Evcil Marketim
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Pek çok kedi sahibi, kediler kaç yıl yaşar? sorusunun cevabını merak etmektedir. Kediler insanların ailesinden biri haline geldiğinden dolayı pek çok kedi sahibi kedisini bir gün kaybetmenin korkusunu yaşar. Kedilerin ömrünü belirli faktörlerle mümkün olabildiğince uzatmak ve daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak elbette mümkündür.

İlgi ve Özenin Kedilerin Ömrüne Etkisi

Kedi sahibi olan herkesin bildiği üzere kediler ilgi ve bakımı çok seven, buna da ihtiyaç duyan canlılardır. Bunun yanı sıra kediler psikolojik olarak da yoğun ilgiye ihtiyaç duyan canlılar olarak ün kazanmıştır. Zaman zaman şımarıklık boyutuna dahi varabilecek olan bu ilgi ihtiyacı kedilerin artık hava ve su gibi olağan bir ihtiyacı haline gelmiştir. Bu ilgi ve özeni sahibinden gören kedinin ömrü de buna paralel olarak uzayacaktır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi daha mutlu yaşayan bir kedinin ömrü de daha uzun olacaktır. Kediler kaç yıl yaşar? sorusu gündeme geldiğinde öncelikle bu husus dikkate alınmalıdır.

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedilerin yaşı hesaplanırken bazı farklı yöntemler kullanılır. Öncelikle kedilerin yetişkinliğe geçiş döneminin hesaba katılması gerekir. Yetişkinliğe geçiş dönemi; kedilerin halen daha oyuncu olduğu ve kendi özerk yaşantılarını kurmamış oldukları dönem olarak da ifade edilebilir. Yani yetişkinliğe erişmemiş bir kedi halen daha sahibine yoğun bir şekilde ihtiyaç duyacak; ilgi görmeden yaşaması çok zor olacaktır.

Bu süre ortalama 2 yıldır. Kedilerin bu süreçteki ilk yılı, insanlardaki 18-19 yaş olarak kabul edilir. Kedilerin bu dönemdeki 2. Yılı ise insanlardaki 25. yaşa denk gelmektedir. Bundan sonraki her yıl ise aynı kabul edilerek 4 yıla tekabül edecektir. Örnek vermek gerekirse; 6 yaşındaki bir kedinin ikinci yaşından sonraki her yılı 4 yıl sayıldığından; yaşı 41’e denk düşecektir. Kedilerin ikinci yaşından sonra herhangi bir özel hesaplama yöntemi yoktur.

Kedi Sağlığı ile Merak Edilenler İçin Tıklayın

Ortalama Yaşam Süresi Hakkında Ne Söylenebilir?

Kediler Kaç Yıl Yaşar?
Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kedilerin yaşam süresi pek çok faktöre göre değişmekle beraber ortalama 2 ile 16 yıl arasındadır. Ne var ki sokak kedileri hem beslenmelerinin düzgün olmayışı hem de gerekli ilgi ve özeni görmediklerinden ortalama 3 sene yaşamaktadır. Bunun yanı sıra ev kedilerinin ortalama ömrü ise 14-15 sene civarındadır.

Elbette kedi cinslerine göre bu süre bir ya da iki sene uzayabilir veya kısalabilir. Örnek olarak British Shorthair kedisi yaklaşık 14 sene yaşarken Scotish Fold 17 yıl kadar yaşayabilir. Bunun sebebi de kedilerin genetik farklılıklara sahip olmasıdır. Ancak elbette bu süreyi bariz şekilde aşan kediler de bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en popüler olan ve hatta Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başaran Creme Puff’tur. Kediler kaç yıl yaşar? Sorusuna verilecek cevap, görüldüğü üzere kediden kediye değişebilmektedir.

