Evcil Marketim
Kedi

Burmilla Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Burmilla kedisi, 1981 yılında Burmese ve İran kedilerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Kazara üretilen bu kedi cinsi, Burmese kedi türlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar neticesinde bu kedi türünün ayrı bir ırk olduğuna karar verilmiştir. Burmilla kedisinin yeni bir ırk olarak kabul edilmesi ise 1989 yılında gerçekleşmiştir.

Burmilla ismi bu türe, Burmese ve İran kedisi Chinchilla’nın isimlerinden türetilmiştir. Burmilla kedisinin kökeninde bu iki kedinin genetiği bulunmaktadır. Ancak Burmilla kedisi, her iki ırktan da farklı olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu türün sürekli gelişim halinde olması ve çoğalabilmesi için birtakım çalışmalar yapılmaktadır.

Özellikle de sağlıklı Burmilla yavruları, gelecek nesil için kullanılmaktadır. Türün devamlılığı için yapılan çalışmalar sayesinde Burmilla kedileri varlığını hala sürdürmektedirler. 2011 yılından itibaren literatüre kayıt edilen Burmilla, farklı görünümü ile son derece büyüleyicidir. Evde beslenebilen kedi ırkları arasında son derece popüler olan Burmilla, sevimli ve enerjik yapısı ile dikkat çeker.

Burmilla kedileri, güzellikleri ile karşılarındaki insanları büyüleyici bir etkiye sahiptir. Burmilla kedisi özellikleri ve bakımı hakkında tüm detayları buradan öğrenebilir ve bu mükemmel varlıkları daha yakından tanıyabilirsiniz. Her kedi ırkında olduğu gibi Burmilla ırkının da kendine has birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde Burmilla kedi türünü anında ayırt edebilirsiniz.

Burmilla Kedisi Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Burmilla kedisi, hem son derece enerjik hem de uysal bir ırk olarak tanınır. Ayrıca hassas bir yapıya sahiptir. Konuşkan ve arkadaş canlısı olan Burmilla kedileri, oldukça sevecen bir yapıdadırlar. İnsanlarla iletişim kurmayı seven bir ırktır. Sahiplerine çok fazla düşkün bir yapıları olduğundan dolayı, onların hislerine ve hareketlerine önem verirler.

Sessiz bir karakterleri olduğundan dolayı diğer tür kedilerle iyi anlaşırlar. Burmilla kedileri, son derece zekidirler hatta kapıları kolaylıkla açma gibi yetenekleri vardır. Burmilla kedilerinin eğlenceli bir yapıları vardır. Özellikle de sahipleri ile oyun oynamayı ve birlikte zaman geçirmeyi oldukça fazla severler. Bunun yanında meraklı olmaları ile de dikkat çekerler. Bu meraklı yapıları, onların birçok olaya karışmalarına neden oluyor.

Sahiplerine oldukça fazla düşkün olurlar hatta bazı durumlarda sahiplerine korumacı bir tavır sergilerler. Saygı ve sabır konusunda da ön plana çıkan bir tür olmayı başarmışlardır. Çevrede uzun süre yürümeye ve etrafını gözlemlemeye bayılırlar. Zekaları ise birçok kedi türüne göre çok ileri seviyededir. Yalnızlığı sevmezler bu nedenle sahiplerinden pek ayrılmazlar.

Saksı ve vazolarla oynamaya bayılırlar. Eğer evde Burmilla kediniz var ise kırılacak eşyalarınızı kesinlikle ortada bırakmayın. Burmilla kedileri, sürekli bir şeylerle oynamayı ve uğraşmayı sever. Bu nedenle yanlarına onları oyalayacak bir oyuncak koymayı unutmayın. Aksi halde eşyalarınızı dağıtmak isteyecektir.

Burmilla Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Burmilla Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Burmilla Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Burmilla kedisinin de kendine has bir güzelliği bulunmaktadır.

