Evcil Marketim
Kedi

Fars Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fars kedisi, genel olarak halk arasında İran kedisi olarak bilinmektedir. Ayrıca Persian, Şiraz kedisi ve Pers kedisi olarak da isimlendirilen Fars kedisi, insan canlısı bir tür olarak bilinir. Son derece cana yakın ve sevimli bir yapıya sahip olan Fars Kedisi, aynı zamanda iyi huylu bir canlı olarak tanınır. Fars kedisini diğer kedi türlerinden ayıran fiziksel özellikleri mevcuttur.

Kalkık ve basık bir burun yapısına sahip olan bu kedi, aynı zamanda kaslı vücudu ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Uzaktan bakıldığında asık bir surata sahip olan Fars kedisi, aslında hiç de göründüğü gibi değildir. Aksine son derece cana yakın ve eğlenceli bir kedi türüdür. Fars kedisi, bilinen en eski ve yaşayan kedi türlerindendir.

Dünyada tanınan bir ırk olmayı başaran bu kedi türü, İran’da keşfedilmiştir. Anavatanı İran olan Fars kedisi, 17. Yüzyılda fark edilmiştir. Doğal bir ırk olarak kabul edilen Fars kedisinin ortaya çıkmasında insan etkisi kesinlikle yoktur. 1600 yılından itibaren tüm dünya geneline yayılarak kendini göstermiştir.

Fars kedisinin farklı renkleri mevcut olduğundan dolayı tek bir renk üzerinde değildirler. Bol ve kalın tüylere sahip olan Fars kedisi, sevecen yapısı ile karşınıza çıkmaktadır. Geçmişten bu yana bozulmadan gelmeyi başaran bu ırk, kedi cinsleri arasında farklı öneme sahiptir.

Fars Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Fars Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fars Kedinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Fars kedisini diğer kedi türlerinden ayırt etmenizi sağlayan farklı fiziksel özellikleri vardır. Bu özelliklerini bildiğinizde Fars kedisini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Fars kedisinin fiziksel özellikleri şunlardır:

  • Büyük gözlere ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiptirler.
  • Bacakları kalın ve kısadır. Pençeleri ise oldukça yuvarlak ve güçlüdür.
  • Kuyrukları kısadır.
  • Genellikle siyah, mavi, beyaz, krem, leylak, çikolata, duman gibi renklerde olurlar.
  • Kaslı ve iri bir vücut yapısına sahiptirler.
  • Erkek fars kedilerinin ağırlığı 4-5, dişilerin ağırlığı ise 3-5 kilodur.
  • Geniş göğüs ve omuzlara sahiptirler.
  • Uzun ve sık tüylere sahiptirler.
  • Dudak kenarları aşağıya doğru sarkık durumdadır.

Fars kedisi hakkında bilinmesi gerekenler bunlardır. Bu özellikleri bildiğinizde karşınıza çıkan kedinin fars ırkından olup olmadığını anlayabilirsiniz. Görünüm şekilleriyle asık bir surata sahipmiş gibi duran fars kedileri, aslında dudak yapılarından dolayı öyle görünmektedirler. Fars kedisi bu güzelliği sayesinde birçok yarışmadan birinci olarak çıkmıştır. Tüyleri ile cezbedici bir özellik kazanan Fars kedileri, evinizde size arkadaşlık yapabilecek sıcakkanlı bir türdür. Aksi ve huysuz bir kediymiş gibi görünmelerine kesinlikle aldanmayın. İnsanlarla son derece iyi geçinen bir kedi türüdür. Özel bir ırk olmaları, Fars kedilerinin ayrı bir kategoride yer almalarını sağlamaktadır.

Fars Kedisinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Fars kedileri, hem rahat hem de sakin bir ırk olarak bilinirler. İnsanlarla güzel vakitler geçirmeyi severler. Nazik ve uysal olmaları ile de tanınan Fars kedileri, sakin ortamları severler. Bu nedenle huzur buldukları alanlarda yaşamak isterler. İnsanlara tam olarak bağlı kalmayan bu kediler, uzun süre boyunca yalnız başlarına kalabilirler.