Kedilerin Yaşam Süresini Etkileyen Diğer Bazı Faktörler

Kedilerin yaşam süresini en çok etkileyen hususların başında hastalıklar gelir. Bu hastalıklar kalıtsal olabileceği gibi daha sonradan ortaya çıkmış da olabilir. Daha sonradan ortaya çıkabilen hastalıklara karşı her zaman için düzenli bir veteriner kontrolü gerekmektedir. Bu sayede kedilerin erken teşhis ile ömrünün uzatılması mümkün hale gelecektir. Bunun yanı sıra kedilerin kilosu da yaşam süresini en çok etkileyen bir diğer faktör olarak bilinir. Bazı kedi sahipleri kedileri kilo aldığı zaman daha sevimli ve daha sağlıklı göründüğünü düşünür. Oysaki kediler için obezite çok ciddi bir tehdittir. Solunum sıkıntılarından kalp hastalıklarına kadar pek çok soruna yol açabilen obezite, kedi ölümlerinin de en sık sebepleri arasında yer almaktadır. Kediler kaç yıl yaşar? Sorusunun cevabını değiştirecek öncelikli husus budur.

Kedilerin Daha Fazla Yaşaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kediler ikinci güne kalmış bir suyu içmeye pek de yanaşmazlar. Her ne kadar sokak kedileri açısından şartlar buna pek müsait etmese dahi evde beslenen ve her türlü imkanın sağlandığı bir kedi her gün taze su tüketmek isteyecektir. Bu nedenle kedilerin suyu gündelik olarak değiştirilecek olursa daha fazla su tüketmeleri sağlanacak; bu sayede ömürleri de uzayacaktır.

Aynı zamanda kedilerin mama kalitesi de ömürlerini uzatan en net unsurlardan bir tanesidir. Kedilerin vitamin ve diğer besin değeri yüksek; kaliteli ve hijyenik mamalarla beslenmesi gerekir. Bu bağlamda açık mama tercih edilmesi de yanlıştır. Aynı zamanda mamaların miktarı da kedinin yaşına ve kilosuna göre ayarlanmalıdır. Son olarak kedilerin özel durumları da ihmal edilmemelidir. Örnek olarak yavru kediler ile yetişkin kediler aynı mamaları tüketmemelidir.

Mama Seçiminde Nelere Özen Gösterilmeli?

Kediler Kaç Yıl Yaşar?
Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kedilerin mama seçimi, ömürlerini etkileyen en önemli faktörlerin başında yer alır. Bu nedenle mama seçimine özenle eğilmek ve kedilerin özel durumlarına göre tüketecekleri mamayı da belirlemek gerekir. Mama seçiminde başlıca şu hususlar gözetilmelidir;

  • Kedilerin kısırlaştırılmış olup olmadıkları,
  • Kedilerin yaşı ve yetişkinlik döneminde bulunup bulunmadıkları,
  • Alerjiye sebep olan bir maddenin mamada yer alıp almadığı,
  • Mamanın belirli standartlardaki testlerden geçip geçmediği,
  • Mamanın vitamin ve besin değeri açısından ne ifade ettiği

Bunların yanı sıra daha pek çok husus elbette dikkate alınabilir. Örnek olarak kedilerin bazı hastalıkları bulunabilir ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yer aldığı mamaların tercih edilmesi gerekebilir.

Bazı Bakım ve Aşılar İhmal Edilmemeli

Kedilerin aşıları ve bazı bakımlarının düzenli gerçekleştirilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse kedi lösemisi son derece sık karşılaşılan bir hastalıktır ve kedi lösemisi aşısı uygulanırsa çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir kediye sahip olmak mümkün hale gelir. Buna ek olarak kedilerin parazit temizliğine de özen gösterilmelidir. Bu parazitlerden kedileri arındırmak için iç ve dış parazit aşıları bir veteriner hekim tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca aşıların tarihini geçirmemek de son derece önemlidir. Hatta bunun için bir takvim tutmakta yarar vardır.

Kısırlaştırma İhmal Edilmemeli

Kedilerin kısırlaştırılması da ömürlerinin uzun olması için son derece önemli bir faktördür. Eğer bir kedi uzunca bir süre çiftleşemez ise pek çok organında iltihap görülecek; ayrıca bu durum kedilerin huzursuz bir yaşam sürmesine de neden olacaktır. Hem sağlıklı hem de uzun bir ömür için kedilerin kısırlaştırılması ihmal edilmemeli; mümkün olabildiği kadar erken bir yaşta gerçekleştirilmelidir.

yavru-kedi-fotoğraf

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.