Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı Ve Özellikleri

Sfenks cinsi kedilerin öne çıkan özelliklerinden en önemlisi tüysüz olmalarıdır. Bu kediler tüysüz olmalarına rağmen insanlar tarafından çok sevilirler. Ayrıca bu cins kedilerin karakteristik özellikleri de insanların ilgisini çekmektedir. Sfenks cinsi kediler oldukça sosyal, insancıl, nazik ve meraklı kedilerdir. Sfenks cinsi kediler insanların yanında ya da yakınında olmaktan büyük zevk alırlar. Bu cins kediler dengeli bir kişiliğe sahiptirler.

Bazı zamanlar çok hareketli olup bazı zamanlarda ise oldukça sakin olurlar. Sfenks cinsi kediler bazı zamanlar bu dengeli kişiliklerini kaybedebilirler. İlgiden çok hoşlandıkları için onları ilgisiz bırakmak pek de doğru bir davranış olmayacaktır. Uzun süre boyunca yalnız kalmak onları ruhsal olarak çok etkileyecektir.

Birçok kedi cinsi ne kadar insancıl ve sosyal olsa da fiziksel temastan pek hoşlanmayabilir. Diğer cinslere göre sfenks cinsi kediler ilgiden ve fiziksel temastan çok hoşlanırlar. Uzun bir müddet kucağınızda durabilir ve onu sevmeniz için size teşvik edici bakışlar atabilir.

Tüysüz bir yapıya sahip oldukları için bazı kişiler bu kedilerle fiziksel temasta bulunmaktan kaçınabilirler. Bu yüzden sfenks cinsi bir kedi sahiplenmeden önce fiziksel özelliklerini ve kişilik özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeniz doğru olacaktır. Tüysüz kedi-sfenks bakımı ve özellikleri çok kolaydır, bakımları konusunda hiçbir zorluk çekmezsiniz.

Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı Ve Özellikleri
Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı Ve Özellikleri

Sfenks Cinsi Kedilerin Tarihçesi

Sfenks cinsi bir kedi 1987 senesinde Rusya da bulunan Rostov-na-Donu şehrinde bir grup çocuk tarafından şiddete uğrarken Elena Kovaleva tarafından kurtarılmıştır. Elena Kovaleva isimli akademisyen bu kedinin büyüdükçe tüylerini kaybetmeye başladığını fark etmiştir.

O esnada bunun bir hastalık olduğundan şüphelenen Elena Kovaleva zaman geçtikçe bu kedinin yavrularının da tüysüz olarak doğmasıyla bunun bir hastalık değil de genetik bir özellik olduğunu anlar. Bu kedinin yavrularından bir tanesini Irina Nemikina sahiplenerek bu kedi cinsini geliştirmeye başlamıştır. Sfenks cinsi kediler 2005 yılında uluslararası kedi derneği tarafından tüysüz kedi olarak isimlendirilmiştir.

Sfenks Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Sfenks cinsi kedilerin dış görünüşünde en çok dikkat çeken nokta tüysüz olmaları olsa bile bu cins kediler benzersiz fiziksel özelliğe sahiptirler. Bu kedilerin sıra dışı görünümüne garip demek oldukça uygun olacaktır. Sfenks cinsi kedileri daha önce hiç görmemiş olan insanlar onların ürpertici bir görüntüye sahip olduklarını düşüneceklerdir.

İnsanlar bu kedileri görüntüleri yüzünden birçok şeye benzetirler. Sfenks cinsi kedilerin fiziksel özelliklerini anlatmak hiç de kolay değildir. Bu kediler sürekli görmeye alışık olduğumuz uzun ya da kısa tüylü kedilere benzemedikleri için onları tarif etmek zordur. Yani bu cins kediler alışkın olduğumuz cinslerden çok farklıdır.

Bütün bu farklılıklara rağmen tüysüz kedi-sfenks bakımı ve özellikleri benzetebileceğimiz kedi türleri vardır. Sfenks cinsi kedilerin vücut özellikleri oriental shorthair cinsi kedilere benzemektedir.

