Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Doğum Süreci Nasıl İlerler?

Kediler genel olarak doğurganlığıyla bilinen hayvanlardan bir tanesidir. Sürekli olarak dünyaya yeni yavrular getiren kediler, pek çok insanın sevdiği ve evinde severek beslediği hayvan türleri arasında yer alır. Kedilerin doğum süreci evinde kedi besleyen insanlar veya hayvan severlerin ilgisini çeken bir konudur. Bu gibi insanlar kedilerde doğum süreci nasıl ilerler? Sorusunu sık sık veterinerlere veya bilgili kişilere yöneltirler.

Ortalama olarak bir şey söylenmesi gerekirse her anne kedi en fazla 2 ay içerisinde doğumunu gerçekleştirir. 2 aydan uzun süren hamileliklerde acilen bir veterinere gidilmesi ve durumun kontrol altına alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunun sebebi ise kedilerin doğumunun en fazla 2 ay sürebilecek olması ve daha uzun sürelerde anne karnında kalan yavrunun ölebilme ihtimalidir.

Bu sebeple kedi sahiplerinin veya kedi severlerin buna son derece dikkat göstermesi çok önemli bir detaydır. Her anne kedi 2 ayı tamamladıktan sonra en fazla bir hafta içerisinde doğum yapabilir. Kedinin sancısı olduğu görüldüğü andan itibaren kedi gözetlenmeli veya çok fazla çocuk dünyaya getirmeye çalışıyorsa ona o anda yardım edilmelidir. Bu sayede kedi rahatlıkla doğumu gerçekleştirir ve yeni yavrular dünyaya gelmiş olur.

Kedilerde Doğum Süreci Nasıl İlerler?
Kedilerde Doğum Süreci Nasıl İlerler?

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin Hamile olup olmadığını anlamak bazı şeylere bakılarak kolaylıkla anlaşılabilir. Öncelikle hamile olan anne kedilerde meme uçları daha pembe bir haldedir. Onun haricinde anne kediler sürekli olarak bir şeyler tüketir ve genel olarak yavaş yürürler. Eğer kedi bu tip belirtileri gösteriyorsa muhtemelen hamiledir. Eğer kedi hamileyse hamileliğinin üzerinden 6 hafta sonra kedinin karnı iyice şişer ve kedinin hamile olduğu tam anlamı ile anlaşılır.

Fakat bunu tamamen anlamak elbette uzman kişiler tarafından mümkündür. Eğer kişi kedilerin hamile olup olmadığını anlamak istiyorsa, en yakın veterinere giderek durumu anlatmalı ve bunun için ne yapması gerektiğini sormalıdır. Bu sayede hem kedi yıpranmamış olur hem de kedinin sahibi durumu daha iyi analiz ederek ne yapması gerektiğine karar verir.

Hamile Kediye Nasıl Davranılmalıdır?

Hamile kedilere diğer kedilere nazaran bir tık daha hassas davranılması önemlidir. Özellikle bir kedinin hamile olduğu görülüyorsa kişi hareketlerine daha dikkat etmeli ve kedinin üzerine fazla gitmemelidir. Kedinin üzerine fazla gidilmemesinden kasıt kedi ile çok fazla oynanmaması veya çok fazla hareket ettirilmemesidir. Kediler çok fazla hareketli canlılar olmasına rağmen hamilelik sürecinde çok fazla hareket etmemeleri uzmanlar tarafından sık sık önerilir.

Bunun sebebi ise kedinin karnındaki yavrunun zarar görebilecek olmasıdır. Özellikle bir kedinin çok yüksek bir yere çıktığı ve inemediği görülüyorsa ve kedi hamileyse kesin olarak o kediye yardım edilmeli, atlamadan indirilmelidir. Bunlar haricinde hamile kedilere diğerlerine oranla daha fazla yemek verilmelidir. Çünkü hamile kediler hamilelik süreçleri içerisinde sık sık yemek ve su tüketirler. Bunun gibi şeylere dikkat edildiğinde hamilelik süreci daha kolay ilerler ve kedi sağlıklı bir şekilde doğumunu gerçekleştirir.

