Evcil Marketim
Kedi

Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?

Sert geçen kış koşulları insanları etkilediği gibi sokak hayvanlarını da etkilemekte ve yaşamlarını daha da zorlaştırmaktadır. Peki, bu sokak hayvanlarından biri olan kediler soğuktan nasıl korunur? Kedileri soğuktan korumak için bizlere büyük görevler düşer. Kedilerin tüyleri onları sıcak tutmaya yarar fakat bazı soğuklarda tüyler de kedileri korumayabilir. Kediler kış aylarında yiyecek ve içecek bulmakta zorlanırlar. Aç ve susuz kediler kışın soğuğuna karşı dirençsiz hale gelir. Kan şekerleri düşer ve soğuktan etkilenirler. Hatta donma düzeyine kadar da ilerleyebilmektedir. Bu yüzden kedileri korumak için ilk olarak onlara gıda takviyesi yapmak gerekir. Küçük kaplara yemek ve su koymak onların soğuğa karşı mücadele direncini arttıracaktır.

Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?
Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?

Kediler Kışın Soğuktan Nasıl Korunur?

Soğuktan korumak için yapılması gereken ise onlara sıcak bir barınak yapmak olacaktır. Küçük kulübeler soğuğa karşı onları koruyacaktır. Hatta karton kutular bile kullanarak kediler için sıcak yaşama alanları yapılabilmektedir. Karton kutunun üzerini ve yanlarını strafor köpük ile kaplamak kedilerin daha sıcak kalmalarına yardımcı olacaktır.

Kediler Soğuktan Etkilenir Mi?

Soğuk hava şartlarına karşı kediler onları koruyan tüylere sahiptir. Fakat bu kedilerin üşümeyeceği anlamını taşımaz. Yani kediler de soğuk hava koşullarından etkilenmektedir. Etkilenme dereceleri her kedinin aynı değildir. Bazı kediler soğuktan daha fazla etkilenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse yaşlı kediler soğuktan daha çok etkilenir. Ayrıca hasta kediler, yavru kediler yeterli bir bağışıklık sistemine sahip olamadığı için diğer kedilere oranla soğuk onları daha fazla etkilemektedir. Kışın soğuğuna karşı kediler tüylerini değiştirir. Bunu soğuktan korunmak için yaparlar. Fakat kedi evleri gibi yerler yapılırsa ve evde bulunan battaniye gibi ürünler hayvan dostlarımız ile paylaşılırsa kışı daha rahat geçirmiş olurlar.

Kedilerin Tüyleri Soğuktan Korur Mu?

Çok merak edilen sorular arasında kediler soğuktan nasıl korunur? Sorusu yer almaktadır. Kedileri bizler güvenli şekilde koruyabiliriz. Bizler dışında kediler de kendilerini korumak içgüdüsü ile yaratılmışlardır. Onların soğuktan daha az etkilenmesini sağlayan tüyleri mevcuttur. Elbette bu tüyler onları soğuktan korur. Kediler genel olarak sıcakkanlı hayvanlardır. Hatta bilindiği üzere kedilerin vücut ısısı biz insanlardan iki kat daha fazladır. Buda soğuğa karşı onların daha dayanıklı olduğunu kanıtlar. Fakat sahip olduğu tüyler onları tam anlamıyla soğuktan korumaz. Bizlerin de onları kış aylarında yalnız bırakmaması gerekir. Kediler genel anlamda sıcağı çok severler. Sıcak görünce hemen uykuya dalar ve kendilerini daha güvende hissederler. Ayrıca tüyleri olmayan cins kediler de mevcuttur. Bu kediler de kendilerini soğuktan koruma konusunda pek başarılı olmayabilirler.

Kediler Soğukta Ne Kadar Yaşar?

Sevimli hayvan dostlarımız kediler sıcak ortamları çok severler. Soğuk havada da kış tüyleri sayesinde kendi sıcaklıklarını sağlarlar. Kediler soğuk havalar karşı tüyleri sayesinde dayanıklılığa sahiptir. Fakat aşırı soğuk havalarda donma tehlikesi ile de karşı karşıya kalabilirler. Normal soğuk hava koşullarında kediler kışı atlatacak kadar sürede yaşamlarını sürdürebilir ve soğukta yaşayabilirler.