İlginizi çekebilecek Chinchilla Kedi ırkı özellikleri için tıklayın

Sfenks Cinsi Kedilerin Yüz Ve Kafa Yapısı

Sfenks cinsi kedilerin fiziksel özeliklerinin oriental shorthair’e benzediğini belirtmiştik. Bütün kedi cinslerinin olduğu gibi tüysüz kedi-sfenks bakımı ve özellikleri de farklıdır. Kafa yapısı itibari ile oriental shorthair’e aşırı benzeyen sfenks cinsi kedinin kafası ince ve keskin hatlara sahiptir.

Bu kedilerin burnu öne doğru oldukça sivri ve uzun bir görüntüye sahiptir. Çeneleri burunlarına göre daha küt ve geridedir. Tüysüz olmalarından dolayı boyunları çok inceymiş gibi görünür. Vücutlarının temelinde olduğu gibi derileri kırışıktır. Bu kırışıklıklar alnında, yanaklarında ve boynunda ince bir yapı şeklinde görülür.

Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı Ve Özellikleri
Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı Ve Özellikleri

Sfenks Cinsi Kedilerin Çocuklarla İlişkisi

Sfenks cinsi kediler yetişkin insanlarla olduğu gibi evcil hayvanlar ve çocuklarla da iyi anlaşırlar. Hatta insancıl ve sosyal yapıları sayesinde çocuklarla mükemmel ilişkiler kurabilirler. Bu cins kediler için karşısındaki kişinin yaşı hiç önemli değildir. Onlar için önemli olan kendilerine yeterince ilgi gösterilmesi ve nazik davranılmasıdır.

Bu şartlar sağlandığı zaman her yaştan çocukla arkadaş olabilirler. Sfenks cinsi kediler de çocuklar gibi meraklı ve enerjik oldukları için ona karşı saygılı olan bir çocukla çok mutlu vakit geçirebilirler.

Evcil hayvanların çocuklarla güzel iletişim kurması yalnızca evcil hayvanınızın elinde olan bir şey değildir. Bu yüzden çocuğunuzun hayvanınıza nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerekir. Ve eğer mümkünse kediniz henüz yavruyken çocuğunuzla tanışmalıdır. İkisi de küçükken kurulan ilişki sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir.

Sfenks Cinsi Kedilerin Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Bu kediler ilgi ihtiyaçlarını gidermek için sadece insanlara ihtiyaç duymazlar oyun oynayabilecekleri farklı bir evcil hayvanla da ihtiyaçlarını giderebilirler. Tüysüz kedi-sfenks bakımı ve özellikleri ne kadar kolaysa diğer evcil hayvanlarla anlaşması da o kadar kolaydır. Özellikle de kendi cinsinden olan bir kediyle yaşamak onun için muhteşem olacaktır. Bunun haricinde farklı kedi cinsleri ve köpeklerle de iyi anlaşacaktır.

Sfenks Cinsi Kedilerin Bakımı

Sfenks cinsi kedilerin diğer cins kedilerden farklı temizlik ve beslenme gereksinimleri vardır. Bu kedilerin soğuk havada kalması ve güneşle doğrudan temas etmesi oldukça risklidir. Her ne kadar sıcağı ve güneş ışığını seven bir kedi cinsi olsalar da hassas derilerini güneşe karşı korumanız gerekir.

Aksi taktirde kediniz cilt rahatsızlığı yaşayabilir, bu yüzden evden çıkarmamanız tavsiye edilir. Tüysüz olmasından dolayı soğuk havalarla temasına da dikkat etmelisiniz. Yaşam alanının sıcaklığını doğru şekilde ayarlamanız sfenks cinsi kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Sfenks Kedi Fiyatları

Halkımız arasında tüysüz kedi olarak bilinen bu kedi türünün 2022 yılı fiyatları 4.000 lira ile 8.500 lira arasında değişmektedir.

tuysuz-kedi-fiyat

Sfenks Cinsi Kedilerin Sağlık Durumu

Sfenks cinsi kediler sağlıklı olsalar da dayanıklılık konusunda pek de iyi değillerdir. Bu kedilerin bilinen bir genetik rahatsızlıkları yoktur. Ancak vücut yapılarından dolayı yatkın oldukları bazı rahatsızlıklar vardır. Bir hastalığa yakalandıkları zaman dikkatli ve özenli bir şekilde davranılmalıdır.

Sfenks cinsi kedilerin geçirebilecekleri hastalıklar şunlardır:

  • Güneş yanığı
  • Cilt sorunları
  • Ağız ve diş rahatsızlıkları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.