Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpekler İçin Tehlikeli Bitkiler

Köpekler, oldukça meraklı canlılardandır. Bu nedenle buldukları her şeyi koklama ve yeme eğilimi gösterirler. Köpeklerdeki bu merak bazen onlar için tehlikeli sonuçlar doğmasına neden olabilir. Her canlıda olduğu gibi köpekler için de tehlikeli olan bitkiler bulunmaktadır.

Eğer köpeğinizle birlikte sürekli doğa ile iç içeyseniz bu tehlikeli bitkilerin neler olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Çünkü köpekler, tehlikeli olan bitkileri yediklerinde belli semptomlar gösterirler. Bu semptomların neler olduğunu bilirseniz, köpeğinizin ne tür bir bitki yediğini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Köpekler için tehlikeli bitkiler oldukça fazladır. Minik dostlarınızı bu tehlikelere karşı mutlaka korumanız gerekir. Özellikle de doğal ortamda onlar için tehlike arz eden birçok bitki bulunmaktadır. Eğer çevrenizdeki köpeklerde farklı semptomlar görürseniz, bitki zehirlenmesi yaşadıklarından şüphe edebilirsiniz.

Köpekler İçin Tehlikeli Bitkiler
Köpekler İçin Tehlikeli Bitkiler

Yalancı Palmiye

Yalancı palmiyeler, genellikle plajlarda karşımıza çıkan bitkiler arasındadır. Ancak bu bitkiyi evinde besleyen kişilerde vardır. Köpeğinizle birlikte plaja giderseniz, yalancı palmiyelere dikkat etmeniz gerekir. Bu bitki türü köpeğiniz için tehlikelidir.

Köpekler meraklı canlılardan oldukları için illa ki bu bitkiye yanaşacaktır. Bu bakımdan sizin köpeğinizi kontrol altında tutmanız gerekir. Yalancı palmiye yiyen köpeklerde belirli durumlar meydana gelir. Artmış susuzluk, sarılık, kusma, pıhtılaşma bozukluğu, morarma gibi belirtiler gösterir. Yalancı palmiye, köpekler için son derece tehlikeli olan bir bitkidir.

Çünkü bunu yiyen köpeklerin direk olarak karaciğerleri etkilenir. Önce karaciğer yetmezliği sonrada ölüm meydana gelebilir. Bu nedenle yalancı palmiye gördüğünüz yerde köpeğiniz mutlaka oradan uzaklaştırmanız gerekir. Yalancı palmiye bitkisinin her yeri köpek için tehlikelidir.

Aloe Vera

Evlerimizde sıklıkla büyüttüğümüz bitkilerden biri olan aloe vera, köpekler için tehlikeli olan bitkiler arasında yer alır. Eğer evinizde köpeğiniz varsa aloe veranızı onun kesinlikle ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir. Aloe vera, insan cildi için son derece faydalı olan bir bitkidir. Ancak köpekler için ne yazık ki çeşitli zararları bulunmaktadır.

Aloe vera içerisinde toksin barındırdığı için köpeklere zarar verir. Depresyon, kusma, titreme, iştahsızlık, idrarda renk değişimi ve diyare gibi durumlar, aloe vera yiyen köpeklerde meydana gelmektedir. Eğer bitkiyi siz farkında olmadan tüketmeye devam ederse köpeğinizin sağlığı açısından hiç iyi olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kala Çiçeği

Yine evlerimizde sıklıkla büyüttüğümüz bitkiler arasında yer alan kala çiçeği, köpeğiniz için tehlikelidir. Bu çiçek sadece köpekler için değil aynı zamanda kedileriniz için de tehlike arz eder. Köpekler bu çiçeği yedikleri anda hemen klinik bulgular meydana gelmektedir. Kala çiçeğinin neresi yenilirse yenilsin, köpek için her zaman tehlikelidir.

Bu çiçeği yiyen köpeklerde ağız ağrısı, ağızda pençe, iştahsızlık, drooling ve ishal gibi belirtiler gözlemlenebilir. Evinizde kala çiçeği varsa ve köpeğinizde bu gibi durumları fark ettiyseniz hemen veterinere gidiniz. Çiçeği yiyen köpeklerde hafif ya da orta dereceli semptomlar görülür. Ancak bu yeme artarsa köpeğiniz hayatını kaybedebilir.

