Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Diş Taşı Temizliği

Güçlü ve sağlıklı dişler kedilerin gıdaları rahatça koparmalarına yardımcı olur. Bazı durumlarda dişlerde çürüme ve hassasiyet meydana gelir. Bu soruna neden olan en önemli etken diş taşıdır. Diş taşları, dişlerin gelişimini olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Bu yüzden kedilerde diş taşı temizliği yapmak gerekiyor.

Aksi taktirde kedide birtakım diş anomalileri görülür. Kediler daha huzursuz ve daha hırçın davranışlar sergiler. Diş taşları hem psikolojik hem de fiziksel olarak evcil hayvanı etkiler. Düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmak kedinizi ağız içi enfeksiyonlardan korur. Ayrıca besinleri kopartma ve öğütme konusunda ona yardımcı olur.

Kedilerde Diş Taşı Temizliği
Kedilerde Diş Taşı Temizliği

Kedilerde Diş Taşı Belirtileri

Dişlerde veya diş etlerinde görülen sorunlar hayvanı olumsuz olarak etkiler. Hayvanda bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler sayesinde teşhis konulur ve tedaviye başlanır. Peki diş taşları kedilerde ne gibi belirtilerin görülmesine neden olur? Bir göz atalım.

Diş taşı belirtileri şunlardır:

 • Ağız kokusu
 • Salya miktarında artış
 • Dişlerin sarı renk alması
 • Dişlerde görülen sert lezyonlar
 • Diş eti hassasiyeti
 • Diş çürümesi ve diş kayıpları
 • Çiğneme ve yutmada zorluk çekme
 • Dişlerin ağrıması
 • Diş etinde görülen kızarıklıklar
 • Dişlerin üzerini kaplayan sarımsı, yeşilimsi diş taşı tabakası
 • Diş etlerinde çekilme sorunu
 • Ağız içinde şişlik
 • Ağız içinde yara

Bu gibi semptomlar diş taşına işaret eden semptomlardır. Bütün belirtiler aynı anda görülmeyebilir. İlerleyen vakalarda belirtilerin büyük bir kısmı ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe belirtilerin şiddeti de ilerler. Tedavi edilmezse ciddi diş kayıplarına neden olur.

Kedilerde Diş Taşı Temizliği
Kedilerde Diş Taşı Temizliği

Kedilerde Diş Taşı Neden Olur?

Kedilere verilen kalitesiz mamalar onların diş anatomisine zarar verir. Diş çürükleri, diş aşları, diş eti sorunları kaçınılmaz hale gelir. Kedileri kedi mamaları ile beslemek gerekir. Evde kediye verilen yemek artıkları diş taşına neden olur.

Özellikle şekerli gıdalar kedilerin diş sağlığına büyük oranda zarar verir. Sağlıksız beslenme ve kirli çevre dişlerdeki enfeksiyonların ve bakterilerin artmasına neden olur. Ağızdaki bakteriler ise diş taşlarını oluşturur. Diş taşlarını ok etmenin en güzel yolu ağız hijyenine dikkat etmekten geçer. Düzenli fırçalama ve düzenli ağız bakımı bu sorunu ortadan kaldırır.

Kedilerde Diş Taşı Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Kedilerde diş taşı oluşumunu engellemek mümkündür. Bunun için kedi besleyenlere bazı görevler ve sorumluluklar düşer.

Diş taşını engellemek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kedinizin ağız hijyenine dikkat edin. Kedinizin dişlerini yemekten sonra düzenli olarak fırçalayın.
 • Evde pişen yemeklerden kedinizi uzak tutun. Onun için zengin içerikli kedi mamaları tercih edin.
 • Şeker ve şekerli gıdalar vermekten kaçının.
 • Kedileri sert besinler yerine yumuşak besinler ile besleyin.
 • Diş eti sorunlarına karşı düzenli olarak veterinere götürün ve kontrol ettirin.
 • Düzenli olarak ağız içini kontrol edin ve olumsuz bir durum mevcutsa not edin.
 • Kedilerde diş taşına neden olan diğer bir unsur yaş faktörüdür. Yaş faktörünü göz önünde bulundurun.

