Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

En popüler kedi ırklarından biridir. Van kedileri, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir ırktı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bu tehlikeye karşı Van kedilerin üretimi ve yetiştiriciliği yapılarak bu kedi ırkı koruma altına alınmıştır.

Van kedisi, Van iline özgü bir kedi ırkıdır. 1969 yılında resmi anlamda safkan kedi ırkı kategorisine alınmış olan Van kedisi 1950 yıllarında yurt dışına götürülmüştür. İngiliz bir çift tarafından İngiltere’ye götürülen Van kedisinin üretimi sağlanmıştır. Kısa sürede Avrupa ve diğer ülkelerde popüler olmayı başarmıştır. Yurt dışında Turkish Van Cat olarak isimlendirilmiştir.

Gözlerinin farklı renklerde olması sebebiyle popüler olan Van kedileri sıcak iklimlerde olduğu kadar soğuk iklimlerde de yaşayabilmektedir. Uzun tüyleri olduğu için soğuk iklimlere karşı da dayanıklıdır. İşte Van kedisi özellikleri ve bakımı hakkında merak edilenler.

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Fiziksel Özellikler

Van kedisi görsel açıdan herkesin beğenisini kazanan bir ırktır.

Fiziksel özellikleri şöyledir;

 • İlk ve en önemli özellikleri mavi ve kehribar olmasıdır. İki gözü de farklı renktedir.
 • Uzun boyludur.
 • Kaslı ve güçlü bir yapıya sahiptir.
 • Kulakları uzun olmamakla birlikte geniş ve büyük yapıdadır.
 • Yüzü hafif yuvarlaktır.
 • Beyaz tüyleri olup kuyruğunda sarı-kahve ve daha koyu tonlarda tüylere sahip olabilirler.
 • Kuyruğu tilki kuyruğu gibi kabarık da olabilmektedir.
 • Orta iriliktedir. Ortalama kilosu 3,5 ile 7 kilo arasında olabilmektedir.

Van Kedisi Karakter Özellikleri

Van kedileri meraklı olmalarıyla tanınırlar. Bu merakları her şeye karşı olabilir. Doğaya ve dışarıya karşı da aşırı meraklı oldukları için evden kaçmaya meyillidirler. Bu nedenle; dikkatli olunmasında fayda vardır. Çok sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Aileyi sahiplenir.

Duygusal bir yapı taşır. Bu sebeple ona yaklaşımların sevecen olması gerekir. Çok hislidirler. Sürekli sevgi ve ilgi beklerler. Sahipleri tarafından sevildiklerinde dünyanın en mutlu kedisi oluverirler. Diğer kedi ırklarına oranla suyla araları çok iyidir. Suyla oynamayı çok severler. Küçük bir su kabına atılan bir topla saatlerce oynayabilir.

Çok konuşkan değildir. Sürekli olarak miyavlamaz. Bu durum Van kedisi sahiplerini endişelendirir. Oysa Van kedileri çok konuşmayı sevmezler. Sadece bir şey anlatmak istediklerinde miyavlamaya başlarlar. Bu onların bir şeye ihtiyacı olduklarını ifade eder. Acıkmış olabilir, sevgi istiyor olabilir ya da rahatsız olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Temizliği

Evcil hayvan bakımında temizlik sağlık açısından çok önemli. Bilindiği gibi hayvanlarda temizlik iç güdüseldir. Hayvanlar kendilerini yalayarak tüm beden temizliklerini yaparlar. Ancak; Van kedileri kendi temizlikleri konusunda diğer kedi ırklarına göre çok daha hassastır.

Her gün düzenli olarak ve detaylı bir şekilde kendi temizliklerini yaparlar. Elbette bunun yanı sıra; Van kedisi sahipleri de belirli periyodlarla temizlik konusuna dikkat etmelidirler. Van kedileri yıkanabilirler. Ancak; sadece sıcak havalarda yıkanmalıdırlar. Soğuk ve serin havalarda yıkanmaları önerilmez. Bu onların hastalanmasına neden olabilir.

