Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Fransız Mastiff Özellikleri ve Bakımı

Fransız Mastiff

Fransız Mastiff köpek ırkı, son derece nazik ve arkadaş canlısı bir ırk olup koruma içgüdüsüne rağmen diğer ırklardan daha az saldırma eğilimindedir. Fiziksel olarak heybetli ve asil bir görünümü olan ırkın bu dış görüntüsü oldukça dikkat çeker.

Fransız Mastiff (Dogue de Bordeaux) Köpek Irkı Tanıtımı – 2018 Yılı TV Programı – YouTube

Kendine has ve iri bir görünümü bulunan bu ırk köpekler, bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak sürü gütmesi için yetenekler sergilerler. Agresif görünmesi ön yargılara yol açsa da iyi bir eğitim almaları halinde son derece sevecen ve arkadaş canlısı bir yapıları bulunur. Aile ortamına kolaylıkla uyum sağlayan ırkın eğitimleri mutlaka profesyonel bir şekilde verilmelidir.

Tehlikelere karşı korkusuz bir şekilde saldırma özelliği bulunan bu köpekler, yavru iken eğitimlerinin doğru verilmesi halinde sevecen, dost canlısı ve iyi ilişkiler kuran sosyal bir köpek olur.

Fransız Mastiff Evde Bakılır mı?

Fransız Mastiff Evde Bakılır mı?

Sosyal ve sıcakkanlı bir ırk olan Fransız mastiff ırkı iri ve büyük bir cüsseye sahiptir. Her ne kadar havlamayan ve sessiz olan bir ırk olsalar da cüsselerinden dolayı evde bakılmaları uygun olmayıp daha çok bahçeli alanlarda daha iyi bakılabilirler.

Fransız Mastiff Saldırır mı?

Koruma içgüdüsüyle gelişen bir ırk olan bu köpekler, diğer köpeklere nazaran daha az saldırgan olma eğilimi gösterir. İnatçı ve başına buyruk bir karakterleri bulunsa da iyi bir eğitim almaları halinde son derece uysal ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilen bir ırktır.

Fransız Mastiff Yasak mı?

Fransız Mastiff Yasak mı?

Fransız mastiff köpekleri görünüm itibariyle korkutucu bir şekilde düşünülse de iyi bir eğitimle oldukça nazik ve uysal köpeklerdendir. Bu nedenle Türkiye’de yasaklı ırklar listesinde yer almayarak sahiplenilerek beslenilmesi mümkündür. Koruyucu ırklardan olan Fransız mastiff ırkı çocuklar ve diğer tüm evcil hayvanlarla sosyal bir yaşam sürebilir.

Fransız Mastiff Özellikleri

İri ve heybetli bir görünümü olan köpekler, karamel renkli bir kürke sahip olup kürküyle uyumlu olan kahverengi ve ela karışımı gözlere sahiptirler. Yuvarlak ve parlak olan gözleri dost canlısı bakarken sarkık uzun kulakları kendilerine ayrı bir hava katar. Kürk yapısı sert olup tüyleri kısa ve düzdür. Tüy yapılarından dolayı dökülmeleri oldukça az olan ırk ev içinde beslenebilmesi ideal olan köpekler kategorisinde yer alması mümkündür. Kuyrukları ise orta boyutlardadır.

Koruma yetenekleri çok üstün olan mastiff köpeklerinin çene yapıları oldukça güçlüdür. Sahipleri dışında pek iletişim kurmaktan hoşlanmasalar da kızdırılmadıkları sürece saldırgan tavırları yoktur.

Ortalama ağırlıkları 54-62 kg arası iken boyları 58-75 cm civarındadır. Yaşam süreleri ortalama 10-12 yıl kadardır ve sürenin kısalıp uzaması bakım, beslenme ve egzersizlerin doğru yapılmasıyla orantılıdır.

Fransız Mastiff Beslenmesi

Fransız Mastiff Beslenmesi

Köpeklerin beslenmesinde en önemli kriterler, yaşı, cinsiyeti ve gün içinde harcadıkları enerjidir. Bu koşullara uygun bir şekilde beslendikleri takdirde sağlıklı bir yaşam sürmeleri olası olacaktır. Mama ve su kaplarının temiz olması, mama değişimine gidilmemesi ve uygun bir beslenme programıyla beslenmesi önem taşıyıp sahiplenilme sırasında veterinerlerden bilgi alınmalıdır.

Fransız mastiff köpekleri genel olarak tavuk beslenmelerine alerjik reaksiyon gösterdikleri için beslenme sırasında kaliteli ve yüksek besin içeriklerine sahip ırklarına uygun mamalarla beslenmelidirler.

Fransız Mastiff Sağlık Durumu

Tüm köpeklerde olduğu gibi genel olarak sağlıklı bünyeleri bulunsa da bazı hastalıklarla karşılaşabilmesi söz konusudur. Bu hastalıklar kalıtsal olabilir ya da sonradan da oluşabilme ihtimali olan hastalıklardandır. Kalp hastalığı, kanser, kalça ve dirsek çıkıkları, epilepsi ve diz kapağı kayması Fransız mastiff ırkında görülebilen hastalıklardandır. Düzenli bir şekilde veteriner kontrollerinin yaptırılması ve aşılarının olması sağlıkları açısından önemlidir.

Fransız Mastiff Egzersiz ve Eğitim Süreçleri

Fransız mastiff ırkı 18 aylık olana kadar hafif egzersizler yaptırılması gereken bir ırk olup kemik ve eklemleri bu süreye kadar zorlanmamalıdır. Hoplama ve zıplama gibi egzersizlere izin verilmezken en sağlıklı egzersiz aktiviteleri yüzmedir. Egzersiz ihtiyaçlarını günlük bir saatlik yürüyüşler ve bahçeli alanlarda oynamalarla karşılanabilir bir ırk olup ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Mastiff ırkının sosyal olması ve saldırmaması için yavru olduğu dönemlerde eğitilmesi önem taşır. İtaat ve sosyalleşme eğitimleri mutlak zorunlu eğitimler arasında olup sert davranışlardan kaçınılması önem taşır. Günlük hayatta ilgilenilmesi zor olarak meşgul olan ya da çekingen bir yapıda olan kişiler için sahiplenilmesi uygun olan bir ırk olmayıp tüm bakımlarının sahipleri tarafından yapılması önem taşır.

Fransız Mastiff Fiyatları

Fransız Mastiff Fiyatları

Mastiff fiyat bakımından farklılıklar gösteren bir ırk olup birçok farklı kritere göre değişen maliyetlere sahiptir. Tüm köpeklerde olduğu gibi cinsiyeti, yaşı ve eğitimleri fiyatlarda etkili iken ortalama 1800-2000 dolar civarında bir maliyetleri bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Schnauzer Özelikleri ve Bakımı -Minyatür Schnauzer Fiyatları (patigen.com)

İyi bir eğitim almış olan Fransız mastiff yavru fiyatları 2500 dolar iken bu fiyatların etkilediği birçok farklı etken bulunur. Bu nedenle mutlaka sahiplenilme sırasında yaş, eğitim, cinsiyet, sağlık konularında bilgi alınarak, veterinerlerle görüşülerek alım yapılması önemli bir ırktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.