Evcil Marketim
Kedi

Kedi Neden Tırmalar ve Isırır (Detaylı Anlatım)

Kediler, küçük dostlarımızdır ve sevecen zararsız hayvanlardır. Bazen istemeden de zarar verdiğimizde, kedi tırmalaması ile karşılaşabiliriz. Kediler kendilerini, tırnakları ile savunmaktadır. Kedi ısırması alışkanlıklarının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar, sinir, stres ve korkuya bağlı olabilirken bazen sizinle oyun oynamak istediğinde de ısırabilecektir. Kediler daha çok kur yapmak için ısırma eyleminde bulunurlar. Bazen fazla ilgiden ve sevilmekte yorulduğunda da tepkisini ısırarak gösterebilecektir.

Kedi Tırmalaması Nasıl Önlenir?

Kediler, barışçıl ve rahat hayvanlardır ve mecbur kalmadıkça ısırma ya da tırmalama hareketinde bulunmazlar. Kedi tırmalaması nasıl engellenir, her kullanıcı bilmelidir.

Birkaç yöntem olarak şunlar söylenebilir;

  • Ses ve vücut yöntemi ile otoriter bir ses tonuyla HAYIR demek,
  • El çırparak ve sertçe HAYIR demek,
  • Kedi tırmaladığında, kendisine karşı ilgisiz davranmak,
  • Kediden uzak durmaya çalışmak,

Kedilerin tırmalamalarını önleyebilmek için yavru kediler ile yetişkin kedilere farklı davranışlar sergilenebilir. Önemli olan kedinin neden tırmaladığını anlamak ve ona göre tepki verebilmektir.

Kedi Neden Tırmalar ve Isırır?
Kedi Neden Tırmalar ve Isırır?

Kedi Tırmalaması Ne Anlama Gelir?

Kedi tırmalaması birkaç nedene bağlı olabilecektir. Kediler egzersiz yapmak için, patilerinde bulunan ve insanların fark edemeyeceği kokuyu bırakmak ve kendilerini daha iyi hissedebilmek için tırmalama yaparlar. Kedilerin tırnakları doğal olarak sürekli uzamaktadır. Kediler, tırnaklarını törpülemek ve düzeltmek için çeşitli eşyaları tırmalamaktadır. Kaslarını geliştirmek için çoğu zaman çeşitli egzersizleri yaptıklarının gözlemleyebilirsiniz. Çeşitli eşyaları tırmalayarak kol kaslarını germekte ve gelişmesini sağlamaktadır.

Kedi Tırmalamasına Ne İyi Gelir?

Kediler ile oyun oynarken birden kedi tırmalaması ile karşılaşabilirsiniz. Kedi tırmaladığı zaman ilk yapılacak olan işlem tırmalanan bölgesinin soğuk su ile iyice yıkanmasıdır. Daha sonra antiseptik kremler sürülerek, açık yara bölgesinin kapatılması gerekiyor. İlk müdahaleyi kendiniz yaptıktan sonra mutlaka bir uzman hekime muayene olunmalı ve gerekirse kuduz aşısı olunmalıdır.

Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Sürülür? (Krem Önerisi)

Kedi tırmalaması ile karşılaştığınızda yapacağınız ilk yardım yöntemlerini öğrenmelisiniz. Kedi ısırması durumunda da cildinizde yara oluşabilecektir. Yapılacak ilk işlem tırmalanan ya da ısırılan bölgenin iyice yıkanması ve antiseptik özelliği olan kremlerin sürülmesidir. Krem önerisi olarak çoğu zaman terramycn krem önerilmektedir. Enfeksiyon oluşmaması ve iz kalmaması için batikon, furacin, hametan ve medecasol kremler kullanılabilir. Her durumda hekime görülmek daha uygun olacaktır.

Kedi Isırması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kedi ısırması ya da kedi tırmalaması durumlarında, ilk olarak kedinin kuduz olup olmadığı bilinmelidir. Kedilerin taşıdığı hastalıklar fazla bilinmediği için sağlık sorunları ile karşılaşmamak için uzman hekime danışman en doğru işlem olacaktır. Kedilerinizin aşılarını düzenli olarak yaptırdıysanız, ilk müdahaleyi kendiniz evde yapabilirsiniz. Aşıları olmuş kedilerin ısırmaları ya da tırmalamaları problem oluşturmayacaktır. Yaranın iyileşme sürecini takip etmeli aksi durum gözlemlenirse hekimle görüşmelisiniz.