Van kedisi özellikleri ve bakımı konusunda temizlik en önemli madde. Van kedileri temizlik konusunda hassas oldukları için bulundukları ortamın hijyeni de oldukça önemli. Bu nedenle; yemek kapları, su kapları her gün temizlenerek suları yenilenmelidir. Uyudukları yer temiz olmak durumundadır. Bu sağlıkları için gereklidir. Bununla beraber Van kedilerinin pis yerlerde yatmayacağının da unutulmaması gerekir.

Van Kedisinin Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

 • Van kedileri güzellikleri kadar ilişkilerinde de beğeni toplarlar. Herkesle iyi anlaşan özel kedi ırklarından biridir.
 • Ailesini sevip sahiplenen bu ırk, eve gelen misafirlere de aynı sevecenlikle yaklaşır. Van kedileri sevimli ve uysaldır.
 • Diğer evcil havanlarla çok rahat anlaşırlar. İlk karşılaşmada biraz yabancılık çekseler de bu durum geçicidir. Bir süre sonra birlikte yaşayacakları diğer hayvanlarla iyi ilişkiler kurarlar.
 • Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşıp oyunlar oynarlar.
 • Tehditkar olmayan uysal köpeklerle oldukça iyi anlaşırlar. Van kedileri uysal yaradılışlıdır. Bu nedenle, saldırgan hayvanlarla anlaşamayabilirler. Aynı zamanda tehdit altında hissettikleri hayvanlara uzak durmayı tercih ederler.
 • Çocuklarla araları çok iyidir. Onlara zarar vermezler. Birlikte oynayabilir ve uyuyabilirler.
 • Van kedileri ilişkilerinde de sevimlidirler.

Van Kedisi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Van kedisi özellikleri ve bakımı denilince bunun zor olduğu düşünülür. Van kedisi bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Her kedi ırkının bakımı gibidir.

Tüyleri uzun yapıda olduğu için türlerinin bakımı ihmal edilmemelidir. Bunun için haftada iki ya da üç kez taranması gerekir. Böylece kedinin derisi fazla tüylerden arınır ve rahatlar. Bununla beraber van kedisi kendini temizlemeyi çok sever. Bunun için sıklıkla yalanır. Düzenli tüy taranmasıyla kedinin fazla tüy yutması engellenmiş olur.

Göz çevresindeki tüyleri de uzun olduğu için göz çevresi daha hızlı kirlenir. Bu nedenle göz bakımı ve temizliği de yapılmalıdır. Bunun için uzman hekimin önerisi doğrultusunda hareket edilmelidir. Genel olarak veteriner hekim kontrollerine götürülmelidir.

Van Kedisi Çiftleşme Dönemi

Van kedilerinin kızgınlık dönemleri Şubat, Nisan ve Haziran aylarıdır. Bu dönemde gergin ve stresli olabilir. Çiftleşme gerçekleşene kadar miyavlamaları ve gerginliği devam eder. Genel itibari ile bir defada dört yavru doğurabilirler. Yavrularına karşı son derece şefkatli bir anne olup yavrularına iyi bir şekilde bakar.

Yavrularına karşı kıskançlık hissedebilir. Gözlerinin güzelliği yavrularında da görülür. Yavrular ilk dünyaya geldiklerinde her iki gözde gri renktedir. İki aylık olana kadar gerçek göz renkleri oluşmaya başlar.

Van Kedisi Sağlık

Van kedisi özellikleri ve bakımı hususunda sağlık için ayrı bir parantez açılmalıdır. Sağlıklı bir kedi ırkıdır. Beslenmesine ve bakımına dikkat edildiği sürece sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Bununla beraber, düzenli bir şekilde veteriner hekim muayenesi de önemlidir.

Van Kedisi Yaşam Süresi

Van kedisi 12 ile 17 yıl arasında değişen bir ömre sahiptir. Elbette bu uzun ömür için Van kedisinin iyi bakılması, sevgi dolu bir ortamda yaşaması önemli bir etkendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.