Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Eğitimi

Smokin Kedisi (Tuxedo) Özellikleri ve Bakımı

İki renk oluşu ve göz boyayan sıcakkanlılığıyla kendini sevdiren bir kedi cinsidir Smokin kedisi. Oldukça karizmatik bir görünüşü vardır fakat buna rağmen Smokin kedisi (tuxedo) özellikleri ve bakımı konusunda pek fazla bilgi sahibi olmayanlar vardır. Bu makaleyi okuduktan sonra bu güzel kedi cinsi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenecek hatta belki de bir an evvel sahiplenmek isteyeceksiniz.

Smokin Kedisi (Tuxedo) Özellikleri ve Bakımı
Smokin Kedisi (Tuxedo) Özellikleri ve Bakımı

Smokin Kedisi Nasıl Bir Karaktere Sahiptir?

Farklı bir kedi cinsi olduğu düşünülen bu kediler aslında hiç de yabancı değildir. Haklarında geldiği eve uğur getireceğine dair çeşitli batıl inanışlar vardır. Karakteri ise son derece ses çıkaran, zeki ve akıllı, meraklı, canlı ve bağımsızdır. Bunun yanında sahibi ile vakit geçirmeyi, oyun oynamayı çok sever. Aile üyelerine de oldukça düşkündür. Kolay eğitilebilir olması onları diğer birçok kedi cinsinden ayıran bir özelliktir. Smokin kedisi (tuxedo) özellikleri ve bakımı konusunda ise birçok kişinin bilmediği şeyleri saklayabilir.

Bu Kedi Cinsinin Tarihi

Tarih boyunca birçok efsaneye konu olmuş bu kedi cinsinin nerede ortaya çıktığı bilinmemekte. Fakat melez olduğunu biliyoruz. Isaac Newton, William Shakespeare, Ludwig von Beethoven ve Roger Daltrey gibi birçok bilim insanı bu kedileri sahiplenip uzun yıllar bakmışlardır. Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. İyi bakıldığı takdirde daha uzun süre yaşaması mümkündür. Elbette bu diğer birçok kedi cinsi için de geçerlidir. Satın almak yerine sahiplendikten sonra güzel bir yerde yaşamak, huzur bulmak her canlının hakkıdır. Smokin kedisi (tuxedo) özellikleri ve bakımı konusunda bilgi sahibi olduktan sonra sahiplenmenizde yarar vardır.

Smokin Kedisi Hakkında Bilinmeyenler

Bu kedi cinsi hakkında son derece yanlış bilgiler iddia edilir. Örneğin çok agresif oluşu, sahibinden ayrı yaşamayı sevmesi, çocuklarla arasının iyi olmaması gibi. Halbuki bütün bunlar günümüzdeki sahiplenen insanlar tarafından reddedilmiştir. Çünkü birçok kedi, tıpkı bazı köpeklerde olduğu gibi vahşi bir doğaya sahiptir fakat buna alışmaya çalışır. Doğru bilinmeyen şeyler ise kişiden kişiye aktarılmaya devam eder.

Şu şekilde sıralanabilir:

  • Normal bir kediye oranla zekası iki kat gelişmiştir.
  • Genel olarak oyuncağa ihtiyaç duymazlar. Hatta öyle ki kendi kuyruklarını kovalayarak bile oyun oynayabilirler.
  • Çok meraklıdırlar. Evde bulunan her şey incelemek ve gözlemlemek isteyebilirler.
  • Tüy bakımı ve diğer bakım ihtiyaçları mutlaka karşılanması gereken türlerden biridir. Aksi takdirde çok çabuk hastalık kapabilirler.
  • Mutlaka temiz bir yerde bakılmalıdır. Apartman yaşamına uygundur.
  • Yemek ayırt eden bir cins değildir fakat sağlıklı beslenmesi gerekir.

Smokin kedisi (tuxedo) özellikleri ve bakımı hakkında bilinmeyen çok şey olmasına rağmen bu makalenin devamını okuyarak birçoğunu öğrenebilirsiniz.

Bu Kedi Cinsinin Bakımı Nasıldır?

