Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Tibet Mastifi Özellikleri ve Bakımı

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi oldukça güçlü yapılarıyla bazı insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Nitekim bir hayvan dahi olsa normal standartlardan büyük ve iri kaslı yapılar göze korkutucu gelebilir. Bilim insanları hem karakteri hemde yapısı gereği Canis Lupus Familiaris adını vermişlerdir.

Tibet Mastifi ’nin kökeni adı üzerinde Tibet bölgeleridir. Bu bölgede yaşayan insanlar görünüşü nedeniyle bu hayvanın çok ilginç bulmuş ve ehlileştirmek istemiştirler. O günden bugüne Tibet Mastifi yavru hali veya büyük hali aramızda yaşarlar.

Sahiplendi ilk andan itibaren karakteristik özelliklerini ortaya döken bu köpekler saldırgan yapılarının yanında oldukça koruyucu tavırlar sergilerler. Aslında sahipleri tehlike anında saldırgan olduklarını söylemektedir. Fakat birçok insana göre mevcut cüssesi korkutucu olduğunda sahiplerinin bu sözüne inanmak istemezler. Yeri geldiğinde aşırı dost canlısı hayvanlardır mizaçları gereği asil tavırlar sergileyip, sevmedikleri insana karşı oldukça ilgisizdirler.

Bu cins köpeklerin hiç sevilmeyen bir karakteristik özelliği vardır. Her ne kadar sahipleri tarafından bıraktırmaya çalışırsa da pek başarılı olunamamıştır. İlgi duydukları ve sevdikleri herhangi bir şeye karşı aşırı ısrarcı tutumuyla sahiplerine ve sevenlerine karşı zor anlar yaşatabilir.

Her ne kadar sahipleri zorluklarını dile getirse de gülü seven dikenine katlanır bilinci ile çok fazla yakınma da bulunmazlar. Bu köpekler oldukça zeki hayvanlardır. Uygun eğitim ile birçok şeyin üstesinden kolaylıkla zekası sayesinde gelebilir. Son derece ilk omuz alma özelliği vardır. Bu sayede oyun oynarken bile bir şeyler öğrenebilir.

Oyuncakları genelde sert yapılı ve büyük olmalıdır. Yapısına göre oyuncaklar seçerek onları mutlu edebiliriz. Genellikle oynamaktan son derece keyif aldığı oyunlar arasında tut-yakala, ısır-çek oyunlarıdır.  Oyunlar oynanırken ufak tefek kazalarla sahiplerini yaralayabilirler. Bunun olmaması için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Aksi takdirde oluşabilecek her türlü problemden sahipleri sorumludur. Zaten bunu göze alıp sahiplenirler.

Bu cins köpeklerin kısa bacakları sebebiyle çok hızlı koşamazlar. Böylelikle çok geniş bir alanda oyun oynanmasına gerek yoktur. Oyun oynarken boyutları sebebiyle yeterli alan açılması gerekir.

Eğitim sırasında basit kısa akılda kalıcı net ifadelerle eğitime başlamak gerekir. Hayır, dur, yapma gibi.

Tibet Mastifi Tehlikeli mi?

Tibet Mastifi Tehlikeli mi

Bu soruyu en iyi sahipleri ve yakından ilgilenenleri verecektir.  Bir çok insan Tibet Mastifi vs ASLAN karşılaştırması yapar. Çünkü görüntüsü özellikle de  boynunun oradaki yeleleri ile aslana neredeyse tıpatıp benzeyecektirler. Sadece görünüşleri ile değil karakteristik özellikleri ve hatta seslerinin gürlüğü ile çok benzetilir.

Sadece aslanla sınırlı kalmaz Tibet Mastifi vs Kangal karşılaştırmasını yapan insan sayısında oldukça yüksektir. Kangal cinsi ile bağlantısı kangalın yaptığı gibi koruyu ve zeki oluşudur. Kimi insan iki köpek cinsini birbirleri ile kıyaslayarak onların ününü arttırmış olur. Bir nevi bu cins köpeklerde böyle böyle çoğalmıştır. tibet mastifi türkiye’de varmı diye sorulacak olursa tabikide bunun cevabı evet olur.

Tibet Mastifi Ne Kadar Güçlü ?

Böyle bir sorunun peşine düşen kişiler genel olarak büyük ve güçlü yapılı köpeklerden hoşlanırlar. Bu sebeple ilk olarak bu cins hayvanları soruştururlar. Bu cins köpeklerin gücünün bir aslan kadar olduğu söylenmektedir.  Nitekim tombul kaslı kısa bacakları sayesinde, uzun süre dirayetli davranırlar. Tibet Mastifi boyu 60-70 cm civarında seyretmektedir. Çok kilolu değillerdir. Ama kürk yapıları sayesinde öyleymiş gibi görünür.

Kimileri kürk yapılarından çok göz renklerini sevmektedir. Genelde ela ve kahve tonlarında karşımıza çıkarlar. Tibet Mastifi beyaz renk tonlarına da sahip olabilirler. Yapıları gereği ağır köpek oldukları için çok fazla yemek yemeğe ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Veteriner hekim kontrolünde devam eden yaşantıları kendi cüsselerine oranla oldukça hareketlidir.

Bu cinsi köpeklerin normal köpeklerden daha fazla su içme ihtiyacı vardır. Bu yüzden düzenli olarak su kaplarını kontrol etmek gerekir. Sıcak yaz günlerinde su kaplarına bir iki parça buz koyarak onları serinletebiliriz. Böylelikle aşırı su kaybını da engellemiş oluruz.

Tibet Mastifi Fiyatı Ne Kadar ?

Aslına bakılırsa fiyatlandırma oldukça yüksek! Bundan hareketle dünyanın en pahalı cinsleri arasında yerini aldığı söylenir. Avrupa şecereli fiyatı 4.000- 9.000  TL arasında değişiyor. Çin şecereli 9.000-4.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Tibet Mastifi Fiyatı Ne Kadar

Kimilerine çok yüksek gelirken kimilerine makul gelebilir. Nitekim her şeyin alıcısı vardır sözünden hareketle son 2 seneye bakıldığında bu cinse yoğun ilgi görülmüştür. Bu kadar fazla pahalı olmasının nedenleri arasında tarihin en eski köpek ırklarından olduğu söylenir. Çinli ünlü iş adamları safkan ırk istedikleri zaman bu cins köpeklere yönelebiliyor. Zaten kökeninin Çin’den geldiği söylenir. Türkiye’de çoğunlukla bağzı bölgelerde “Çin aslanı” adını durmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Wolf dog özellikleri ve Bakımı-wolf dog fiyatları (patigen.com)

Bu kadar pahalıya sahiplenilen cins köpekler bakımı ve veteriner masrafları ile çok can sıkmazlar. Yeterki her şey belli bir düzene oturmuş olsun. Takviminde aşılama ile dış etkenlerden gelebilecek her türlü hastalığa karşı vücudun direnç kazanması sağlanmalıdır. Onun dışında gelişebilecek her türlü rahatsızlık kalıtsal özellik taşır.

Tibet Mastifi Yavru Fiyat Özellikleri

Tibet Mastifi Yavru Fiyat Özellikleri

Geçmişi avrupa kökenli olan bu sevimli köpek ırkı 4000 tl ila 10.000 TL ye varan satış fiyatına sahiptir. Çin kökenli olan ırk ise  9.000 TL ila 20.000 TL gibi farklı bir duruma sahiptir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.