Bu hususlara dikkat edildiği taktirde diş taşı gibi sorunlar sorun olmaktan çıkar. Kediler daha sağlıklı dişlere sahip olmuş olur.

Kedi Sağlığı ile merak edilen diğer konular için tıklayın.

Kedilerde Diş Taşı Temizliği Gerekli Mi?

Kedilerin dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Düzenli fırçalama temiz bir ağız, rahat bir nefes anlamına gelir. En az yılda bir kere diş taşlarının temizlenmesi önerilir. Aksi halde kedilerin dişlerinde anomaliler görülür.

Dişlerin üzerini yoğun bir plak kaplar. Bu plaklar giderek artar ve diş çürüklerine neden olur. Çok büyük diş taşları, temizlenmediği taktirde diş kayıplarına da neden olur. Bu yüzden önemsenmesi gereken bir işlemdir.

Kedilerde Diş Taşı Temizliği Nasıl Olur?

Diş taşı temizliği için uzman birinden yardım alınması gerekir. Uzman bir veteriner kedinizin dişlerini temizler ve diş taşlarını yok eder. Diş taşı temizliğinde taşları yok etmek için bazı aletler kullanılır.

Genellikle cavitron ve rujin adı verilen aletler tercih edilir. Bu işlemler profesyonel olarak ilerler. İşlem esnasında özel solüsyonlar ve ilaçlar kullanılır. İşlem sonrası eğer gerekiyorsa ağrı kesici ve antibiyotik yazılır. Veteriner hekim ilaçların nasıl kullanılması gerektiği hakkında sizlere bilgi verecektir.

Kedilerde Diş Taşı Hangi Renk Olur?

Diş taşları farklı renklere sahip olabiliyor. Genel olarak koyu ve sarımsı tabaka halinde görünmeye başlar. Bu tabaka giderek farklı renklere dönüşür. Yeşilimsi renge sahip diş taşları da bulunur. İlerleyen vakalarda kahverengi oluşumlar da görülür. Kahverengi oluşumlar beslenme bozukluğundan dolayı meydana gelir. Diş taşını önlemek için kedilere özel diş fırçası ve macun kullanmak gerekir.

ragdoll-kediEvde Kedilerin Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğini evde yapmak mümkündür. Diş taşını yok etmek için kullanılan özel solüsyonlar bulunur. Bu solüsyonlar kedilerin ağzındaki kötü kokuyu ve diş tatarını yok eder. Plak oluşumunu büyük oranda azaltır. Veterinere danışarak bu içeriklere sahip bir solüsyon temin edilebilir. Solüsyondan bir pamuğa yeterli miktarda dökün.

Ardından kedinizin dişlerini pamuk yardımı ile güzelce temizleyin. Kediler hareketli hayvanlardır. Bu işlemler yapılırken pek sabit durmazlar. Hareketli kediler için tasarlanmış özel tabletler bulunur. Bu özel tabletler de diş taşı temizliği için kullanılır. Kuru veya yaş formdaki kedi mamalarının içine bu tabletten ekleyin. Böylece kolay şekilde ağız bakımı yapılmış olur.

Kedilerde Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş taşı temizleme fiyatları her yerde aynı olmayabiliyor. Fiyat faktörü gidilen klinik ve veterinerden dolayı farklılık gösterir. Ayrıca fiyatı dişteki tartarlar da belirler. Çok fazla ve büyük diş taşları uzun zaman alır. Bu yüzden ufak diş taşlarına oranla daha yüksek fiyat seçeneklerine sahiptir. Muayene sonrası veterineriniz sizin için uygun bir fiyat listesi oluşturacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.