Evcil Marketim
Kedi

Kedi Kısırlaştırma Süreci (Detaylı Anlatım)

Kediler 5 aylık olduklarında idrar püskürtme ile eş aramaya başlarlar. Bu durumu ortadan kaldırmak adına ise kısırlaştırma ameliyatı yapılması tavsiye edilir. Yetişkin kedilerde kısırlaştırma ameliyatları sorunsuz bir biçimde yapılır ve sonraki süreç de oldukça sorunsuz geçer.

Kısırlaştırma ve kastrasyon, kedinin üremesi kısıtlayan cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma işlemi, dişi kedilerin yumurtalıklarının çıkarılması operasyonudur. Kastrasyon ise, erkek kedilerin testislerinin çıkarılması operasyonudur. Kedi kısırlaştırma tanım olarak, hem erkek hem de dişi kedilerde uygulanan prosedürü tanımlar.

Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Kedi ister dişi ister erkek olsun, ergenlik çağında kedi kısırlaştırma ile sterilize edilmesi uygun olur. Dişi kediler için ergenlik dönemi altı ile yedi ay arasında değişse de kısırlaştırma işlemi üç aylıktan itibaren yapılabilir.

Yavru kediler, altı aylık olduklarında ilk kızışma dönemlerini geçirirler. Fazla miyavlama ve koltuklara sürtünme gibi bazı hareketler kızışma döneminde olduklarını anlamaya yeterli olur.

Yavru Kediler Kaç Aylıkken Kısırlaştırılır?

Dişi kediler için Pediatrik kısırlaştırma, 8 ile 14 hafta olarak önerilir. Pediatrik dönem kısırlaştırması konusunda yapılan yorumlar kedi sahiplerinin aklında bazı tereddütlere neden olur.

Bunun için genel öneri 5 ve 6. aylardır. Erkek kedilerde ise en erken zamanda yani 5,5 ve 6 aylık dönemde yapılması önerilir.

Erkek Kediler Kaç Aylıkken Kızgınlık Dönemine Girer?

Kızgınlık dönemi, kedilerin bakıma en çok ihtiyaç duyduğu ve kedi sahiplerinin en dikkatli olması gereken dönemdir. Erkek kedilerde yaşanacak kızgınlık dönemi; kedinin vücut yapısına, cinsine ya da yaşadığı bölgeye göre değişiklik gösterir. Bu sebeple erkek kedilerde kızgınlık döneminin ne zaman yaşanacağı ile ilgili net bir tarih söylemek zordur. Buna karar vermek için kedinin hareketlerini takip etmek ise en doğru yol olacaktır.

Örneğin; erkek kediler bu dönemde iştahtan kesilirler, uyku saatleri artar ve daha enerjik olabilirler. Kedilerde kızışma dönemi, kedinin ilk defa ergenliğe girmesi ile başlar. Kedinin ergenliğe girmesi ise; 4 ile 12 ay arasında değişiklik gösterir. Kızgınlık dönemi genellikle bahar ve yaz aylarına denk gelir. Fakat ev ortamında yaşayan bazı kediler kış dönemlerinde de kızgınlık dönemine girebilirler.

Kedi Kısırlaştırma Süreci (Detaylı Anlatım)
Kedi Kısırlaştırma Süreci (Detaylı Anlatım)

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Kızgınlık Dönemine Girer?

Dişi kedilerin, çiftleşme isteğinin yoğun olduğu ve bu yüzden bazı davranışlar sergilediği döneme kızgınlık dönemi denir. Dişi kediler, genellikle hayatlarının 6.ayından sonra ergenlik çağına erişerek ilk kızgınlık dönemlerine girerler.

Yaklaşık olarak 10 gün sürecek olan bu hassas dönemde, kedi sahiplerine düşen; onunla empati kurmak, her zamankinden daha da dikkatli, daha da özenli ve daha da şefkatli olmaktır. Bu dönem hem kedinin sağlığı hem de sahibi ile arasında ki ilişki için adeta bir sınav olarak görülebilir.

Bu dönemde kedi sahiplerinin, kızgınlık döneminden yaşanan tüm bu davranışların içgüdüsel ve bastırılamaz olduğunu unutmaması gerekir. Ayrıca bu ruh hali değişimden kedinizin de mutlu olmadığını bilmelisiniz.

