Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatır?

Kediler gövde bilimi açısından güçlü, elastik vücutlarıyla, süratli hareketleriyle, pençeleriyle ve minik avları öldürmek için özel olarak yaratılmış dişleriyle ve daha birçok özelliğiyle öteki kedi cinslerine benzer. Kediler insan kulaklarına göre çok küçük veya çok yüksek frekans aralığındaki sesleri işitebilirler. Bu özellikleri ile birlikte bizim duyamadığımız sesleri çok kolay bir şekilde duyabiliyorlar.

Ayrıca kediler karanlık olan ortamlarda görme özelliklerini kaybetmezler. İnsan dışındaki birçok memeli cinsindeki hayvanlar gibi, kediler insanlara göre daha zayıf ve ince görünse de daha güçlü bir görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir. Kediler ne kadar tek başlarına avlansalar da oldukça sosyal bir cinstir. Kedilerde irtibat; salgıladıkları kokular, kedilere özgü beden dilinin yanında seslenme özelliğini de sahiptir.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatır?
Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatır?

Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamları Var Mıdır?

Kedi almak isteyen veya kedi sahibi insanları sürekli olarak “Kedilerin kuyruk hareketleri neleri anlatır?” sorularını merakla araştırırlar. Kedilerin kuyruklarının hareketleri bilimsel açıdan değerlendirildiğinde bazı anlamlar bilim insanları tarafından bulundu. Kedilerin yaptığı her bir kuyruk hareketinin bir anlamı vardır.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Nelerdir?

Kediler kuyruklarını birçok farklı şekle sokabilirler. Bu şekiller arasında en bilinenleri ise kesin olarak doğru sonuçlar veriyor.

  • Kuyruk yukarı yönlü bir şekle bürünebilir.
  • Kuyruk soru işareti şeklinde kıvrılabilir.
  • Kuyruk aşağıya doğru kıvrılabilir.
  • Kuyruk, kedinin bacaklarının arasında sıkışmış olabilir.
  • Kuyruk bir miktar kabarmış olabilir.
  • Kedi kuyruğunu sağ-sol yönlerine doğru sertçe sallıyor olabilir.
  • Kedi kuyruğunu yavaş bir şekilde sallıyor olabilir.
  • Kedinin kuyruğu başka bir kedinin vücuduna sarılı olabilir.

Kedilerin kuyruklarının şekillerini öğrenerek doğru bir şekilde bir kedinin ne demek istediğini anlayabilirsiniz.

Kedinin Kuyruğunun Yukarıda Olması Ne Anlama Gelir?

Kediler herhangi bir bölgede hareket ederken eğer kuyruğunu yukarıya doğru şekillendirdiyse bu kedinizin kendisini güvende hissettiği anlamına gelir. Ayrıca bu şekilde o anda memnun ve mutlu olduğunu da ifade eder. Bunlara ek olarak eğer kuyruk yukarı doğru ve dik bir pozisyonda ise kedi kendisinin mutlu olduğunu ve arkadaş canlısı olduğunu ifade eder. Eğer bunların yanında kedi kuyruğunun ucunu dikleştirdiyse ve sağ-sol yönlü küçük hareketler yapıyorsa kedi bu durumda en mutlu olduğu zamanı ifade eder.

Kedinin Kuyruğunun Soru İşareti Gibi Kıvrılmış Olması Ne Anlama Gelir?

Eğer kedinizin kuyruğunda soru işareti gibi bir kıvrılma gördüyseniz bu durumda kedinizle küçük bir zaman için oyun oynayın. Kediler genelde kuyruklarını soru işareti gibi kıvırdıkları zaman eğlenceli olduklarını ifade ederler. Ve başka canlılarla da eğlenmek istediklerini anlatırlar. Bundan dolayı kedinizle bu durumda oyun oynamak kedinizin eğlenmesi için oldukça iyi bir zamandır.

Kedinin Kuyruğunun Aşağıya Doğru Kıvrılmış Olması Ne Anlama Gelir?

