Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla

Chinchilla Kedisi, hem fiziksel hem de duygusal yönden insancıl yaklaşımları kedi sahiplerinin gözlerinden kaçmıyor. Ayrıca taklit yetenekleri ile gün içerisinde bir çok şeyi özelliklerde sahiplerinin hareketlerini taklit ederler.

 Oyun oynamayı ve avlanmayı çok severler. Bahçeye çıktıklarında fare ,kelebek ,solucan, kırkayak, kertenkele ve benzeri sürüngenleri yakalarlar. Ve bunlarla uzun dakikalar boyunca oynarlar. Aynı şeyi evde de yaptıkları için bir çok eşyanın kırılmasına sebep olurlar. Bu konuda sahiplerinin dikkatli davranması gerekir aksi halde çeşitli yaralanmalara sebep olacaktır.

Oyuncak seçimini avcılık dürtülerine yaklaştırırsak oyun oynamaktan daha çok zevk alırlar. Sevdikleri kişilere  aşırı düştün olduklarından bu kişilerin oyunlarına katılmasından büyük zevk duyarlar.

Chinchilla kedisi  çok hangi rengi sever denilirse, bu rengin sarı olduğunu ve eğitiminde çokça işe yaradığını söyleyen eğitmenleri özellikle büyük çoğunlukla sarı renginde olan objeleri tanıma ve hareket ettirme konusunda oldukça başarılıdırlar. Özellikle tırmalama tahtasının sarı tonlarında olması evdeki diğer eşyaları tırmalamasının önüne geçecektir. Chinchilla kedi sarı renklerine karşı tavırları bir nevi genlerinden gelmekte olduğu söylenir.

Bu cins kedilerin sevilmeyen özellikleri arasında aşırı kıskanç ve alanlarını aşırı koruma içgüdüleridir. Bu sayede evdeki diğer hayvanlarla asla anlaşamazlar. Özellikle mama kaplarını paylaşmayı sevmezler. Bu yüzden diğer evcil hayvanlardan uzak alanda beslenmesi gerekir. Aynı zamanda Mama kaplarının temizliği son derece önemlidir. Hem sağlık açısından hem de temizlik açısından önemlidir.

Chinchilla kedisi oldukça temiz bir cinstir. Bulunduğu alanın temiz olmasını ister. Kirli ve dağınık bir evde yaşayamaz. Bu konu hakkında sahiplerini sürekli uyarırlar. Gerek desibeli yüksek mırlamalarla gerek ise işaretlemelerle belli eder.

Chinchilla İran kedisi bu cins kediye göre yüzleri daha topludur. Burunları basık olmadığından yüz ifadeleri sevimli gözükür. Ayrıca bu cins kedide gözyaşı lekeleri daha az görülür. Bahsi geçtiğinden gözyaşı lekelerini gidermek için mutlaka veteriner hekimin önerdiği solüsyonlarla temizlemek ve veteriner hekim danışmanlığında ilerlemek gerekir.

Bu cins kedilerin ilk bilinen özelliği melez ırk olmasıdır. İran kedilerinden melezlendiği bilinir. Genellikle İran kedilerinin karakteristik özelliklerini taşırlar. Chinchilla kedisi çok kolay sinirlendirdiler için sevmediğim konularda ve haz etmediği insanlarla bağlantısını mümkün olduğunca kısa tutmak gerekir. Hatta psikolojik sağlığı açısından samanı ile uzaklaştırmak daha yerinde bir karar olacaktır.

Diğer özelliği ise sahiplerine karşı empati yapabilme özelliğine sahiptirler. İstenilmeyen bir davranış yaptıklarında durumu telafi etmek için uğraşırlar. Bu durum eğitim süreçlerinde oldukça şık rastlanır.

Chinchilla Kedisi Kucak Sever Mi ?

Chinchilla Kedisi Kucak Sever Mi

Bu cins kediler genel olarak okşanmayı severler. Kucakta ve dar alanlarda olmayı pek sevmezler. Yine de her kedi kendi özelliklerini arz eder. Bu durum genelleme yapılarak bildirilir. Son derece alan belirleme özellikleri olduğundan dolayı kendilerini birilerinin kucaklarına atmak istemezler. Onlar genellikle kendi rahatlayacak alanlarını kendileri seçerler.

Bu cins kedilerin kucağa alınma isteği fiziksel özelliklerinden kaynaklanabilir. Aşırı derecede tatlı göründükleri için çok kucaklanırlar bir de küçük çocuklar bunu yapar! Bu durumdan kaçmak için yer ararlar. Tıpkı Chinchilla köpek yavruları gibi.

Bu cins kedilerin fiziksel özellikleri  tek renk kürkün üzerinde değişik renkte desenler, ela yada yeşil gözler, tombul yanak, küçük burun ve küçük kulaklar ile sevimliliği artar. Uzun bacakları sayesinde çok atletik bir görünüm elde ederler. Bu cins kedilerin diğer bir özelliği ise kürk  tonları yaşlandıkça koyulaşır. Bu sayede yaşını belli ederler.

Bu kedilerin kiloları ve boyları normal  standart ölçülerdedir. Fakat önemli bir husus kilo almaya Çok meyilli olduklarından yani yemek yemeyi çok sevdiklerinden obezite hastalığına yakalanmak olasıdır. Bunun için mutlaka mama ölçüm kontrolü olması gerekir. Kedinin sık ve az yemesi önerilir.

Bu cins kedilerin eve geldikleri ilk andan itibaren aile üyelerinin tanıştırılması ve yerinin alıştırılması gerekir. Ondan sonra gelen ikinci önemli husus ise eğitim sürecidir. Bu yüzden son derece sakin davranılması gerekir. Yapılamayan ilerlemeyen bir komut veya öğrenilmesi gereken eğitim aynı yerinde sayıyor veya hiç bir şekilde gelişme kaydetmiyorsa muhtemel olarak chinchilla kedisi onu yapmak istemiyordur.  Özellikle bu  davranışı çok fazla sergileyen Blue point chinchilla kedisinin ta kendisidir.

Chinchilla Kedisi Hangi Irk ?

Chinchilla Hangi Irk

Genellikle bu soruyu en çok sorun kişiler yoğun bir istekle sahiplenmek isteyenlerdir. Bununla birlikte gelen ikinci soru tipi Chinchilla kedi fiyat konusundan gelmektedir.  İlk sorunun cevabı İran kedilerinden gelmektedir diyebiliriz. Ve genellikle İran kedilerinin  fiziksel özelliklerini taşır. Karakteristik özellikleri ise her kedinin kendine göre işlediği karakter algoritması vardır.

İkinci soru en çok sorulan sorular arasında yerini alır. Bu cins kediler için genelleme bir fiyat söyleyecek olursa 2.000-5.000 TL arasında seyretmektedir. Tabiki  eğitim, yaş, aşılama gibi durumlarda fiyat farkı yükselecektir. Bu kedi cinsleri in yavruları çok daha güzel olduğu için büyüklerine oranla daha çok sahiplendirilirler.

İlginizi Çekebilir: Exotic Shorthair Özellik ve Bakımı – Exotic Shorthair Fiyat (patigen.com)

O halde küçükken alındığında eğitim, bazı şeylere alıştırmak gibi durumlardaki rahatlığından çok tercih edilmektedir.

Chinchilla Yavru Kedi Fiyatları

Chinchilla Yavru Kedi Fiyatları

Chinchilla cinsi kediler günümüzde 700 TL’den başlayan fiyatlardan oluşurken 4.500 TL ye kadar çıkmaktadır. Burada kedinin kaç yaşında olduğu gibi temel özellikler, fiyatları etkilemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.