Bakım konusunda çok fazla zahmet vermeyen kedilerden biri olan Smokin kedisi, son derece çabuk temizlenebilir fakat düzenli yapılması ihtiyacını duyar. Özellikle de veteriner kontrolünde çeşitli bakım malzemeleri yardımıyla uygulandığında hiçbir sorun yaşanmaz. Ağız ve diş sağlığı, tüy bakımı, göz sağlığı gibi çeşitli unsurları eğer hakkında bilgi sahibi değilseniz bakım malzemelerini kullanarak bile halledebilirsiniz.

Smokin Kedisi Yiyecek İhtiyacı

Beslenmesi bakımından sorun yaratmayan birçok kediden biridir Smokin kedileri. taze et, ciğer, kuru ve yaş mama gibi çeşitli yiyeceklerle rahatça beslenebilir. Yalnız kedilere verilen etin çiğ olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca protein ihtiyacını karşılamak için haşlanmış yumurta da verilebilir. Özellikle mama markalarına dikkat edilmelidir çünkü her mama aynı kaliteyi içermemekte. Kediniz yavru ve yetişkin halinde iki dönemden geçerken kullanacağınız mamalar değişiklik gösterir.

Smokin Kedisi (Tuxedo) Özellikleri ve Bakımı
Smokin Kedisi (Tuxedo) Özellikleri ve Bakımı

Çocuklarla ve Ailelerle İlişkisi

Son derece oyuncu bir kedi olan Smokin kedi cinsi aileler ve çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Kısa süre içerisinde evin neşesi haline gelir ve daima oynayacak birini bulur. Köpeklerin birçoğu bu ırktan korktuğu için bir arada tutmanız pek hoş olmayabilir. Özellikle de köpeğiniz küçükse. İkisinin en başta yakın olmasını sağlayarak işi kolaylaştırabilirsiniz fakat yine de dikkatli olmakta fayda var.

Bu Kedi Cinsi Eğitilebilir Mi?

Diğer kedilerle arasında zeka bakımından oldukça büyük fark olan bu kedi cinsi elbette eğitilebilir. Her söylediğinizi anlar ve yapmaması gereken şeyleri zamanla öğrenir. Hiç çaba harcamadan da konum vererek bir şeyleri öğretmeniz mümkün. Bunun için ödül mamalarını kullanabilirsiniz.

Vücut Yapısı Nasıldır?

Orta boyutlu olan bu kedi cinsi kısa tüylere sahiptir. Siyah ve beyaz tüy rengine sahipken göz rengi mavi, yeşil veya sarı olabilir. Fakat oldukça dikkat çekici ve göz boyayıcı görüntüye sahip olduğunu söylemeliyiz. Kafası vücudu ile orantılıdır. Kulakları orta boyutlu ve sivridir. Kuyruğu uzun ve kaslıdır. Tüm bu özellikler bir yana oldukça iyi ve sağlıklı bir kiloya sahip olabilir çünkü devamlı oyun oynama ve enerjisini atma isteğindedir. Yalnızca dikkat edilmez ve veteriner kontrolünde olmazsa çabuk kilo alma eğilimine de sahip olabilir. Elbette sahiplenen kişilerin bunu göz ardı etmemesi gerekir.

Smokin Kedisini Sahiplenmek İsteyenlere Öneriler

Son derece oyuncu olan bu kedi apartman yaşamına uygundur ve hareketli yaşamayı sever. Daima oyun oynamalı ve komut öğretilmelidir. Diğer türlerinden daha zeki olduğu için bazı şeyleri çabuk kavrar. O yüzden ilgilenmeyi seven, kedilere düşkün ve bu kedi gibi canlı bireylerin sahiplenmesi önerilir. Devamlı veteriner kontrolünde olması gereken bir kedi cinsidir dolayısıyla bakımı asla ihmal edilmemelidir. Kediniz devamlı ses çıkarması her zaman iyi bir anlama gelmeyebilir eğer sürekli bunu yapıyorsa sağlık sorunu olabilir. Fakat bunun dışında sahibinin ilgisini çekmek için de arada sesler ya da gürültüler çıkarabilir. Bunu yaptığında onunla ilgilenmenizi istiyordur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.