Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek EğitimiKöpek Sağlığı

Köpek Mamaları Neye Göre Seçilmelidir?

Kendilerine sadık bir dost edinmek isteyenler, bunun için köpek beslemeyi tercih edebilirler. Köpekler küçük ya da büyük olmaksızın insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu denli önemli olan canlıların da beslenmelerinin çok iyi yapılması gerekir. Köpek sahipleri köpeklerinin mutlu olabilmesi için onlara yiyeceği mamaya doğru karar vermelidir.

Bu nedenle köpek mamaları neye göre seçilmelidir? Konusunu detaylı olarak incelerler. Köpek mamalarına karara verirken her konunun önemsenmesi gerekir. Köpeğin yaşı, cinsi gibi her konu köpek maması seçiminde karar verilmesine yardımcı olur.

Köpek Mamaları Neye Göre Seçilmelidir?
Köpek Mamaları Neye Göre Seçilmelidir?

En Çok Tercih Edilen Köpek Mamaları Nelerdir?

Köpek bakımıyla ilgilenen kişiler köpek mamaları neye göre seçilmelidir? Konusunu incelediklerinde çok fazla mama bulabilirler.

En çok tercih edilen köpek mamalarından bazıları şunlardır;

  • Royal Canin
  • Hils
  • Bonacibo
  • Brit Care
  • Proplan
  • Raflex
  • La vital gibi markaların köpek mamaları çok fazla tercih edilir.

Bu köpek maması markaları içerisinden tercih yapacak olanlar, kendi köpeğine göre karar vermelidir. Köpeğini yakından tanıyan kişiler, köpek maması seçimlerini de kolayca yapabilirler.

Kilolu Köpeklerin Köpek Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerin hepsi aynı özellik ve cinslerde değildir. Ayrıca köpekler yaş alır ve buna göre de mama tercihi yapılmalıdır. Çok kilolu olan köpeklerin köpek mamaları da farklıdır. Çocuk ya da bebeklerde başlangıçta tatlı gibi görünen kilolar sonradan sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum köpeklerde de aynı şekildedir.

Köpeklerinin çok fazla kilo aldığını gören köpek sahipleri buna uygun mamalar kullanmalıdır. Böylece köpeklerinin kilolarını kontrol altına alabilirler. Köpek mamalarının markaları, köpekler için özel diyet mamalar üretirler. Bu şekilde köpeklerin kilo verilmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra köpeklerinin kilo almasını isteyen kişilerde buna yönelik mamalar kullanabilirler.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek maması seçilirken bazı durumların göz önünde bulundurulması gerekir.

Bunlar şu şekilde sıralanır;

  • Mama tercih eden kişiler köpeklerinin yaşına göre karar vermelidir. Bu durum çok önemlidir.
  • Bazı köpek ırkları evrimsel olarak birbirinden ayrılabilir. Dolayısıyla köpeğine mama alan kişilerin köpeğin cinsine de dikkat etmelidir.
  • Hamile, hasta ya da alerjik reaksiyonu olan köpeklerin mamaları da özel olarak seçilmelidir. Yaşamsal süreçte köpek maması seçimlerinde önemli yere sahiptir. Bu dönemlerde bazı mamalar tüketilebilirken, bazılarından kaçınmak gerekebilir. Bu durumlara dikkat eden kişiler, köpek mamalarını alırken daha kolay karar verebilirler.

Köpeklerin Dengeli Beslenmesinde Köpek Maması Seçiminin Önemi Nedir?

Köpeklerin dengeli beslenebilmesi için köpek sahipleri çok titiz davranırlar. Kendileri için çok değerli olan dostlarının iyi beslenmesi için ellerinden geleni yaparlar. Köpeklerde dengeli beslenme tek yönlü bir beslenme ile sağlanamaz.

Bunun için kuru ve ıslak mamaların bir arada tüketilmesi gerekir. Düzenli öğün planları yapılırsa daha başarılı olunabilir. Köpeklere bu durum küçük yaşlarda aşılanırsa, sonradan sorun yaşanmaz. Yeme alışkanlıkları bozuk olan köpeklerin yaşları büyüdükçe dengeye sokmak daha da zorlaşır.

