cinsinin kuyrukları sahipleri ve bir çok kişi tarafından sevilmektedir. Uzun, kaslı ve güçlü olan kuyruk yapıları kabarık uzun tüylerle kaplandığı da diğer kedilere oranla daha çok güzel gözükür. Kimi sahiplenmiş kişiler bu kuyrukları süsler ve normal kürk bakımından daha farklı bakım uygular.  Bu cins kedilerin bu özellikleri sayesinde güzellik yarışmalarında da katılmışlıkları vardır.

British Longhair Fiyat

British Longhair Fiyat

Bu cins kedilerin fiyatlandırması yapılırken en çok tutulan tarafı kürk yapılarının Diğer kedilere oranla daha fazla beğenilmesidir. Aynı zamanda iyi eğitilmiş olması da son derece etkileyen faktörler arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı -Ankara Kedisi Fiyatları (patigen.com)

British Longhair fiyatları hakkında genelleme yapılacak olursa 1.500-15.000 TL arasında seyretmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.