Ayrıca güneş altında da uzun süre uyuyabilirler. İnsanlardan uzak kaldığı zamanlarda ise duygusal bir boşluğun içerisine düşebilirler. Keşfetmeyi ve eğlenmeyi seven bu kediler, aynı zamanda miskindirler. Sahiplerini izlemeyi ve onları takip etmeyi kendilerine hobi edinmişlerdir. Fars kedileri, çabuk öğrenme potansiyeline sahiptirler.

Ayrıca bu kediler son derece zekidirler. İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanmazlar ve iletişim bağları oldukça kuvvetlidir. Sevdikleri alanda oturmaya bayılırlar ve uzun süre oturdukları yerden kalkmazlar. Hareketli oyunlara ilgi duyarlar ancak gürültülü bir ortamda olmayı pek sevmezler. Hatta gürültüden korkabilirler. Sıkıldıkları zaman aniden uyuma pozisyonuna geçerler. Etraflarında gerçekleşen olayları çok iyi gözlemleyebilirler.

Sevecen bir yapıda olmalarından dolayı sahiplerine çok fazla düşkün olmaları ile tanınırlar. Fars kedileri, ilgi görmekten oldukça fazla hoşlanır. Bu nedenle onlara ne kadar fazla ilgi gösterirseniz o kadar mutlu olurlar. Temizliğe önem veren bu tür, beğenmedikleri bir alanda kesinlikle yaşamazlar. Mobilyalarınızı karıştırma ve merakla her yeri didikleme gibi huyları bulunmamaktadır. Evinizde besleyebileceğiniz uysal kedi türleri arasında en popüler olma özelliğine sahiptir.

Fars Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Fars Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fars Kedisinin Bakımı

Her evcil hayvanın olduğu gibi Fars kedilerinin de bakımı ihtiyacı vardır. Fars kedileri, oldukça fazla tüye sahip olduklarından bakımı biraz zahmetlidir. Tüylerini her gün mutlaka düzenli bir şekilde taramanız gerekir. Aksi halde uzun tüylerin birbirine karışmaları ve düğüm haline gelmeleri kaçınılmazdır. Eğer tarama işlemini her gün yapmazsanız, kedinizin derisinde yaralar meydana gelebilir. Çünkü Fars kedisinin tüyleri yoğundur.

Tarama işlemi tüyler arasında derinin nefes almasını sağlar. Tüy dökme mevsimi geldiğinde veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. Kedinizin bakımını yaptıktan sonra onunla ilgilenmeniz de son derece önemlidir. Kedinizin mutlu olacağı şekilde bakım uygulamanız daha doğru olacaktır.

Banyo yaptırırken şampuan kullanmanız daha uzun süre temiz kalmasını ve mutlu olmasını sağlar. Hijyenik olmayı ve hijyenik ortamlarda yaşamayı seven canlılardan oldukları için, bakımlarına oldukça fazla önem vermeniz gerekir. Kedilerin tüy dökme durumları kaçınılmazdır. Ancak bunu en aza indirmek için kedinizi düzenli olarak taramayı kesinlikle ihmal etmeyin. Onlarla zaman geçirin ve birlikte mutlu olduğunuzu ona yansıtın. Fars kedileri, sevdikleri insanları sonuna kadar severler. Bu nedenle de sevecen olmaları ile tanınmışlardır.

fars kedisi

Göz Bakımı

Fars kedilerinin gözleri sürekli olarak akıntı içerisindedir. Fars kedisi bakımında göz bakımına ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu akıntı her gün meydana geldiği için mutlaka temizlenmelidir. Bu akıntının düzenli olarak temizlenmemesi, Fars kedisinin göz çevresinde lekeler oluşmasına sebep olur. Evinizde Fars kedisi bakımı yapıyorsanız, aynı zamanda düzenli olarak veteriner kontrollerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Fars Kedisi Fiyatları

Bu kedi ırkının 2021 yılında fiyatları 3.00 lira bandındayken 2022 yılında renk ve secere durumuna göre 4.000 lira ile 5500 lira arasında değişmektedir.

Eğer bir yavru Fars Kedisi Sahiplenmek istiyorsanız patibul.com size yardımcı olacaktır hemen tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.