Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Göz Akıntısı

Köpekler, hayatımızda oldukça fazla yer alan hayvanlar içerinde yer alır. İnsanların sadık bir dostu olan köpeklerin sağlığını önemsemek gereklidir. Çünkü bu canlıların bizimle iletişim kurabilme yetenekleri yoktur. Bu durum karşısında insanların, köpeklerde görülen olumsuz durumları çok iyi takip etmesi gerekir. Köpeklerde görülen olumsuz durumların başında göz akıntısı gelir. Köpeklerde göz akıntısı, oldukça çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Göz akıntısı bazen alerjik bir reaksiyon olabilir bazen de çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle köpeklerde göz akıntısının görülmesi halinde bireyler, bilinçsiz bir şekilde müdahale etmemelidir. Bu, göz akıntısının daha fazla olumsuz şekilde yaşanmasına neden olabilir.

Köpeklerde Göz Akıntısı Normal Bir Durumdur

Köpeklerde göz akıntısı konusunda bilinmesi gereken ilk şey, bu durumun köpek için gayet normal olduğudur. Genel olarak köpeklerin göz akıntısı yaşaması, gözlerini nemlendirmek ve gözlerini korumak amacıyla olur. Bu akıntı durumu son derece normaldir. Göz akıntısının olması, köpeklerin göz sağlığı açısından normaldir. Bu nedenle de eğer köpeğinizde göz akıntısı var ise bunun normal bir durum olduğunu da unutmamak gerekir. Köpekler, gözlerini bazı durumlara karşı korumak için bu durumu sergilerler.

Hava Sıcaklıkları Ve Fırtına Köpeklerde Göz Akıntısını Etkiler

Hava sıcaklıklarını aniden değişmesi köpeklerde göz akıntısı nedeni olabilir. Bu durum karşısında köpeklerin göz akıntısı yaşaması oldukça normal bir durumdur. Ayrıca fırtına gibi olumsuz hava durumlarına maruz kalan köpeklerde de göz akıntısı yaşanmaktadır. Bu durumlar oldukça normaldir çünkü köpeğin, olumsuz hava koşullarına karşı aldığı bir tür korunma yöntemidir. Köpek, doğal olarak bu durumlara maruz kaldığında göz akıntısı yaşayabilir. Bu durum sonucunda göz akıntısı ciddiye alınacak bir problem değildir. Göz akıntısı, olumsuz hava koşullarına karşı köpeğin aldığı bir tür savunmadır.

Enfeksiyon Belirtisi Olabilir

Köpeklerde göz akıntısı, enfeksiyon belirtisi olabilir. Köpeğin gözünde çok fazla akıntısının yaşanması, çapaklanma oluşması, yeşil ve sarı renklerde görülen göz akıntısı enfeksiyon belirtisidir. Bu durumların fark edilmesi halinde, mutlaka veteriner hekime gitmeniz gereklidir. Enfeksiyon, köpeğin gözünde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle köpekte göz enfeksiyonu belirtisi görüldüğünde mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Köpeğin Gözünde Yabancı Bir Cisim Bulunabilir

Köpeğin gözünde yabancı bir cisim bulunması da göz akıntısına neden olabilir. Bu tür durumla karşılaşıldığı zaman cisim, uzman bir veteriner tarafından çıkarılmalıdır. Aksi takdirde kornea yırtılmasına neden olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de göze yabancı bir cisim kaçması sonucunda göz akıntısı yaşanır. Bu akıntı köpeği oldukça rahatsız edici bir etkiye sahiptir. Köpeklerinizde göz akıntısını yaşandığında mutlaka kontrolleri yapılmalıdır.

Alerjik Reaksiyon

Köpeklerde göz akıntısının yaşanmasına sebep olan diğer bir durum alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlar, köpeğin gözünde akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntının yanında kızarıklık ve iltihap durumları da alerjik reaksiyon belirtileri arasında yer almaktadır. Göz akıntısının yanı sıra, köpeğinizin gözünde aşırı derece çapaklanma görülebilir. Bu durum karşısında köpeğiniz, gözlerini açmakta oldukça zorlanır. Göz akıntısının yanında hapşırma ve öksürük durumları da alerjik reaksiyon belirtileri arasında yer alır.

Irk Farklılığı

Bazı köpek ırklarında göz akıntısı, ırka bağlı olarak fazlalaşmaktadır. Bu durum oldukça normaldir. Köpeğin ırkına bağlı olarak göz akıntısı miktarı, değişiklik göstermektedir. Özellikle göz çevresi fazla kıllı olan köpek ırklarında, göz akıntısı daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle ırk farklılığı, göz akıntısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Epifor

Epifor, köpeklerde görülen bir hastalıktır. Epifor, köpeğin gözünün aşırı derecede sulanmasıdır. Bu hastalığın belirtileri arasında göz akıntısı, gözde kahverengi lekeler ve koku bulunur. Lekeleri, açık renkte olan köpeklerde fark etmek daha kolaydır. Ancak koyu renkli köpeklerde bu belirtiyi frak edebilmek oldukça zordur. Bu durumu fark etmeniz halinde, köpeğinizi hemen veteriner hekime götürmeniz gereklidir.

Göz Hastalıkları

Köpeklerde meydana gelen göz akıntısı, göz hastalıklarından dolayı oluşabilir.

Köpeklerde göz akıntısına neden olabilecek göz hastalıkları şunlardır:

  • Göz kapağı hastalıkları
  • Enfeksiyon
  • Travmatik hastalıklar
  • Göz yaşı ve burun boşluğu arasında bulunan kanalda daralma yada tıkanma

Gibi çeşitli hastalıklar, köpeklerde göz akıntısı yaşanmasına neden olabilir. Bu tür hastalıkların belirtileri görüldüğünde, derhal veteriner hekime gitmeniz gerekir. Aksi halde köpeğinizin gözünde ciddi sorunlara neden olabilir.

Köpeklerde Göz Akıntısına İyi Gelen Durumlar

Köpeklerde göz akıntısının yaşanması, ciddi bir hastalık olmadığı sürece gayet normal bir durumdur. Ancak ciddi bir hastalık olduğunda kesinlikle müdahale etmeden veteriner hekime gitmeniz gereklidir.

Normal yaşanan göz akıntısı için köpeğinize şu tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz:

  • Ilık su ile ovuşturmadan köpeğinizin gözlerini yıkayabilirsiniz.
  • Fizyolojik solüsyon ile papatya çayını sargı bezi içerisine sararak köpeğinizin gözüne uygulayabilirsiniz.
  • Temizlik ürünü ve parfüm gibi alerjik reaksiyonlara neden olan etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu tür durumlarda köpeğinizin gözünü temizledikten sonra, köpeğinizin pençesiyle gözüne temas etmesine engel olmanız gereklidir. Köpeklerde göz akıntısı, normal bir durum olarak görülmektedir. Ancak yine de bu konuda bireylerin dikkatli olması ve bilinçli davranması gereklidir. Çünkü göz akıntısına neden olan başka etmenlerin varlığını fark etmek önemlidir.

Eğer köpeğinizin göz akıntısı, uzun süre boyunca devam ediyorsa bu durum da veteriner hekime gitmeniz gereklidir. Özellikle akıntıya sebep olan bir hastalık var ise hiçbir müdahale yapmadan veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış müdahalelerde bulunursanız köpeğinizin gözünde telafisi olmayan olumsuzluklara sebep olabilirsiniz. Bu durum karşısında bilinçli olmak son derece önemlidir. Köpeklerde tüm canlılar gibi sorunlarını bize kolayca anlatamadıkları için bu konuda onların en büyük yardımcısı olmamız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.