Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kilolu Kediler Nasıl Zayıflatılır?

Günümüzde çok sayıda kedi popülasyonu mevcut olmakla beraber giderek kedilerde Obezite sorunu meydana gelmektedir. Obeziteye bağlı olarak yağ oranının artması kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Kedilerin daha sağlıklı olması ve kilo vermesi için kilolu kediler nasıl zayıflatılır bilinmesi gerekir. Kilolu kedilerin kısa zaman içinde zayıflaması ve fit bir görünüme kavuşması için sahiplerine çok sayıda iş düşmektedir. Kedilerin kilo vermesi için uzman yardımı da alması gerekebilir. Fazla kilosu olan kediler günlük ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çekerler. Yaşam kaliteleri diğer kedilere oranla daha düşük ve zordur. Bazı önlemler ve ipuçları sayesinde kedilerinizin kısa zamanda kilo vermesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedinize Doğru Bir Beslenme Düzeni Hazırlayın

Kedilerin kısa zamanda kilo vermesi için en etkili yöntem beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Kedilerin kilo almasının en önemli nedeni sağlıksız ve sık sık beslenmeleridir. Kedilerin beslenmesi düzeltildiği taktirde kilo verirler. Beslenme saatleri düzene sokulmalıdır. Kediye öğünde çok fazla miktar mama vermek yerine az az sık sık mama verin.

Bu sayede metabolizması hızlanır. Ayrıca kediye metabolizma hızlandırıcı yiyecekler verilmelidir. Su kabını sıkça kontrol edin ve boşalmasına izin vermeyin. Kediye yeterli su vermek yediği gıdaları sindirmesi açısından oldukça önemlidir. Yeterli su içen kediler diğerlerine oranla daha fit bir görünüme sahiptir. Ayrıca yediği besinleri daha kısa sürede eritir ve kilo verir.

Kediler Aktif Hareket Etmelidir

Kilolu Kediler Nasıl Zayıflatılır?
Kilolu Kediler Nasıl Zayıflatılır?

Kedilerde kilo almanın bir nedeni pasif ve hareketsiz bir yaşamdır. Böyle durumlarda kedilerde yer alan yağ dokusu giderek artar. Obezite nedeni olabilen hareketsizlik durumun karşı mutlaka önlem almak gerekir. Kediler uyumayı ve yatmayı seven hayvanlardır. Onların daha eğlenceli ve aktif olması için bir takım oyunlar tercih edilebilir. Bu oyunlar sayesinde kediler hareket etmiş olur ve fazla yağlardan kurtulur. Peki bu oyunlar nelerdir? Bir göz atalım.

  • Kedinin hareket etmesi için neler yapılabilir:
  • Kedinin atlayacağı, hareket edeceği oyunlar tercih edilebilir.
  • Koşu bandı üzerinde uygun ayarda koşması sağlanabilir.
  • Yuvasına tırmalayacak eşyalar konulabilir.
  • İp veya lazer ışığı gibi unsurlarla koşması ve kovalaması sağlanabilir.

Bu gibi yöntemler ile kilolu kediler nasıl zayıflatılır sorusuna cevap bulmak ve zayıflama sağlamak mümkündür. Zayıflama işlemi biraz zaman alabilir. Önemli olan sabır ve irade sahibi olabilmektir.

Bir Uzmandan Destek Alınabilir

Kedilerin kilo almasına neden olan unsurlar vardır. Bu unsurları en doğru şekilde saptamak ve tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlamak için en doğru yöntem bir uzman görüşü almak olur. Kedinin kilo almasına neden olan etken belirlenmelidir. Belirleme aşamasında veteriner hekimler yardıma koşar. Kilo almanın nedeni bazen bir hastalığa bağıl olabilir. Bu yüzden doğal yollar ile kediniz kilo veremeyebilir. Kontrol altında tutulan ve uzman bir veterinere götürülen kediler daha kısa zamanda doğru şartlar altında kilo verebilmektedir.