Bu güzellikler ile kendini belli eden Burmilla kedisinin fiziksel özellikleri şunlardır:

 • Gümüş renginde tüylere sahiptirler.
 • Orta bir boydadırlar.
 • Kulakları yuvarlak ve tüylüdür.
 • Kuyrukları orta uzunlukta ve tüylüdür.
 • İri gözlere sahiptir.
 • Gözlerinde ırkından dolayı kaynaklanan sürme çekilmiş havası vardır.
 • Vücutları kaslıdır.
 • Sırtı düzdür. Göğüs kısmı ise yuvarlaktır.
 • Kuyruklarının ucu ise yuvarlaktır.
 • Uzun ve ince bacaklara sahiptirler.
 • Her zaman yumuşak ve parlak kalan tüylere sahiptirler.
 • Kafalarında M’ye benzer bir şekil bulunmaktadır.
 • Kafa şekilleri üçgendir.
 • Erkek Burmilla kedileri, dişilerine göre daha kalıplı ve ağır olurlar.

Bu gibi özelliklere sahip olan Burmilla kedileri, evinizde size arkadaşlık edebilecek bir dosttur. İnsanlarla iyi anlaşan yapılarının olması, bu cinsin daha fazla sevilmesine neden olmuştur. Diğer kedi türlerinden farklı bir görünümde olmaları, Burmilla türünü daha da özel hale getirmiştir. Özellikle de tüyleri ve gözleri ile ön planda olmayı başaran Burmilla, güzelliği ile görenleri büyüler. Yaşlansalar bile güzelliklerinden ödün vermeyen bu türde, tüyler her zaman dikkat çekicidir.

İlginizi çekebilecek Exotic Shorthair Kedi Irkı özellikleri için tıklayınız 

Burmilla Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Burmilla kedisinin tüyleri kısa olduğundan bakımı son derece kolaydır. Bu nedenle de evinizde kolaylıkla bakımını yapabileceğiniz kedi türleri arasındadır. Evinizde Burmilla beslemeye başladıysanız ilk önce ona ait bir alan oluşturmanız gerekir. Kendine has bir yuvasının olması, Burmilla kedisini oldukça memnun eder.

Burmilla kedisinin tüyleri uzun olduğunda çok sık taramanız gerekebilir. Ancak kısa tüylü ise haftada bir defa tarama işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Kulaklarını sürekli olarak kontrol etmeniz, olası bir enfeksiyon hastalığını fark etmenizi sağlar. Bu nedenle de kulaklarını temiz tutmanız gerekir. Kulaklarını temizlerken iki kulak için de farklı bez tercih etmelisiniz.

Çünkü bir kulakta bulunan enfeksiyonu diğer kulağa taşıyabilirsiniz. Burmilla kedileri de diğer türler gibi hastalanabilirler. Bunun için kedinizi düzenli olarak veterinere götürüp tüm aşılarını eksiksiz olarak yaptırmanız son derece önemlidir. Kaliteli bir kedi maması kullanarak Burmilla besleyebilirsiniz. Peynir, Jambon ve tavuk gibi besinleri oldukça fazla seven bir türdür. Bu besinleri mamaları dışında onlara vermeniz, Burmilla kedilerinin mutlu olmaları için yeterli olacaktır.

Burmilla Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Burmilla Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Burmilla Kedisi Sağlık Sorunu

Burmilla kedilerinde genel olarak karşılaşılan sağlık sorunu böbrek yetmezliğidir. Böbrek yetmezliği bulunan Burmilla kedilerinde birtakım belirtiler kendini göstermektedir. Bu belirtilerin başında uyuşukluk yer almaktadır. Burmilla kedileri enerjik yapıları ile dikkat çeken bir tür olduklarından dolayı, uyuşuk olmaları hastalanmalarına bir işaret olabilir.

Uyuşukluk yanında sık sık idrara çıkma, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi durumlar da böbrek yetmezliği belirtileri arasında bulunur. Bu belirtileri Burmilla’da gözlemliyorsanız mutlaka veterinere gidip gerekli testleri yaptırmanız gerekir. Aksi halde kedinizin sağlığında ciddi sorunlar meydana gelebilir. Kedinizin bakımına dikkat ettiğiniz sürece bu tür sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmazsınız

Burmilla Kedisi Fiyatları

Burmilla ırkı 2022 yılı fiyatları ortalama 5.000 liradır .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.