Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kör Kediler İle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Kör kediler ile birlikte kolay yaşam tüyoları kedi sahiplerinin ve en yakın dostları olan kedilerinin hayat kalitesini arttırabilir. En sıcak dostluğu evcil hayvanlarında bulan ve hayvan beslemeyi sevenler için hayvanların hastalıkları önemli bir problemdir. Kedi ve köpeklerde en sık görülen problemlerden birisi de az görmek ya da görme yetisini tamamen kaybetmektir.

Tıpkı insanlar gibi kediler de yaş aldıkça görme yetisini kaybedebilir. Bazı kedilerin gözlerinin fiziksel değişiminden de bu durum fark edilebilir. Ancak fark edilmesi genelde zaman aldığı için bütün evcil hayvan sahipleri düzenli olarak veteriner kontrolü yaptırmayı ihmal etmemelidir. Mesela kediniz katarakt ise tedavi geciktiğinde de görme yetisini kaybedebilir.

Kör Kediler İle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları
Kör Kediler İle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Kör Kediler Mutlu Olur mu?

Unutmamamız gereken bir diğer nokta da bütün canlılar için yaşlılık zor olsa da baş edilebilecek bir durumdur. Yaşlı ve kör kediler de sahipleri ile birlikte mutlu ve mesut bir şekilde hayatına devam edebilir. Yalnızca sahiplerinin durumu fark edince alması gereken bazı önlemler vardır. Bütün canlılar gibi kediler için de hayatta kalmanın ve mutlu olmanın en önemli yolu sevgi ve ilgidir. Sahipleri tarafından ilgi görülen ve sevilen bütün kediler mutlu olabilir.

Kör Kediler İçin Alınması Gereken Önlemler

Görme yetisini kaybeden bir kedi her zaman mamasını ve suyunu aynı yerde bulmalıdır. Onlar da zamanla kokularından ya da yerlerini ezberlediklerinden mamalarını görmeden de bulmaya başlayabilir. Tabi ki bu durum kumları için de geçerlidir. Tuvalet ihtiyacı hissettiklerinde de kolayca yerlerini bulabilmeleri gerekir.

Bir diğer önemli konu ise evdeki eşyaların yeriyle ilgilidir. Kediler de insanlar gibi her şeyin yerini kafasında bir plan dahilinde düşünebilir. Ama sürekli mobilya değiştirilen bir evde bunu yapabilmeleri çok zordur. Bu yüzden kör kedi sahipleri evdeki eşyalarını mümkün olduğunca sabit tutmalı ve mobilyalarının yerini çok sık değiştirmemelidir. Kediniz eşyalara çarpabilir ve farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

Mevcut Tehlikeler

Evde küçük bir çocuğu olanlar çocuk hareket etmeye başlar başlamaz bazı tehlikeli durumları ortadan kaldırmalıdır. Kör bir kediye sahip olanlar da bu konuda özenli davranmalıdır. Kedinin üzerine düşebilecek ve onu yaralayabilecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Sert ve keskin mobilyaların bazı yerlerine güvenlik kilidi takılabilir. Öte yandan evin içerisinde merdiven varsa buraya giden yollar engellenebilir. Özellikle de evinde birden fazla hayvan beslemek isteyen hayvan severler için diğer hayvanlara zil takılması da önemlidir. Çünkü kediniz kimin geldiğini ya da hareket ettiğiniz anlamazsa zorlanır. Dolayısıyla kedi dışındaki hayvanlara birer uyarıcı takılması gerekir.

Yumuşak Bir Ses Tonu

Birdenbire ya da yavaş gelişen bir şekilde görme yetisini kaybeden kediler daha korkak ya da saldırgan bir ruh haline bürünebilir. Bunun nedeni de dış dünyanın onlar için daha tehlikeli bir yer haline gelmiş olmasıdır. Evdeki herkes onlarla yumuşak bir tonda iletişim kurarsa evdeki insanları sesleri ile ayırt edebilecekleri için daha az stresli olmaları sağlanabilir.

