Evcil Marketim
KöpekKöpek Bakımı

Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenmeli?

Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenmeli

Köpekler Ne Yer, Nasıl Beslenmeli gibi birçok soru köpek sahiplerinin kafasını kurcalamaktadır.

Onlara beslediğimiz yoğun sevgi duygusundan ötürü onlara bir zarar gelmesinden çok korkarız. Bu yüzden nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmamız bizler için çok önemli bir konudur. Herhangi bir besine alerjisi olması gibi durumlarda hem onlar hem de bizler olumsuz etkileneceğimizden göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır.

Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenmeli
Köpekler Ne Yer

Köpekler insanlara göre çok daha farklı metabolizmaya sahiptirler. Bu yüzden onlara vereceğimiz her besini araştırmamız ve bu konuda bilgi sahibi olan kişilere danışmamız gerekir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına kendimize ‘’köpekler ne yer’’ ya da ‘’köpekler nasıl beslenmeli’’ sorusunu sormamız da fayda vardır.

Tabi doğru besini bulmak yeterli olmaz. Köpeğiniz için sağlıklı olan besinin miktarını da ayarlayabilmek çok önemlidir. Verilen yiyecekler uygun saklama koşullarında saklanmalı ve köpeğe verilmesi gereken miktar doğru oranda ayarlanması gerekir. Verdiğiniz besinler ne kadar kendi başına sağlıklı olsa da dengeli beslenmediği zaman köpeğinize faydadan çok zarar verebilir.

Bu gibi riskleri hiçbirimiz almak istemeyiz bu yüzden patigen.com üzerinden bu konular hakkında ve çok daha fazlası için bilgi alabilirsiniz.

Köpekler Ne Yer gibi Bu ?da ilginizi çekebilir!

Köpekler Nasıl Görür? Renkleri Görebilir mi?

Köpekler Kuru Mama Dışında Ne Yer?

Köpekler Kuru Mama Dışında Ne Yer
Köpekler Ne Yer

Köpekler Kurur Mama Dışında Ne Yer, evde köpeğime kendi yediğim besinler içerisinden hangilerini vermem uygun olur, köpeğimi beslerken hangi besinlerden uzak durmalıyım, köpekler neler yer neler yemez tarzı sorular her birimizin kafasında dönen sorulardır.

Köpeklerin de insanlar gibi temel gıda maddesi yağlar, karbonhidratlar ve en önemli olan hayvansal proteinlerdir. Köpeklerin her dönem sağlıklı kalabilmesi için bu temel gıdalar büyük önem taşır. Köpekler için katı gıdalar ne kadar önemli ise bünyesi için gerekli olan sıvı alımı da bir o kadar önemlidir. Bu miktarı uzmanlar köpeğin günlük olarak aldığı katı besinin 2,5 katı olarak önermektedirler. Örneğin bir kilogram köpek maması yiyen yetişkin bir köpeğin 2,5 litre su içmesi gerekmektedir. Bu oran hamile köpeklerde artış göstermektedir.

Bazen pati dostlarımıza kuru köpek maması haricinde besinler de vermek isteriz. Verdiğimiz besinler sağlıklı yiyecekler de olsa dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bu sevimli dostlarımız için evde onlar için zararlı olabilecek birçok besin mevcuttur. Bu besinlere örnek vermek gerekirse pirinç, havuç, muz, et ürünleri, balık, marul ve ıspanak sürekli olmamak şartı ile verilebilecek besinlerdir.

Bir de kesinlikle vermenizi önermediğimiz besinler arasına çikolata, bira, tatlı, avokado, sarımsak ve soğan gibi besinler girer. Köpeğiniz tatlı içeren çikolata gibi besinler yediği zaman Pancreatitis isimli hastalığına yakalanma riski olacaktır. İnsanlar için faydalı olsa da badem, kereviz, karides, biber, kiraz ve patlamış mısır gibi besinlerde önermediğimiz besinler arasında yer alır.

Köpekler Ne Yer gibi Bu ?da ilginizi çekebilir!

D İle Başlayan 22 Bilinen Hayvan Türü ve İsimleri! (patigen.com)

Köpekler İnsan Yemeği Olarak Ne Yer?

Köpekler İnsan Yemeği Olarak Ne Yer
Köpekler Ne Yer

Köpekler İnsan Yemeği Olarak Ne Yer diye merak ediyorsanız işte köpeklerin yemesinde bir sakınca bulunmayan besinler:

  • Pişmiş kılçıksız balık; hamsi, somon, sardalya, istavrit ve alabalık gibi balıkları fırında, buharda ya da ızgarada pişirip köpeğinize yedirebilirsiniz.
  • Pişmiş yumurta; A vitamini, B12 vitamini, folik asit, yağ asitleri, selenyum, sindirilebilir protein, riboflavin ve demir açısından zengindir.
  • Pişmiş patates; içerisinde bolca A, E ve C vitamini bulunur. Kalsiyum, potasyum ve demir açısından da oldukça zengindir. Kesinlikle haşlanmış, pişirilmiş ve küçük parçalara ayrılmış olmalıdır.
  • Yoğurt; günlük periyotlara göre günde 2-3 yemek kaşığı verilmesi uygundur. Köpeğinize verirken de oda sıcaklığında olmasına özen göstermelisiniz.
  • Kemiksiz pişmiş tavuk; köpeklere verilebilecek en sağlıklı et yağsız ettir.

Bizler bu besinleri önersek de sizler köpekleriniz için en yakın veterinerinizden ya da patigen.com aracılığı ile bizlerden yardım alabilirsiniz. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de alerjiler bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir bu yüzden çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Doğru gelişim grubu için önerilen en doğru mamaları tercih etmek hayvan sağlığı için büyük önem taşır!

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.