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Kediler genel olarak en fazla 2 ay içerisinde doğumunu gerçekleştirir. Fakat bu süre her kedi de aynı olmayabilir. Eğer kedinin 2 ayı geçkin süredir doğum yapmadığı görülüyorsa acilen bir veterinere gidilmeli ve durum tüm detaylarıyla anlatılmalıdır. Bunun sebebi ise yavruların kedinin karnında 2 aydan fazla kalması ciddi zehirlenmelere veya kedinin ölümüne bile sebep olabilmesidir. O yüzden bu tip şeyler ihmal edilmemeli ve böyle bir durumla karşı karşıya kalınıyorsa acilen bir veteriner ile görüşüp durum anlatılmalıdır.

Kedilerde Doğum Süreci Nasıl İlerler?
Kedilerde Doğum Süreci Nasıl İlerler?

Hamile Kedi Nasıl Beslenir?

Hamile kedilerin beslenmesi diğer kedilerden farklı değildir. Normal kediler nasıl besleniyorsa hamile kedilerde aynı şekilde beslenir. Fakat elbette hamile olan kedilere özel vitaminler ve haplar bulunur. Eğer böyle şeylere gerek görülüyorsa zaten kedinin veterineri bu durumu size bildirecektir. Onun haricinde hamile kediler diğer kedilere nazaran çok daha fazla yemek yediği için bu tip durumlara dikkat edilmeli ve sahibi tarafından sürekli olarak beslenmelidir.

Kediler hamilelik döneminde çok fazla kilo alabilirler. Bu tip şeylerin çok fazla önemsenmesine gerek yoktur Çünkü kediler çok hareketli hayvanlar olduklarından dolayı doğumdan sonra aldıkları kiloları hızla verirler. Genel olarak hamile kedilerin yiyebileceği protein değeri yüksek şeyler şu şekilde söylenebilir:

  • Süt
  • Et veya Tavuk
  • Çeşitli Sebzeler
  • Balık

Kedilerin hamilelik sürecinde bu tip şeyleri yemesi yavru açısından faydalı olacaktır.

Kedi Yavrusu İle İlgilenmiyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kedinin yavrusu ile ilgilenmediği ve sürekli onu dışladığı görülüyorsa bu durum bir uzmanla görüşülmelidir. Çünkü kediler bazı zamanlarda yavruları ile ilgilenmek istemeyebilir. Eğer kedi her şeye rağmen hala yavrusu ile ilgilenmiyorsa yavru kedinin bakımı sahibine düşer. Gereken her şeyle kedinin sahibi ilgilenmeli, yavru kendini toparlayana kadar ona bakılmalı ve hizmet edilmelidir.

Yavru Kedinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru kedinin bakımını yapmak diğer kedilere göre daha zordur. Bunun sebebi ise yavru kedilerin ilgiye ve anne sevgisine muhtaç olmasıdır. Yavru kedilerin bakımı küçük eşyalarla yapılır. Yeni doğmuş kedilerin sıcak bir ortamda bulunması ve süt ile beslenmesi önemlidir. Bu gibi şeylere dikkat edilirse kedi kendiliğinden büyür yani sevgisine ihtiyaç kalmaz.

Hamile Kedi Kısırlaştırılır Mı?

Hamile kedilerin kısırlaştırılması gibi bir şey asla mümkün değildir. Bir kedinin kısırlaştırılması için öncelikle o kedinin hem hamile olmaması hem de kedinin kızgınlık içeren bir dönemde olmaması gerekir. Eğer kedi bu iki şarttan bir tanesini bile karşılıyorsa kısırlaştırılamaz. Bu sebeple kedi sahiplerinin bu tür şeylere dikkat ederek hareket etmesi hem kedinin sağlığı hem de yanlış bir şey yapmamak açısından son derece önem arz eder.

Kedinin Hamile Olduğu Dokunarak Anlaşılır Mı?

Kedinin hamile olup olmadığı elbette kedinin karnına dokunarak anlaşılabilir. Fakat kedinin karnına dokunarak kedinin hamile olup olmadığını anlamak için kedinin hamileliğinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Yani kedinin hamile olup olmadığının anlaşılması ancak ve ancak kedi hamile kaldıktan sonra 3 hafta içerisinde anlaşılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.