Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi EğitimiKedi Sağlığı

Kedi Sahiplerine Öneriler ve İpuçları

Kedi, en sevilen hayvanlardan biridir. Dünya üzerinde en çok sahiplenilen hayvanlardan biri kedidir. Kedi sahiplenmek isteyenler için ya da kedi sahiplerine öneriler ve ipuçları bu yazıda yer almaktadır. Kediler güçlü ve esnek hayvanlardır. Yaklaşık 70 civarı türlerinin olduğu bilinmektedir. Sürekli dört ayaklarının üstüne düşmesiyle bilinirler. Kara kedi uğursuzluk getirir diye bir batıl inanç vardır. Buna tabi ki inanılmaması gerekir.

Kedi Sahiplerine Öneriler ve İpuçları
Kedi Sahiplerine Öneriler ve İpuçları

Kedi Bakımı

Kedi bakmak kolay sanıldığının aksine önemli sorumluluk isteyen bir uğraştır. Kediyi beslemek ona sadece mama vermek değildir. Onunla ilgilenmek, tuvalet alışkanlığı edindirmek, veterinere götürmek gibi çeşitli bakım ihtiyaçları vardır. Tüm bunların düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunların yanında kedi tüyleri de zorluk çıkaracaktır. Bununla sabırla baş edilmesi gerekir.

Kediye ilk gün çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kedi eve alışana kadar kapılar ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Evden kaçmaması için dikkat edilmelidir. Alışma sürecini başarı ile atlatmak gerekir. Yatağının, mama kabının nerede olduğu gösterilmelidir. Birkaç tekrardan sonra kendiliğinden alışacaktır. Önemli olan alışıncaya kadar geçen süredir.

Eğer kediye bakmak için yeterli zaman yoksa kedi sahiplenilmesi önerilmez. Kedilerin ilgiyi çok sevdiği bilinen bir şeyidir. Bu yüzden ilgilenemeyecek zaman yoksa bakılmamalıdır. Hayvanlar kendi bakımlarını yapamayacağı için kedi de aynı şekilde ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu yüzden sorumluluk gerektiren bir iş olduğu için kesinlikle kedilere zaman ayırabilecek kişilerin bakması gerekir. İlgisizlik kedilerin depresyona girmesine sebep olmaktadır.

Kedileri yıkamak için önce tırnaklarının kesilmesi gerekir. Çünkü suyu sevmezler ve bu yüzden tırmalayabilirler. Yıkamadan önce kediyi taramak, onu sakinleştirecektir. Sonrasında kediye uygun bir şampuan ile yıkanması gerekir. Veterinerden ya da pet shoplardan bulmak mümkündür. Aksi halde diğer şampuanlar kedi derisini kurutabilmektedir. Suyun ılık olması gerekir. Suyu sevmedikleri için gergin olacaklardır. Bu yüzden oyun oynarmış gibi yıkamaz daha doğru olacaktır. Küvetin içine sevdiği oyuncaklar konulabilir. Bu onun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kediyi yıkadıktan sonra ise banyonun mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.

Kedi İçin Mama Seçimi

Yetişkin bir kedi sahiplenilmişse önceden kullanıldığı mamanın değiştirilmemesi gerekir. Yavru kedi sahiplenilmişse özel yavru kedi mamasının kullanılması doğru olacaktır. Mama saatlerinde çok dikkatli olunması gerekir. Bilinenin aksine, yavru kedilere süt verilmemesi gerekir. Çünkü sütün sindirimi zordur. Kedilerde ishale neden olmaktadır. Kediler için uygun olan mama türü seçilmeli ve kedi bu mama ile beslenmelidir.

Kedilerin İnsan Sağlığına Zararı Var mı?

Kedi sahiplenmek isteyen kişinin, kedi tüyüne alerjisi varsa doktor tavsiyesi almadan eve kesinlikle sokmamalıdır. Bazı durumlarda kötü sonuçlar doğursa da bazen alerjinin ortadan kalkması için yararı olabilmektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde kedi sahiplenip sahiplenemeyeceğini öğrenmesi gerekmektedir.

Bazı kedilerde mantar hastalığı görülebilmektedir. Bu şekilde bir kediye sahip olan kişiler kedinin bakımından sonra ellerini iyice yıkamaları gerekir.

