Evcil Marketim
KöpekKöpek Bakımı

Köpekler kaç ayda doğurur, 55 günlük hamilelik süresi nedir?

Köpekler Kaç Ayda Doğurur

Köpekler Kaç Ayda Doğurur-Köpekler kaç ay gebe kalır konularına çok özel cevaplarımız var. Köpek çiftleştikten kaç gün sonra doğurur bakalım

Köpekler kaç ayda doğurur ? köpeklerde doğum süreci – doğum öncesi ve sonrası bakım… — Yandex video arama

Özellikle Köpekler 1 yılda kaç kez doğurur, sorusu dişi köpek sahiplerinin oldukça fazla dikkatini çeker. Köpeğinin sağlıklı şekilde doğum yapması ve diğer bilinmesi gereken detaylar için en doğru şekildedir bilgi edinmek gerekir.

Köpeklerin doğum süresi ortalama olarak 55 ile 70 gün arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklik anne olacak köpeğin genel sağlık durumu ve gen özelliklerine göredir.

Sadece doğum öncesi değil doğumdan sonra da oldukça dikkatli olunması gereken süreç başlar.  Özellikle doğumdan sonra ilk iki hafta oldukça önemlidir. Hem yeni doğmuş yavru köpek hem de emzirme sürecine yeni adapte olmaya çalışan anne köpek için beslenme dahil olmak üzere pek çok konuya dikkat etmek gerekir.

Köpekler Yılda Kaç Kez Doğurur?

Köpekler Yılda Kaç Kez Doğurur
Köpekler Kaç Ayda Doğurur

Köpekler yılda kaç kez doğurur sorusuna cevaben dişi köpekler yılda en fazla iki kez çiftleşme döneminde en fazla 4 bebek dünyaya getirir. Dişi köpek bütün yavrularını 6 saat ile 24 saat arasında doğurur. Bu süre bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Annenin ve bebeğin genel sağlık durumu ve köpeğin cinsi doğumu zamanına belirleyen unsurlardandır.

Hayvan severlerin ilgisini bu da 👉Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur? Uluyan köpek ne görür ? (patigen.com) çekebilir!

Köpek Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpek Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız
Köpekler Kaç Ayda Doğurur

Köpek hamile olduğunu nasıl anlarız sorusuna cevap olarak zaman içerisinde köpeğin huylarında nedeni bilinmeyen bir değişiklik ile birlikte kendini sürekli olarak saklama çekinme hassasiyet gibi durumlar söz konusu olduğunda hamilelik ilk şüphelenilen durumdur.

Köpeğin meme uçları şişerek ilk 1 ay içerisinde oldukça belirgin hale geldiği görülür. Çiftleşmeden sonra yaklaşık ilk 1 ay sonunda vajinada bir akıntı meydana gelir. Çoğunlukla gebe kalınmasından ortalama olarak 2 ayın sonlarına doğru karnın şişmesi ve köpeğin iştahının artması ile birlikte gelişen fazla kilo alımı gözlemlenir. Bu belirtiler baş gösterdiğinde hamilelik ihtimaline karşı köpeği veteriner hekime götürmek önemlidir.

Köpek Doğum Bittiğini Nasıl Anlarız?

Köpek Doğum Bittiğini Nasıl Anlarız
Köpekler Kaç Ayda Doğurur

Köpek doğum bittiğini nasıl anlarız sorusuna cevap olarak son dışarı çıkan yavrudan itibaren 1 saat içerisinde hala yeni bir yavru köpek gelmiyorsa doğum bitmiş anlamına gelir. Bir süre zarfında Anne kendini toparlamaya ve bebeklerini emzirmeye başlar.

Köpek doğum süresi ortalama olarak 6 ila 24 saattir. Bu süreyi iyi takip ederek doğumu daha bilinçli şekilde tamamlamak mümkündür.

Kimi zaman anne yavrularını emzirmekte zorluk çekebilir. Bu gibi durumlarda köpeğin sahibi yavruları ve anneyi sakinleştirecek uygun bir ortamı oluşturması gerekir. Anneye kaliteli besinler verilerek karnı doyurulabilir ve yavrular için daha fazla süt salgılaması adına biraz sevgi gösterilebilir.

Yeni Doğum Yapmış Köpeğe Ne Yapılmalı?

Yeni Doğum Yapmış Köpeğe Ne Yapılmalı
Köpekler Kaç Ayda Doğurur

Yeni doğum yapmış köpeğe ne yapılmalı sorusuna cevap olarak yavru köpeklerin ve annelerinin sıcak kuru ortamda tutulması gerekir. Bununla birlikte yavru köpek vücut ısısı ile birlikte su kaybı yaşayabilir.

Böyle bir durumda ortamdaki sıcaklığın ve nemin uygun şekilde ayarlanması adına doğum yapılan atama su kapları ya da hava nemlendiricileri konulabilir. Su kaybeden bebeği ise bol bol emzirmek yararlı olur.

Daha farklı bilgi mi ➡️Küçük Köpek Cinsleri (patigen.com)

Doğum Yapan Köpek Yıkanır Mı?

Doğum Yapan Köpek Yıkanır Mı
Doğum Yapan Köpek Yıkanır Mı

Doğum yapan köpek yıkanır mı sorusuna evet yanıtı vermek mümkündür. Doğum yapan köpek kendini toparladıktan ve iyi hissettikten sonra ılık bir banyo ile gevşetilebilir ve bu sayede daha fazla süt üretimi tetiklenebilir.

Aynı şekilde banyo yapan anne köpek hem bebeğini hem kendisine bakterilerden korumuş olur. Yavru köpeğin enfeksiyon riski ile hastalanması durumu söz konusu değildir.

Yavru köpeğin yıkanması tavsiye edilmemekle birlikte cildinin ve bünyesinin çok hassas olması nedeniyle zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu öngörülmektedir. Bu sebeple doğan yavru köpeğin yıkanmaması sadece havlu gibi yumuşak bir bez ile iyice kurulanması yeterli gelir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.