Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek Sağlığı

Köpeklerin Kulak Temizliğini Evde Yapabilmeniz İçin Yöntemler

Köpek bakımında uygulanacak birçok temizlik işlemi var. Bu işlemlerden biri de kulak temizliğidir. İlk olarak köpek sahiplerinin köpeklerin kulak temizliğini evde yapabilmeniz için yöntemler ile ilgili bilgi edinmesi gerekir. Bilgi edinildikten sonra doğru adımlarla bu işlem yapılabilir. Can dostlarının sağlığı için en doğru adımların atılması oldukça önemli.

Köpeklerin Kulak Temizliğini Evde Yapabilmeniz İçin Yöntemler
Köpeklerin Kulak Temizliğini Evde Yapabilmeniz İçin Yöntemler

Köpeklerde Kulak Temizliğinin Önemi

Köpeklerin kulakları girintili çıkıntılı bir yapıdadır. Tozlar, kir, ot parçacıkları ve çeşitli mikroorganizmalar kolaylıkla kulağın en derinde kalan kıvrımlarına yerleşir. Köpeklerin kulakları düzenli olarak temizlendiğinde bu toz ve kirlerden dolayı meydana gelecek enfeksiyon risklerinin önüne geçilir.

Rutin kulak temizliği ile köpeklerin kulak sağlığı korunur ve sağlığın devamlılığı mümkün olur. Bu nedenle köpek sahipleri bu konuya gereken önemi vermelidirler. Kulak temizliği evde yapılabileceği gibi profesyonel veteriner yardımı da alınabilir.

Köpeklerde Kulak Temizliğinde Hastalık Belirtileri

Köpeklerde kulak temizliği yapılırken gözlem de yapılmalıdır. Zira bu sırada görülen bazı belirtiler hastalıkların habercisi olabilir.

 • Köpeğin sürekli kafasını sallaması
 • Kulak kepçesi kıvrımlarında aşırı kulak kiri birikimi
 • Kulak kepçesi derisinde kızarıklık
 • Kulaktan salgı gelmesi. Salgı renginin sarı, beyazımsı olması ve akıntıda kan görülmesi
 • Kulağa dokunulduğu an ağrı hissedilmesi
 • Köpeğin başını yana doğru eğmesi
 • Denge bozuklukları
 • Kulakta koku
 • Kulak kepçesinin ve çevresinin sıklıkla kaşınması

Bu belirtiler görüldüğü anda vakit kaybedilmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. Bu belirtiler ciddi sağlık sorunlarına işaret eder. Erken zamanda teşhis edilen hastalıkların tedavileri çok daha kolay olur.

Unutulmamalıdır ki; hastalıklar başlangıç aşamasında teşhis edildiklerinde tedaviler daha kısa sürede başarılı bir şekilde sonuçlanır.

Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Evde kulak temizliği yapılacaksa bazı adımların takip edilmesi gerekir.
 • Öncelikle kulaklara dikkatlice bakılır. Kulaklarda hastalık belirtileri yoksa temizlik süreci başlatılır.
 • İlk olarak kulağın iç kısmına doğru kulak solüsyonu sıkılır. Belirtilen miktarlarda kullanımı önemli.
 • Solüsyon sıkılmasından sonra 30 saniye süresince hafif ve nazik hareketlerle kulağa masaj yapılır. Bu masaj sayesinde sıkılan solüsyon kulak kanalının derinliklerinde biriken kirleri daha kolay ve hızlı parçalar.
 • Süre sonunda köpeğin başı hafifçe yana yatırılır. Bunun yapılabilmesi için ona sevgiyle yaklaşılıp başı okşanabilir. Böylece hayvan panikleyip korkmaz. Başın yana eğilmesiyle birlikte solüsyon kirlerle dışarıya akmaya başlar.
 • Bu adımlar diğer kulak için de tekrarlanır.

Bu adımlarda dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kulağın içine pamuklu çubuk sokulması önerilmez. Zira yanlış bir harekette köpeğin kulağına zarar verilebilir. Bu nedenle çok özenli olunması gerekiyor. Elbette temizliğe başlanmadan önce solüsyon hakkında da gerekli bilgiye sahip olunması son derece önemli.

Köpeklerde Kulak Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılır?