Yüksek Katta Oturanların Dikkatli Olması Gerekir

Eğer kör kedinin sahibi çok yüksek bir katta oturuyorsa bu kedi için tehlikeli bir durum yaratabilir. Kedinin sürekli çıkmaması için balkon kapısı konusunda dikkatli olunması gerekir. Aynı şekilde pencerelere de koruma amaçlı bir tel takmak ya da korkuluk takmak faydalı olacaktır.

Dışarıda Dolaşma

Kör kedilerin dışarıya çıkarılması pek önerilmez. Kediniz sıkılıyor olabilir ve dolaşmaktan zevk alabilir. Ama görme yetisini kaybettikçe dışarısı onun için çok daha tehlikeli bir yer haline gelecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca evde vakit geçirmeye çalışın. Mutlaka çıkarmak isterseniz de sıkı bir şekilde ona rehberlik etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sesiniz Pusulası Olacaktır

Kör bir kedi eskisine göre daha stresli olabilir. Evde sürekli kendiniz yalnız hissedebilir ve bu durum endişelenmesine yol açar. Kediniz görme yetisini kaybettiyse onunla daha da çok iletişime geçmeye çalışın. Sürekli yumuşak bir ses onuyla ve sürekli konuşarak onunla hep iletişimde kalın. Siz farklı bir odaya geçtiğinizde sizin nerede olduğunuzu anlayabilirse kediniz çok daha rahat eder. Bu yüzden sesinizle kedinize rehberlik etmeyi hiç unutmayın.

Kör Kediler İle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları
Kör Kediler İle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Koruyucu Ekipmanlar

Kediniz körleştiyse evinizde ufak tefek değişiklikler yapmalısınız. cam ve balkonlar için kullanılan koruma ağlarına bir göz atabilirsiniz. Bunlar kedinizin camdan ya da balkondan düşme olasılığını azaltır. Ayrıca kör kediler için özel olarak üretilen kıyafetlere de bakmalısınız. Böyle bir kıyafetle kedinizi eskisi gibi dışarıda dolaştırmanız da mümkün olabilir.

Evcil hayvanı olan diğer arkadaşlarınızın evine giderken de dikkatli olmalısınız. Kediniz yabancı bir ortamda ve yabancı olduğu hayvanlarla karşılaştıkça zorlanabilir. Eğer alışmadığı birileri ve alışmadığı evcil hayvanlar varsa daha çok özen göstermeniz gerekir. Ekipmanlar ve sizin dikkatiniz onun hayatını kolaylaştıracaktır.

Nükleer Skleroz

Nükleer skleroz kedilerde sık rastlanılan bir durumdur ve yaşa bağlı körlük demektir. Özellikle belli bir yaşın üstünde kediye sahip olanlar konu hakkında bilgi edinebilir, çünkü yaşlanan bütün kediler zamanla körlükle karşılaşabilir. Farklı nedenlerle doğuştan kör olanlar ya da daha erken yaşta körlükle karşılaşan kediler de olabilir. Kediniz bu durumda ise sizinle sadece sesiniz ve sıcaklığınız sayesinde bir bağ kuracaktır.

Ancak bu bağın bazen diğer kedilerden daha güçlü olabileceğini de unutmayın Kör bir kedi diğer kedilerden daha fazla size düşkün olabilir. Bazen türlü oyunlarla sizi eğlendirebilir ve onun kör olduğunu unutabilirsiniz. Önemli olan kedinizle kurduğunuz dostluktur. Kör bir kedi sahibine çok daha düşkün olacaktır ve onunla zaman geçirmenizden çok mutlu olacaktır. O yüzden onunla zaman geçirmenin ve yaşamanın keyfine varın ve bu durum sizi endişelendirmesin. Sadece özellikle cam ve balkonlarda gereken önlemleri bir an önce alın ve eşyaların yerlerini çok değiştirmeyin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.