Kedi Sahibini Neden Isırır?

Kedi tırmalaması çoğu zaman kendisini korumak için yapılırken, kedi ısırması neşesinden ve oyun oynamak istemesinden kaynaklanabilecektir. Kedilerimiz ile oynarken, onlara sert davranmamalı ve kızdırmamalısınız. Kediler doğuştan avcı oldukları için bazen avlarını yakalamak için ısırabileceklerdir. Kediler oyun oynamak istemelerinin dışında, yavru kedilerde, yeni diş çıkarma zamanlarında da ısırma eyleminde bulundukları görülebilmektedir. Yavru kediler daha çok oyun amaçlı ısırma yapmaktadır. Isırma huyu olan kediler, her fırsatta ısırmaya çalışacaktır.

Kediler Neden Elimizi Isırır?

Kedi tırmalaması bazı fiziksel gelişimlerine ya da kendilerini korumaya yönelik olabilmektedir. Kedi ısırması sinir, stres ya da oyuna bağlıdır. Kediniz elinizi ısırmaya çalışıyorsa, size kur yapmaya ve sizinle oyun oynamaya çalışıyor demektir. Kendisi ile oyun oynarken, onun sevdiği şekilde oyun oynamalısınız. Bazen oyundan sıkıldığında ve onu yorduğunuzda, oyun oynamamak için de elinizi ısırabilecektir.

Kedi Isırmasında Aşı Yapılır mı?

Kedi ısırması hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Kedi ısırmaların sonucu çeşitli virüsler bulaşabilecek ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilecektir. Kedi ısırmalarında sorunlar ile karşılaşmamak için kuduz aşısı yaptırılması her zaman tavsiye edilmektedir. Kedi sahipleri, sağlık sorunu yaşamamak için hem kendilerini hem de kedilerini aşı yaptırmalıdır. Kedileri ile çok vakit geçirenler, sadece ısırma değil diğer şekilde de hastalık bulaşmalarına karşı aşı olmalıdır.

Kedi Neden Tırmalar ve Isırır?
Kedi Neden Tırmalar ve Isırır?

Kedi Isırması Kuduza Neden Olur mu?

Kuduz hastalığı doğadaki vahşi hayvanlardan, kurt, tilki, çakal, sırtlan, yarasa gibi hayvanlardan bulaşmaktadır. İnsanlar tarafından beslenen, kedi ve köpek gibi hayvanlarda aşılanmadıklarında kuduza neden olabilmektedir. Kedi ısırması durumunda, kedi aşılı değilse kuduza neden olabilecektir. Kedi besleyenler, hayvanlarının aşılı olup olmadığını bilmeli ve aşısını yaptırmalıdır. Tırmalama ya da ısırma durumunda da hem kedisini hem de kendisini muayene ettirmeli ve kuduz aşısını olmalıdır.

Kedi Isırması Ateş Yapar mı?

Kedi ısırması sonucu, ısırılan yerde şişme ya da kızarıklık oluşabilecektir. Kedide hastalık varsa ve ısırma ile mikrop bulaşırsa, kişinin alerji durumuna ve vücut hassasiyetine göre hafifte olsa ateş oluştuğu görülebilecektir. Her türlü kedi ısırığı yaşandığında, ateş olabileceği düşünülmeli ve uzman hekime danışılarak, aşı ve ilaç tedavisi yöntemleri kullanılmalıdır. Oluşacak ateş durumu herkeste görülmeyebilecektir.

Kedi Isırması İle Bulaşabilecek Hastalıklar

Kediler küçük sevecen dostlarımızdır ve ısırma ya da tırmalama durumunda bazı hastalıklar bulaşabilecektir.

Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  • Lyme hastalığı,
  • Toksoplazmozis,
  • Kuduz,

Kedilerden bulaşabilecek olan hastalıklar, ısırma yoluyla olabileceği gibi hava yoluyla da olabilecektir. Tüm bulaşıcı hastalıklara karşı kedilerinizin sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmalısınız. Hastalıkların insanlarda göstereceği etkiler, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, ateş, halsizlik, bulantı şeklinde belirtiler olabilecektir. Kedilerden bulaşabilecek olan hastalıklara karşı en iyi yöntem aşı olmaktır. Kedilerden geçen bulaşıcı hastalıklardan şüphelendiğinizde, hem doktor hem de veteriner ile görüşmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.