Kedinin kuyruğunu aşağıya doğru kıvırdığını fark ederseniz dikkatli olmanız gerekir. Kedi bu durumda oldukça etrafına saldırmaya odaklı bir şekilde davranır. Fakat eğer kedinizin kuyruğu bu durumda dik bir şekilde ise saldırganlığı daha fazla miktarda artar. Bundan durumdan dolayı kedi her an size karşı bir saldırıda bulunabilir.

Bundan dolayı kediye fazla yaklaşmamanız ve kedinin saldırganlığı bitmeden temasta bulunmamanız gerekir. Ayrıca bu İran kedileri için bu bilgiler geçerli değildir. Bundan dolayı İran kedilerinde bu durum yaşanırsa endişelenmenize gerek yoktur.

Kedinin Kuyruğunun Bacaklarının Arasına Sıkışmış Olması Ne Anlama Gelir?

Kedinin kuyruğunun bacaklarının arasına sıkışmış olması kedinin herhangi bir şeye sinirlenmiş olması anlamına gelir. Bundan dolayı ilk olarak kedinize fazla yaklaşmamanız gerekir. Bunun sebebi ise kedinizin o anki saldırganlığının artmasından dolayıdır. Daha sonra ise kedinizi sinirlendiren sebepleri bularak ortadan kaldırmanız gerekir.

Kedinin Kuyruğunun Kabarmış Olması Ne Anlama Gelir?

Kedinizin kuyruğunun oldukça fazla bir miktarda boru gibi kabarmış olması kedinizin kendini tehlikede hissetmesinden dolayı olur. Kedi o anda kendisinin tehlikeli bir durum içerisinde olduğunu düşünerek kendisini daha güçlü ve kaba göstermek için kuyruğunu kabartır.

Bu durum da kedinizin oldukça korkmuş olduğunu ve kedinizin kendini korumak için savunmaya geçmiş olduğunu gösterir. Eğer kedinizin bu durumda olduğunu fark ederseniz kedinizi o anda bulunduğu ortamdan uzaklaştırmanız ve sakinleştirmeniz gerekir.

Kedinin Kuyruğunu Sağa Sola Hızlı ve Sert Bir Şekilde Sallaması Ne Anlama Gelir?

Kedinizin kuyruğunu sağa ve sola hızlı ve sert bir şekilde sallaması kedinizin çok korktuğunun gösterir. Bu durumda kedi kendini savunmak için saldırganlaşacaktır. Kedi bu hareketi yaparak karşısındaki kişiyi korkutmaya çalışır. Bundan dolayı kedinizin böyle bir durumu göstermesi anında kedinizden mümkün olduğunca uzaklaşın.

Daha sonrasında ise kedinizin sakinleşmesi için kedinizi korkutan nesneleri ortamdan uzaklaştırın. Daha sonra kedinizin sakinleşmesini bekleyin. Kediniz sakinleştikten sonra ise derhal kedinizin eğlenebileceği, sakin ve sessiz bir ortam hazırlayarak kedinizi o ortama yerleştirin.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatır?
Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatır?

Kedinin Kuyruğunun Yavaşça Sallanması Ne Anlama Gelir?

Kedinizin kuyruğunu yavaş salladığı vakitlerde kedi herhangi bir canlıya veya nesneye odaklanır. Bundan dolayı bu durumda kedi için almanız gereken hiçbir önlem bulunmamakta olup kediyi kendi halinde bırakmak en iyi tercih edebileceğiniz seçenektir.

Kedinin Kuyruğunu Başka Bir Kediye Sarması Ne Anlama Gelir?

Dışarıda veya başka bir ortamda kedinizi gezdirirken bir anda kedinizin kuyruğunu başka bir kediye sardığını görebilirsiniz. Bu durumda kedinin kuyruğunu sardığı kediyle bir dost gibi olduğunu anlayabiliriz. Bu durumda kedinizin diğer kediyle basit oyunlar oynamak istediğini veya eğlenmek istediğini anlayabilirsiniz.

Bundan dolayı kedinizin diğer kediyle eğlenmesini bekleyin. Kediniz eğlendikten sonra gezinize devam edebilirsiniz. Bu sayede kedinizin sosyalleşmesine katkı sağlayarak kedinizin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.