Kulak temizliğinin sıklığı bazı kriterlere göre değişir. Bu kriterler dikkate alınarak bir takvim belirlenir. Köpeğin; kulak yapısı, ırkı, yaşam şartları, yaşı, aktivite seviyesi, kulağın temizliğinin genel durumu ve kulak enfeksiyonuna olan yatkınlık dikkate alınarak bir rutin oluşturulur.

Genel olarak bu bakım süreci ayda bir olarak gerçekleştirilmesi önerilir. Ancak; yukarıda belirtilen kriterler göz önüne alınarak gereksinimler doğrultusunda kulak temizliği yaptırılmalıdır. Elbette, köpek sahipleri köpeklerini gözlemlemelidirler.

Köpeğin kulaklarıyla ilgili her hangi bir rahatsızlık belirtisi varsa bu enfeksiyona işaret ediyor olabilir ya da başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle hemen harekete geçilmelidir. Bu noktada veteriner hekimin önerileri yol gösterici olacaktır.

Köpeklerin Kulak Temizliğini Evde Yapabilmeniz İçin Yöntemler
Köpeklerin Kulak Temizliğini Evde Yapabilmeniz İçin Yöntemler

Köpeklerde Kulak Temizliği için Solüsyon Kullanımı

Köpek sahiplerinin solüsyonla ilgili bildiği yanlış bazı bilgiler mevcut. Bu nedenle ilk olarak doğru bilgiler edinilmelidir. Köpeklerin kulakları L şeklinde bir yapıya sahiptir. Bu anatomik yapı nedeniyle kulak temizleyicisi ürünlerinin seçimine özen gösterilmelidir.

Köpek kulağı temizleme losyonunun kulak kanalındaki asit oranını değiştiren maddeler içermemelidir. Bununla beraber asit oranının kurumasına neden olacak bir içeriği olmamalıdır. Dolayısıyla bu ürünlerin seçiminde mutlaka veteriner hekimlerin önerisi burada çok büyük öneme sahiptir. Veteriner hekim bilgi donanımıyla doğru olan ürünü önerecektir.

Kulak temizleme işleminde solüsyonun ne kadar kullanılacağı da önemli. Burada miktara dikkat edilmelidir. Kulak temizliği için kullanılacak solüsyonun kulak kanalını doldurması gerekir. Ancak; her bir temizleme solüsyonu üzerinde kullanma talimatları yer alır.

Her bir solüsyonun kullanım talimatı farklı. Bu nedenle bu talimatlar okunmalıdır. Ne kadar kullanılması gerekiyorsa o miktarda kullanılmalıdır. Talimatlara rağmen akla takılan sorular varsa mutlakla veteriner hekimden fikir alınmalıdır.

 

Köpeklerde Kulak Temizliği Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer köpeğin kulağında bir iltihap, kızarıklık ya da akıntı görülüyorsa temizliğe kesinlikle başlanmamalıdır. Köpek bu işlem sırasında panikleyebilir, hırçınlaşabilir ve yerinde durmayabilir. Bu durumda köpeğe sert davranılması kesinlikle önerilmez.

Olumsuz davranışlar hayvanda olumsuz bir deneyime sebep olur. Dolayısıyla bu tür işlemlerde daha fazla direnme gösterir. Bunların olmaması için ona sevgi ve anlayışla yaklaşılması doğru olacaktır.

Köpeklerde Kulak Temizliğinde Pamuklu Çubuk Kullanımı

Köpek sahipleri köpeklerini kulak temizliğinde genelde pamuklu çubukları tercih ediyorlar. Solüsyon kullanımı sonrasında bazı kirler bir parça pamuk yardımıyla alınabilir. Kesinlikle pamuklu çubuk kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin kullanımı pratik gelebilir. Ancak; bu çubuklar kirleri daha derinlere iter. Bununla beraber sivri oldukları için kulağa zarar verebilirler.

Köpeklerde Kulak Temizliği için Veteriner Desteği

Anlatıldığı gibi köpeklerin kulak temizliği evde yapılacaksa çok dikkatli ve özenli olması gerekiyor. Köpeğin sağlığını tehdit edecek her davranıştan kaçınılmalıdır. Bununla beraber köpekler bu temizleme işinden hoşnut olmayacakları için hayvanın zapt edilmesi de güçtür.

Bu işlem zorlayıcıdır. Bu durumda veteriner hekime gidilmesi en doğru hareket olacaktır. Kulak temizleme işlemi çok yüksek maliyetli değildir. Profesyonel ellerde bu işlem yaptırılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.