Kedileri Sıcak Tutmak İçin Ne Yapabiliriz?

Kedileri sıcak tutmak için ilk olarak kediler soğuktan nasıl korunur? Sorusu üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Çok basit yöntemler ile kedileri ve özellikle sokak kedilerini soğuk havalardan koruyabilirsiniz. Peki, bu yöntemler ve yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Kış aylarında kapılara kediler için su kapları koyulmalıdır.
  • Kapı önlerine kedi mamaları konulmalıdır.
  • Kediler için kulübeler ve kedi evleri yapılmalıdır.
  • Evde sıcak tutan kullanılmayan battaniye türü eşyalar hayvan dostlarımız ile paylaşılmalıdır.
  • Sokak kedileri sahiplenirse kışın soğuktan kurtulmuş ve korunmuş olacaktır.
  • Kapıların önüne kedi yatakları yapılabilir.

Bu gibi çok kolay yöntemler ile kediler sıcak tutulabilir. Karton kutulardan dahi yapılan evler onlara kışın oldukça fayda sağlayacaktır. Gıdalar ise onların vücut ısısını dengede tutacak ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?
Kediler Soğuktan Nasıl Korunur?

Evimizde Kedileri Sıcak Tutmanın Yolları Nelerdir?

Evlerde kediler soğuktan nasıl korunur? Bilmek gerekir. Ev ortamında yaşamını sürdüren kediler sokak kedilerine göre daha avantajlıdırlar. Peki, ev ortamında kedileri sıcak tutmak için neler yapılmalıdır? İlk olarak hasta veya yavru kediler ev ortamında dahi olsa çabuk üşüyebilir. Üşüdüğü taktirde kediler titremeye başlar. Buda hastalığın daha fazla ilerlemesine veya yavru kedilerin hastalanmasına neden olur. Bu yüzden evde beslenen kedilerin kulübelerinde battaniye ve sıcak tutan ürünler kullanılmalıdır. Kediler battaniyeye sarılabilir. Bu sayede sıcaklıklarını korumuş olurlar. Ayrıca evlerde kedileri sıcak tutmak için sıcak su torbaları da sıklıkla kullanılmaktadır. Sıcak su torbası kedi ile direk temas etmemelidir. Battaniyeye sardığınız kedinizin battaniyesinin altına veya yanına konulabilir.

Donmuş Kediyi Nasıl Normal Isısına Getirebiliriz?

Oldukça soğuk havalarda sokak kedileri sık sık donma tehlikesi yaşamaktadır. Bu yüzden donma tehlikesine karşı neler yapılması gerektiği bilinmelidir. Donmak üzere olan bir kedi gördüğünüz taktirde ilk önce onu güvenli bir ortama taşıyın. Bu ortamın sıcak bir ortam olması gerekir. Fakat kediyi ani ve hızlı ısıtmayın. Ani ve hızlı ısıtma sonrası kedi şoka girebilir. Kedinin vücut ısısını yavaş yavaş yükseltin. Nefesinizin sıcaklığından yardım alabilirsiniz. Montunuz yardımıyla kediyi yavaş yavaş ısıtabilirsiniz.

Aynı zamanda donmak üzere olan veya donan kediler normal vücut ısısına kavuşturulurken masaj yapmak gerekir. Kediye bu sürede yapılan masaj ve hareketler sürtünme ile hem ısınmasını sağlar hem de kan dolaşımını hızlandırır. Bu bilgileri bilmek bir canın kurtulması için önemlidir. Kedilerde donma bazen kısmı bazen ise tam donma olabilir. Bu hususa dikkat ederek ilk yardım uygulamak gerekir. Kısmi donma kulak, kuyruk gibi bölgelerde görülebilir. Böyle bir donmada ilk olarak kulak, kuyruk gibi bölgelerde yoğunlaşmak gerekir. Bu bölgeler yavaş yavaş normal vücut sıcaklığına döndürülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.