Dişi Kediler Nasıl Kısırlaştırılıyor?

Dişi kedilerde yapılan kısırlaştırmada iki farklı yöntem bulunur. kedi kısırlaştırma operasyonlarında; bazen üç dikiş atılan yöntem tercih edilir. Dikişlerin fazla olmasının sebebi yaranın büyüklüğüdür. Bu nedenle de iyileşme süreci de uzar.

Bu operasyon için bir diğer alternatif ise; tek dikiş ile yapılan yumurtalıkların ve rahmin tamamen alınmasıdır. Bu yöntem, dişi kedide ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyonları en aza indirger. Bu nedenle de veterinerler tarafından en sık tercih edilen yöntemdir.

Kısırlaştırılan Kedi Emzirebilir Mi?

Kedi kısırlaştırma operasyonları emzirmeye engel olmaz. Anne olan kedi kısırlaştırılmış olsa dahi yavrularını emzirebilir. Bunun için bazı uzmanlar ameliyat sonrasında bir süre beklemeyi tavsiye ederler.

Kısırlaştırılan Kedi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kısırlaştırılan kedi ortalama olarak 1-2 hafta içerisinde normal yaşantısına döner. Bazı kedilerde ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir. Bu süre ameliyat sonrasında alınacak bazı önlemlerle kısaltılabilir.

Bu önlemler şöyledir;

 • Kedi bu süreçte diğer hayvanları veya insanları ısırmaya çalışabilir. Bu sebeple dinlenebileceği sakin ve izole bir ortama sahip olması sağlanmalıdır.
 • Diğer hayvanlar ve çocuklar bu süreçte kediden uzak durmalıdır.
 • Yaranın kontrolü bir hafta boyunca yapılmalıdır. Veteriner hekim bir ilaç verdiyse sürülmelidir.
 • Banyo yapmamalıdır.
 • Bu süreçte normal kedi kumu kullanması enfeksiyona sebep olabilir. Alternatifler için bir uzmana danışabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra bu süreçte kedinin her hareketinin izlenmesi gerekir. Olmaması gereken başka bir rahatsızlık süreci uzatacağından, olası bir tehlike anında veterinere danışılmalıdır.

Kediler Kısırlaştırıldıktan Sonra Kilo Alır Mı?

Her kedi için geçerli olmasa da, genellikle kısırlaştırılan kedilerde kalori ihtiyacı düşer. kedi kısırlaştırma işlemi, kilo almaya sebep olmaz. Fakat evcil hayvanlar işlemden sonraki süreçte günlük olarak aynı kalorileri alırlarsa kilo almaları olasıdır.

Kedi Kısırlaştırma Süreci (Detaylı Anlatım)
Kedi Kısırlaştırma

Kısırlaştırılan Kedi Sakinleşir Mi?

Kısırlaştırma işlemi yapılan kedilerde kızgınlık evresi görülmez. Bu sebeple kısırlaştırılmış kediler daha usludur denebilir.

Merak Edebileceğiniz diğer Sağlık Konuları İçin hemen Tıklayın

Kedilerde Kısırlaştırma İşleminin Faydaları

Kedilerin kısırlaştırılması anne veya baba olması düşünülmeyen her kedi için birçok faydayı beraberinde getirir.

Bunlar;

 • Dişi kedi kısırlaştırma operasyonu yumurtalık kanserini imkansız hale getirir. Rahim kanserinin ise önemli ölçüde önüne geçer.
 • Kısırlaştırılmayan bir kedi, yılda üç veya dört defa kızgınlık dönemine girer. Bu dönemde de kedi sürekli olarak miyavlar ya da evden dışarı çıkmaya çalışır.
 • Çiftleşme olmadan birkaç defa kızgınlık dönemine giren kedi ishal, depresyon, iştahsızlık ve kusma gibi sorunlar yaşar.
 • Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi ise testis kanseri riskini ortadan kaldırır.
 • Kısırlaştırılan erkek kediler özel alanlarına daha az düşkün olur. Bu sayede özel alanlarını işaretlemek adına idrarını kullanmazlar.
 • Evde birden fazla kedi olması durumlarında kedi kısırlaştırma yapmak da kavgalarının sayısını oldukça azaltacaktır.

Tüm bunların yan sıra kısırlaştırılmış kediler genelde çok daha uslu olurlar ve idare edilmeleri de daha kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.