Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler İçin Tehlikeli Bitkiler

Kedi besleyecek kişilerin kedilerin sağlıklarını düşünerek evlerinde yetiştirdikleri bitkiler konusunda dikkatli davranmaları gerekir. Evlerde yetiştirilen bazı bitkilerin toksik özelliği vardır ve bu nedenle kedilerin zarar görme ihtimali yüksektir. Çünkü kediler buldukları şeyleri çiğnemeyi ve yemeyi severler. Bu nedenle kedilerin bulundukları ortamda onlar için tehlikeli olacak bitkilerin bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kediler için tehlikeli bitkiler ise şunlardır;

  • Devetabanı
  • Aloe vera
  • Barış çiçeği
  • Salon sarmaşığı
  • Kılıç çiçeği
  • Para çiçeği
  • Açelya
  • Kasımpatı
  • Dilsiz Baston
  • Kalanşo

Bu bitkileri beslemek istiyorsanız kedi beslememeniz veya kedi beslemek istiyorsanız bu bitkileri evinizden, bahçenizden ya da kedinizin bulunduğu ortamdan uzaklaştırmanız gerekir. Aksi takdirde kedilerin canından olmasına neden olabilirsiniz.

Devetabanı

İnsanların evlerinde yetiştirmeyi en çok tercih ettikleri bitkiler arasında devetabanı bitkisi vardır. Orijinal ismi monstrea deliciosa olan devetabanı dikkat çekici yapraklara sahiptir. Evlerde hoş duran bu bitki kalsiyum oksalat içerir. Bu nedenle de kediler için oldukça tehlikelidir.

Kedilerin bu bitkiye temas etmesi ve yemesi durumunda dudakları şişer, ağızları yanar, salya akıtma oranı artar ve kusma olayları görülür. Bu nedenle devetabanıyla kedinin temas etmemesine ve takip edilemeyeceği durumlarda da evde bu bitkinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kedinin bu bitkiyle temas etmesi ve yan etkilerin görülmeye başlamasıyla kedi veterinere götürülmelidir.

Kediler İçin Tehlikeli Bitkiler
Kediler İçin Tehlikeli Bitkiler

Aloe Vera

Aloe vera zambakgiller familyasında bulunur ve yaprakları cilt sorunlarının tedavisi için kullanılır. Etli ve kalın yapraklarının sivilce ve apne gibi cilt problemlerini için kullanılması evlerde sıklıkla yetiştirilmesine neden olmuştur. İnsanların ciltleri için faydalı olan bu bitki kediler için tehlikelidir. Bunda da içerdiği antrakinon ve saponin isimli toksinler etkilidir. Kedilerin aloe vera bitkisini yutmaları durumunda ishal, kusma ve uyuşukluk sorunları yaşanır. Kedinin bu bitkiyi çok fazla tüketmesi durumunda ise daha ciddi sorunların yaşanması mümkündür.

Barış Çiçeği

Kediler için tehlike oluşturan bitkiler arasında barış çiçeği veya barış zambağı olarak anılan bitki de vardır.

Barış zambağı beyaz renkli açan bir çiçektir ve evlerde şık durur. İnsanların beslemekten zevk aldığı bu çiçek kalsiyum oksalat içerir. Bu nedenle de kediler için oldukça tehlikelidir.

Kedilerin bu bitkiye temas etmeleri zarar görmelerine neden olmaz ancak bu bitkiyi tüketmeleri sağlık problemleri yaşamalarına neden olur. Bu problemler ise uyuşukluk, nefes alma zorluğu, salya akıtma ve boğazda tahriştir. Kedilerinin bu rahatsızlıkları yaşamasını istemeyenlerin evlerinde barış çiçeğini bulundurmamaları gerekir.

Salon Sarmaşığı

Kedilerin sağlıkları için tehlike oluşturan ev bitkilerinden birisi de salon sarmaşığı isimli bitkidir. Bu bitki bakım ihtiyacı duymadığı için ilk defa bitki yetiştirecek kişiler tarafından tercih edilebilir. Yeşil yaprakları sayesinde de evde estetik bir görünüm oluşturur. Salon sarmaşığı insanların zorluk yaşamadan yetiştirebilecekleri bitki olmasına rağmen içerdiği kalsiyum oksalat nedeniyle kediler için tehlikelidir. Kedilerin salon sarmaşığını yutması ağız ve dudaklarının şişmesine, yutkunma sorunlarına veya kusmaya neden olur. Kedilerin bu bitkiye sadece temas etmeleri zarar görmelerine neden olmaz.