Köpekler dengeli beslenme ile kontrol altına alınmazsa, obezite ya da sindirimsel sorunlar yaşayabilirler. Bunu engelleyebilmek de sadece sahiplerinin ellerindedir. Köpeklerin yaşamsal kalitesinin oturabilmesi için, uzmanlardan da yardım alınabilir. Doğru yönlendirmeler sayesinde de dengeli beslenme sağlanabilir.

Yanlış Köpek Maması Seçimleri Hastalıklara Neden Olabilir Mi?

Köpekler etobur canlılardır. Fakat ev yemekleri ile köpekler beslenmemelidir. Ayrıca çiğ et tüketmeleri de sağlıklarının olumsuz etkiler. Köpeklerin bağırsak sorunlara ya da sindirim sorunları yaşamaması için doğru bir beslenme programı kullanılmalıdır.

Doğru paketlenmiş olan yaş ya da kuru mayalar tercih edilerek ortaya çıkabilecek hastalıklar önlenebilir. Doğru yapılan planlamalar sayesinde, evcil dostlar daha sorunsuz bir hayat yaşayabilirler. Ayrıca bu durum sahiplerinin üzülmesini de engeller.

Kuru Köpek Mamalarını Kullanmak Yeterli Midir?

Kuru köpek maması seçimi yapmak, yaş mamaya nazaran daha zordur. Çok dikkatli seçimler yapılması gerekir. Bu mamalar uzun süre kullanılabilirler. Ayrıca saklama konusunda da daha az sorun yaratırlar. Yaş mama kullananlar, açıldıktan sonra hemen tüketmelidir. Fakat kuru mamalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bu süreç daha uzundur.

Tek başına tüketilmesi yeterli olmayıp, yaş mamalarla kullanılmalıdırlar. Köpek mamalarının seçimlerinden köpeklerin dişleri de etkilenir. Diş gelişimi olan köpekler doğru mama seçiminden dolayı daha sağlıklıdır. Büyük köpeklere nazaran yavru köpekler kuru mamayı daha zor tüketebilir. Bu şekilde durumlarda köpek sahipleri vazgeçmemeli ve köpeklerini kuru mamaya alıştırmalıdır.

Konserve Köpek Mamaları Nasıl Seçilir?

Köpek mamaları seçeneklerinden bir tanesi de konserve mamalardır. Bu mamalar protein açısından çok zengindir. Köpek mamaları neye göre seçilmelidir? sorusuyla baş başa kalan kişiler bu mamalarla da karşılaşır. Köpeklerin beslenme modeli oluşturulurken konserve ürünlerde önemli bir yerdedir.

Yavru köpeklerin hidrasyon dengesinin sağlanabilmesi için konserve mamalara ihtiyaç duyulur. İdrar yolu enfeksiyonları engellenmek isteniyorsa, konserve mamalardan faydalanılabilir. Bu mamaların kokusu daha güzeldir. Protein sağlayan konserve mamaların içeriklerine dikkat edilmelidir. Kaliteli etlerle hazırlanan mamalar köpekler için daha faydalıdır.

Köpek Mamaları Neye Göre Seçilmelidir?
Köpek Mamaları Neye Göre Seçilmelidir?

Yavru Köpek Mamalarının Özellikleri Nelerdir?

Köpek mamaları neye göre seçilmelidir? Konusunda yaşın önemi büyüktür. Yavru köpeklerin mamaları da farklı özelliklerdedir. 6-7 haftalık olan köpeklerin sütten kesilmesi döneminde bu mamalara başvurulur. Yavru köpeklerin mamaları iri taneli değildir. Bu da köpeklerin beslenirken zorlanmasını engeller. Yeterli proteini verecek özellikteki mamalar olmalıdır.

Yavru köpek mamalarını yiyen köpekleri mamaları süt ile ıslatılabilir. Bu şekilde daha kolay sindirim yapılır. Ayrıca kabız olmaları da engellenir. Sütten kesilen bir yavru köpeğe direk kuru mama verilmemelidir. Yumuşak olan mamalarla alışması sağlanır. Eğer ki karar vermekte zorlanılıyorsa bir veterinerden yardım alınabilir. Bu şekilde daha doğru tercihler yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.