Kedinizin Kilosunu Takip Edin

Kedilerin kilosunu sıkça takip etmek gerekir. Kilo takibi kilo verme aşamasının daha hızlı ve etkili gerçekleşmesine yardımcı olan bir unsurdur. Bu yüzden tartı gibi ağırlık araçları kullanarak kedinize uyguladığınız yöntemin doğruluk derecesini kontrol altında tutabilirsiniz. Kilo alındığı durumlarda daha dikkatli davranmayı sağlar. Kedilerin kilosunu en doğru şekilde takip edip bir kağıt üzerine yazmak kilolu kediler nasıl zayıflatılır sorusuna katkı sağlar. Kontrollü ve sağlıklı bir yağ yakımı için önem arz eden bir konudur. Kedinin ilk kilosu ve son kilosu arasındaki fark göz önünde tutulmalıdır.

Kilo Sorunu Olan Kedilere Ev Yemeği Vermeyin

Öncelikle kilolu kediler nasıl zayıflatılır sorusunun cevabını bulmak için yapılmaması gerekenler bilinmelidir. Artan ev yemeklerini kedilere vermek kedilerin kilo almasına neden olur. Nedeni ise ev yemeklerin zengin içeriklere sahip olması ve kalori oranlarının yüksek olmasıdır. Bu yüzden kedi mamalarının kalori oranlarına da dikkat etmek gerekir.

Ölçülü miktarlarda kedi mamaları vermek gerekir. Ölçü kedinin kilosuna uygun şekilde ayarlanmalıdır. Kedi mamalarının üzerinde yazılan miktarlara dikkat edilmeli ve fazla miktarda gıda ve yemek artıkları vermekten kaçınılmalıdır. Bu hususa dikkat edilirse kediler kısa zamanda belirli bir beslenme alışkanlığı ve düzeni kazanmış olacaktır. Bu konuda sizler çok özenli ve istekli olmalısınız.

Kedilere Sıkça Su Verin

Kilolu Kediler Nasıl Zayıflatılır?
Kilolu Kediler Nasıl Zayıflatılır?

Su hem insanlar da hem de hayvanlar için önemli bir zayıflama aracıdır. Vücut için oldukça gereklidir ve sindirim kolaylığı sağlar. Kedilerin düzenli olarak su tüketmesi gerekir. Kapları asla boş bırakılmamalıdır. Yeterli miktarda alınan su gıdaların yakılmasına yardımcı olur. Bu sayede alınan besinler yağ olarak depolanamaz. Buda kedilerin kilo vermesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı şekilde kilo vermek için kedilere yemekten önce ve sonra su vermek gerekir. Yemekten önce verilen su kedinin daha az yemesini sağlar. Yemekten sonra su içmesi ise metabolizmasını hızlandırır ve gıdaların sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca yeterli tüketilen su kedileri çok sayıda hastalık etkenlerinden korumaya da yardımcıdır.

Kedilere Verilen Ödül Mamalarına Dikkat Edin

Kilo vermeye teşvik amacı ile kedilere ödül mamaları verilebilir. Bu ödül mamalarının içeriğine ve miktarına dikkat etmek gerekir. Diyet içerikli ödüller tercih etmek kedinin kısa sürede kilo vermesine yardımcı olur. Ayrıca ödül mamaları düzenli şekilde verilmelidir. Bu sayede vücut oluşan değişikliklere adapte olarak yağ yakımını hızlandırır. Miktar olarak fazla olan ödül mamaları kedinin kilo almasına neden olabilir.

İştah Azaltıcı İlaçlar

Veteriner hekim uygun gördüğü taktirde kedilere iştah azaltıcı ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar kedinin iştahının azalmasına yardımcı olacak ve daha az yemeyi sağlayacaktır. Veteriner önerisi dışında ilaç kullanmak tehlikelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.