Evcil Marketim
Kedi SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Kör Köpeklerle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Kör köpekler ile birlikte kolay yaşam tüyoları köpek sahipleri için önemli bir meseledir. Körlük ya da büyük oranda görme kaybı köpeklerin çok sık başına gelen durumlardan birisidir. Bunun çok sayıda nedeni olabilir. Ama siz fark ettiğiniz andan itibaren bazı önlemler alabilir ve bu konuda daha bilinçli davranabilirsiniz. Her zaman insanların en yakın dostu olan köpekler kör olduklarında da sahibinin sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyar. Bu durumda da en yakın arkadaşı ve yardımcısı sahibi olacaktır.

Kör Köpeklerle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları
Kör Köpeklerle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Köpeklerin Kör Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Bazı köpeklerin görme sorunu yaşadığı ya da kör olduğu çok bariz bir şekilde anlaşılabilir. Evdeki eşyalara çarpma ya da yolda yürürken herhangi bir şeye çarpma gibi durumlar sık yaşanabilir. Ancak eğer geç fark edilirse görme yetisini kaybeden köpeklerin yüksek bir yere çıkmak ya da oradan atlamak konusunda sıkıntı yaşadığını görürseniz körlükten şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca eğer bir köpek yeni yerlere gitme konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşıyor e zorluk çıkarıyorsa da mutlaka körlükten şüphelenilmelidir. Ne yazık ki kör bir köpek aşırı derecede saldırganlık da gösterebilir. Ama siz bu durumu fark edip ona göre davranmaya başlarsanız bu gibi durumların üstesinden gelmeniz daha kolay olacaktır. Bu yazıda görme yetisi azalan köpeklere nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Köpeklerin Görme Yetisini Kaybetme Hızı

Bazı köpekler birden bire ya da hızlı bir şekilde görme yetisini kaybedebilir. Böyle bir durumda sahibi köpeğin aşırı derecede korku ve saldırganlık özelliği gösterdiğini gözlemleyebilir. Bazı köpeklerde ise durum daha uzun bir sürecin sonunda gerçekleşir. Bu durumda ise daha az endişelenilir. Çünkü köpek zamanla bu durumu kabullenip uyum sağlamakta daha başarılı olabilir. Her nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de körlük çok zor bir durumdur.

Görmeyen ya da çok az gören bir köpeğin daha özel bir ilgiye ihtiyacı olabilir. Çabuk fark etmek için köpeklerin mutlaka düzenli bir şekilde veterinere götürülmesi şarttır. Eğer sahibinin maddi imkanı sınırlıysa da bu konuda yardımcı olacak bir kuruma başvurmak da mümkündür. Veteriner kontrolü çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bazen köpek görme yetisini yeni kaybetmeye başlamışsa veterinerin vereceği ilaçlarla bu süreç daha yavaş gelişebilir. Ya da önlem alınabilir. Körlük geri dönüşü olmayan bir hal almışsa da dikkat edilmesi gereken başka şeyler vardır.

Köpeğiniz Kör mü Oldu?

veteriner kontrolü ile de köpeğinizin kör olduğu ya da görme yetisinin çok azaldığı ispatlanmışsa da endişe etmenize gerek yoktur. tamamen kör olan köpekler bile zamanla bu duruma alışıp mutlu bir yaşam sürebilir. Kör olması köpeğinizin ölmesi gerektiği anlamına gelmez. Bazı köpekler duruma daha zor alışsa bile etrafında yapacağınız bir kaç küçük değişiklikle sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Köpeğiniz Kör Olunca Yapılması Gerekenler

Köpeğinin artık görmediğini fark eden bir köpek sahibi öncelikle evinin içini ve varsa bahçesini ya da yakınları bir kez gözden geçirmelidir. Köpeğe zarar verebilecek olan keskin ya da delici bir şey varsa ortadan kaldırılması iyi olacaktır. Köpeklerin mama ve su kaplarının her zaman belli bir yerde olması da önemlidir. Eğer evinizin düzenini sık değiştiriyorsanız artık böyle yapmayın. Köpeğinizin ne zaman ararsa hemen su kabına ulaşmalıdır. Aynı şekilde mamasını ararken de sorun yaşamamalıdır. Ayrıca diğer eşyaların da benzer bir yerde olması köpeğin evde daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Ev Eşyalarını Düzenleme

Siz ne kadar düzenli olursanız olun bazen mobilya ve temel eşyaların yerinin değişmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda değişim yaptığınız şeyi geri yerine koymayı ihmal etmeyin. Daha konforlu olması için yeni eşyalar aldıysanız da köpeğinizi tasmasıyla evdeki eşyaların arasında bir süre gezdirmeyi deneyin. Böylece o da yeni düzene daha kolay alışabilecektir. Tıpkı evde küçük bir çocuğunuz varmış gibi tehlikeli olabilecek alanları kapatmayı ve bir şekilde köpeğinizin buralara girmesini engelleyici önlemler almayı da unutmamalısınız.

Merdivenler İçin Ne Yapılmalıdır?

Köpeklerin evde rahat hareket etmesi için gereken yerlere ufak paspaslar koyabilirsiniz. Ancak evin içinde ya da girişinde merdiven varsa köpeğinizin buralarda rahat yürümesi için tasması e sesinizle vereceğiniz komutlarla onun buralarda rahat inip çıkmasını destekleyecek gezintiler yaptırmanız da gerekebilir.

Kör Köpeklerle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları
Kör Köpeklerle Birlikte Kolay Yaşam Tüyoları

Kör Köpekler İçin Ekipmanlar

Kör köpekleri sandıkta tutmak onlar için daha rahat olabilir. Bunun için gereken özelliklere sahip bir sandık edinebilir ve köpeğinizi buraya alıştırabilirsiniz. Aynı şekilde onların ağzı ve yüzünü korumak için bir çember satın alabilir ya da yüzünü koruyabilecek diğer ekipmanlara bir göz atabilirsiniz. Eğer evde gereken şeyler varsa böyle bir ekipmanı kendiniz de yapabilirsiniz.

Yürüyüşlerde Daha Dikkatli Olun

Köpeğiniz ve siz daha önceden engebeli arazilerde yürüyorsanız ve köpeğiniz artık daha zor görüyorsa bu tür yerlerde gezinmekten kaçının. Mümkün olduğunca köpeğinizin herhangi bir tehlikeyle karşılaşmayacağı ve çok daha tanıdık yerlerde dolaşmaya çalışın. Köpeğinizin kendi başına gezmesindense artık tasmasını gevşek tutarak sizinle gezmesi daha iyi olacaktır. Sürekli köpeğinizi sesinizle yönlendirmeyi de ihmal etmemeniz gerekir.

Köpeğinizi İhmal Etmeyin

Kör de olsa köpeğinizle iyi vakit geçirmeniz onun kendisini rahatlatacağını unutmayın. Yolda yeni bir insanla karşılaştığınızda onunla sesli olarak selamlaşmayı unutmayın. Köpeğinizin değişikliklerden haberdar olması için yeni yöntemler geliştirin. Onu koku eğitimi konusunda eğitmeye çalışın. İnsanların onun kör olduğunu anlaması için gerekli olan ekipmanlardan birisini satın alın. Bütün bunlar basit ve zorlayıcı olmayan şeylerdir. Bu tür ufak ayrıntılara dikkat edip gerekli önlemleri alarak kör olan köpeğinizle de mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.