Kedilerin pire kapması mümkündür. Dışarıdan getirecekleri bir pire, birçok pireye sebep olacaktır. Bu yüzde kedi bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Kedi ve insan sağlığı için bakım çok önemli bir etkendir.

Bebek olan evlerde kedi beslenilmesi zararlı sanılmaktadır. Fakat tam tersi bebek için yararlıdır. Kediler ve bebekler çok iyi anlaşabilmektedir. Bebeğe asla zarar vermezler. Eğer kedi düzenli bir şekilde veterinere götürülüyorsa, aşıları tam yapılıyorsa korkulacak hiçbir şey yoktur. Bebekle kedi aynı evde bulunabilir.

Kedi Sahiplerine Öneriler ve İpuçları
Kedi Sahiplerine Öneriler ve İpuçları

Evde Kedi Beslemenin Zorlukları

Kedi bakımının bazı zorlukları vardır. Bu zorluklar şöyle sıralanabilir:

1.Bütçe Sıkıntısı: Kedilerin temel ihtiyaçları bir masraftır. Bu masrafları karşılayamayacak kişiler kedi sahiplenmemelidir. Mamasından kumuna, aşısından oyuncaklarına kadar maddi ihtiyaçlara sahiptir. Bu sebeple bütçesine güvenmeyenin kedi sahiplenmesi doğru olmayacaktır.

2.Eşyalara Zarar Verilmesi: Her kedi için bunu söylemek doğru değildir fakat çoğu kedi oynarken eşyalara zarar verebilmektedir. Tırnakları geçirmeyi oldukça severler. Hareketli yapıları vardır. Bu sebeple eşyalara zarar verebilmektedirler.

3.Kızgınlık Dönemi: Dişi bir kediye sahip olanlar için bu dönem yorucu geçecektir. Kızgınlık dönemlerinde değişiklik göstermektedirler. Değişik sesler çıkarabilmektedirler. Gece gündüz fark etmeden rahatsızlık verebilirler. Erkek kedilerde ise bu dönem, pis koku içerisinde geçecektir. Bu durumda çift bulmak gerekir.

4.Tüy Dökme Problemi: Bu soruna çözüm yoktur. Kedilerin tüy dökmeleri normaldir. Ama çok fazla tüy dökümü görülüyorsa veterinere götürülmesi gerekir. Kedinin bir sağlık sorunu olabilir.

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedilerin bazı özellikleri bulunmaktadır. Kedi sahiplerinin bu özellikleri bilmesi gerekir.

-Yetişkin ve sağlıklı olan her kedide 30 tane diş vardır.

-Vücutlarında 290 kemik bulunmaktadır.

-Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarında ise 4 parmak vardır.

-Kedilerin köprücük kemiği yoktur.

-Kediler her zaman dört ayakları üzerine düşmektedirler. Bu da denge mekanizması sayesinde gerçekleşmektedir.

-Kedilerin burunlarındaki izler ve parmak izleri aynıdır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de bu izler farklılık göstermektedir.

-Kediler, patilerinden terlemektedirler.

-Kedilerin mırlama seslerinin tansiyon dengelenmesinde oldukça faydalı olduğu saptanmıştır.

-Kedilerin ortalama ömrü 15 yıldır. Yaklaşık olarak 126 ayı uyuyarak geçirmektedirler.

-Kedilerin tırnak yapılarından dolayı, tırmandıkları yeri baş aşağı şekilde inemezler.

-Kedilerin geceleri daha iyi gördükleri söylenmektedir. Bu doğru değildir.

-Kedilerin sahip olduğu hafıza, köpeklerden daha iyidir.

-Kedilerin tükürükleri antibakteriyel özellik salgılamaktadır. Kendilerini yalayarak mikropları yok edebilmektedirler.

-Kedilerin kalpleri dakikada ortalama 130 kez atmaktadır.

-Van Kedisi hariç diğer kediler sudan hoşlanmamaktadırlar.

-İnsanlar gibi rüya görebilmektedirler.

-Tat olarak tatlı şeyleri algılayamazlar.

-Kedilere süt, çiğ yumurta ve çiğ balık verilmesi doğru değildir.

-Kedilerle köpeklerin düşman olduğu bilinmektedir. Ama beraber yaşayabilmeleri mümkündür.

-Deniz suyunu içebilmektedirler.

-Kulaklarını 180 derece döndürebilmektedirler.

-100 farklı ses çıkarabilmektedirler.

-Depremi hissedebilmektedirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.