Difenbahya

Yine oldukça fazla büyütülen bitkilerden biri olan difenbahya, köpeklerinizin pek hoşuna gitmeyen bir bitki türüdür. Kolay büyüyen bir bitki olduğundan dolayı hemen hemen her evde büyütülür. Difenbahyayı ısırmak ya da çiğnemek yaralanmaya sebep olabilir. Difenbahya yiyen köpeklerde orta dereceli semptomlar meydana gelir.

Bu bitkinin her yeri köpek için tehlikelidir. Şiddetli yanma, ağız ve dudak tahrişi, yutma güçlüğü, aşırı salya, dil, kusma ve müköz membran tahrişi gibi belirtiler gösterir. Eğer evinizde bu bitkiden varsa köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koymayı unutmayın. Aksi halde bu meraklı canlılar difenbahyanızı merak edip yemeye çalışırlar. Köpeklerinizi tehlikeli olan bitkilerden uzak tutmak sizin elinizdedir. Bu nedenle köpekler için tehlikeli olan bitkileri mutlaka bilin.

Kafir Zambak

Turuncu çiçekleri ve sulu yaprakları ile mükemmel bitkilerden biri olan kafir zambak, köpekler için tehlikelidir. Hem kediler hem de köpekler için tehlikeli olan bir bitkidir. Kafir zambak, bildiğimiz gerçek zambaklardan değildir. Bu bitkiyi yiyen köpeklerde şiddetli derecede semptomlar oluşur. Bitkinin tamamı köpek için zehirlidir.

Ancak özellikle de sap, yaprak ve ampullerinin taban kısmı daha fazla zehirlidir. İshal ve kusma bu bitkiyi yiyen köpeklerin gösterdiği ilk belirtilerdendir. Düşük tansiyon, kalp ritmi, titreme, konvülsiyon ve büyük alım durumlarını da köpeğinizde gözlemleyebilirsiniz. Belirtiler şiddetli bir seviyede meydana geldiğinden dolayı mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

Kaktüs

Kaktüs üzerinde bulunan dikenler, evinizde beslediğiniz köpek için tehlikelidir. Kaktüsün her türü, köpek için zehirlidir. Kaktüs yiyen köpeklerde ise orta ya da yüksek dereceli semptomlar oluşur. Özellikle de kaktüste bulunan sivri uçlar, köpeği oldukça fazla etkiler. Yaralanma ve deri iltihaplanması, kaktüs yiyen köpeklerde görülen durumlardır.

Ti Bitkisi

Köpekler için orta düzeyli bir zehirlenmeye neden olan ti bitkisinin her yeri zehirlidir. Köpekler ti bitkisini yediklerinde kusarlar. Bu kusma durumuna bazen kan da eşlik edebilir. Ayrıca iştahsızlık ve depresyon gibi durumlarda söz konusu olur.

Köpekler İçin Tehlikeli Bitkiler
Köpekler İçin Tehlikeli Bitkiler

Köpekler İçin Tehlikeli Olan Diğer Bitkiler

Köpekler için tehlikeli olan birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerden ön plana çıkanların neler olduğu ve ne gibi semptomlara neden oldukları yukarıda anlatılmıştır. Bunlar dışından köpekler için tehlikeli olan diğer bitkiler ise şunlardır:

 • Filadendron
 • Dün bugün ve yarın çiçeği
 • Peyote kaktüs
 • Begonya
 • Kuşkonmaz eğrelti otu
 • Zakkum
 • Zambaklar
 • Şeflera
 • Yelken çiçeği
 • Duvar sarmaşığı
 • Sardunya
 • Gardenya çiçeği
 • Flamingo çiçeği
 • Benjamin bitkisi
 • Okaliptus
 • Ateş lalesi
 • Kalanşo çiçeği
 • Salon altın sarmaşığı
 • Siklamen
 • Çöl gülü
 • Kardeş kanı bitkisi
 • Mücevher bitkisi

Gibi bitkiler köpekleriniz için tehlikeli olarak kabul edilir. Bu bitkilerden bazıları orta dereceli semptomlar gösterirken bazıları ise şiddetli semptomlara neden olurlar. Hatta bazı bitkiler köpeğin ölümüne bile yol açabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.