Kediler İçin Tehlikeli Bitkiler
Kediler İçin Tehlikeli Bitkiler

Kılıç Çiçeği

Kılıç çiçeği ya da paşa kılıcı evlerde en fazla yetiştirilen çiçektir. Bu çiçeğin çok fazla yetiştirilmesinin nedeni havayı temizleme özelliğinin bulunmasıdır. Ancak bu çiçekte kediler için zehirli olan bitkilerdendir. Bunun nedeni ise saponin isimli toksinler barındırmalarıdır. Kılıç çiçeği kedilere temas sonucunda herhangi bir zarar vermezken kediler tarafından yutulması durumunda ishal, kusma ve mide bulantısına neden olur.

Para Çiçeği

Kedilerin hayatlarını tehlikeye atacak bitkiler arasında para çiçeği isimli bitkiye de rastlamak mümkündür. Yeşim çiçeği olarak da bilinen bu bitki kolay yetiştirilmesi ve şans getirdiğine duyulan inanç nedeniyle insanlar tarafından yetiştirilir. Para çiçeği koyu yeşil rengi ve kalın yapraklarıyla dikkat çekerken kediler için tehlike oluşturan toksinleri içerir. Bu nedenle kedilerin bitkiyi tüketmesi durumunda depresyon, uyuşukluk, kusma ve denge bozukluğu sorunları yaşanır. Bu nedenle kedi beslemek isteyen kişilerin evlerinde para çiçeğinin bulunmamasına dikkat etmeleri gerekir.

Açelya

İnsanların evlerinde yetiştirmek için tercih ettiği bitkilerden biri olan açelya kediler için tehlikeli olan bitkilerdendir. Yaprakları zehirli olan bu bitkinin kediler tarafından yutulması halsizlik, ishal, koma, görme bozukluğu, güç kaybı, kasılma ve kusma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu bitki kediler yanı sıra çocuklar içinde zehirli bir bitkidir. Bu nedenle evlerde beslenmesi önerilmez. Ayrıca açelyanın park ve bahçelerde görülmesi de mümkündür. Bu nedenle kedi sahiplerinin evlerinin yanı sıra dış ortamlarda da kedilerinin açelya bitkisini yememesine dikkat etmeleri gerekir.

Kasımpatı

Kasımpatı insanların evlerinde sıklıkla yetiştirdikleri bitki çeşitleri arasındadır. Kasımpatı renkli çiçekleri sayesinde insanların büyülenmesine neden olur ve özellikle ilkbaharda yetiştirilir. İnsanları büyülemesine rağmen bu çiçek kediler için tehlikelidir. Kasımpatının çiçek ve yapraklarının kediler tarafından yutulması alerjiye, kusmaya ve ishale neden olur. Ancak bu sorunlar ölümcül değildir.

Dilsiz Baston

Kedilerin hayatlarını tehlikeye atan bitkilerden bir tanesi de dilsiz baston ismiyle anılan bitkidir. Dilsiz baston çiçek açmayan ve dayanıksız yapraklara sahip olan bir bitkidir. Ancak sahip olduğu açık ve koyu yeşil renkli yaprakları sayesinde dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Bu dikkat çekici görünümü dekorasyon amacıyla kullanılmasına neden olur.

Dilsiz baston proteolitik enzim ve kalsiyum oksalat (çözünmeyen) içerir. Bu nedenle kediler için toksiktir ve yapraklarının kediler tarafından yutulması zehirlenmeye neden olur. Zehirlenme etkisiyle kedilerde nefes almada zorluk, ağızda şişlik, yutma zorluğu ve dudak yanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca bu bitkinin insanlar içinde zehirli olduğu bilgisi vardır.

Kalanşo

Kediler için tehlikeli olan bitkiler arasında kalanşo ismindeki bitki sukulent familyasındandır. Bu bitkinin evlerde yetiştirilmesi rengarenk çiçeklere sahip olması nedeniyledir. Ancak kedi beslemeyi düşünen kişilerin bu bitkiden uzak durmaları gerekir çünkü kalanşo zararlı toksinleri içerir. Bu toksinler kedilerde kusma, ishal ve salya akmasına neden olur. Ancak bu olumsuz durumların yaşanması için kalanşo bitkisinin kediler tarafından yenilmesi gerekir. Ayrıca bitkinin kediler tarafından tüketilmesi durumunda nöbet, bayılma ve kalp rahatsızlıklarına da neden olma olasılığı bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.