Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

Köpeklerde Ölüm Belirtileri

Köpekler insanların can yoldaşı edinmek amacıyla bakımını üstlendiği canlılardır. Onlarla bir hayatı paylaşan insanlar köpeklerinin uzun yıllar kendileriyle yaşamasını ister. Ancak ölüm kaçınılmazdır ve her canlı gibi köpeklerde ölüme karşı koyamazlar.

Yaygın olarak görülen köpeklerde ölüm belirtileri şunlardır;

 • Uyuşukluk ve meraksızlık
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • İştah kesikliği
 • Denge kaybı ve titremeler
 • Nefes alma güçlüğü
 • Yüksek ateş
 • Bağışıklık sisteminin çökmesi
 • Duyu kaybı
 • Diş rahatsızlıklar
 • İç çekme
 • Rahat etmeye çalışma

Bu belirtilerin görülmesiyle ölüme karşı koymak mümkün olmasa da rahatsızlık sebebiyle yaşanabilecek ölümler için önlem almak mümkün olabilir. Önlem yanı sıra ölüm belirtilerinin bilinmesi sayesinde acı sona kendilerini hazırlamaları da daha kolay olabilir. Ayrıca bu belirtilerin yaşanması durumunda uzman desteği alarak köpekleri için bir şey yapıp yapamayacaklarını öğrenebilirler.

Köpeklerde Ölüm Belirtileri
Köpeklerde Ölüm Belirtileri

Uyuşukluk ve Meraksızlık

İnsanlar tarafından beslenen köpeklerde ölüm belirtileri arasında yaygın olan belirti uyuşukluk ve meraksızlık durumudur. Normal şartlarda meraklı ve hareketli olan köpekler ölüm zamanı yaklaştığında bu özellikleri aksine uyuşuk tavır sergiler. Kendilerine ayrılmış köşede sessiz bir şekilde yatarak çevrede yaşanan olaylara karşı hiçbir tepki göstermezler. Ayrıca onlara gösterilen ilgi dikkatlerini çekmez. Oyun oynama, yemek yeme veya dışarıda dolaşma gibi konularda isteksiz davranırlar. Günüm büyük bir bölümünde yatmak isterler.

Meraksızlık ve uyuşukluk her zaman ölüm belirtisi olmayabilir. Mevsim geçişleri ve rahatsızlıklar bu belirtilerin görülmesine neden olabilir. Bu nedenle 3 günü aşan uyuşuk olma ve meraksızlık durumlarında veterinere götürülmesi önerilir.

Bağırsak Rahatsızlıkları

Köpeklerde ölüm belirtileri arasında bağırsak rahatsızlıkları bulunur. Ölüm anı yaklaşan bir köpeğin yaşa bağlı olarak köpeklerin bağırsak ve idrar yolları işlevini yitirir ve bu durumda tuvalet sorunlarının baş göstermesine neden olur. İdrar kaçırma veya kaka yapma olayları sıklıkla görülür. Bu durumda yaşlı köpek sahiplerinin idrar ve kaka yapma sonrasında temizliklerini yapmaları gerekir.

Bağırsak rahatsızlıkları yaşlı olmayan köpeklerde görülürse farklı bir rahatsızlık kaynaklı da olabilir. Bu durumda zaman geçirmeden veterinere götürülmesi gerekir. Ayrıca ölüm anının yaklaşma belirtisi olarak bağırsak rahatsızlıklarının görülmesi durumunda da veterinere başvurulabilir.

İştah Kesikliği

Köpeklerde ölüm zamanın yaklaştığı iştahlarının kesilmesiyle de anlaşılabilir. Verilen mamayı veya ek gıdayı iştahla tüketen bir köpeğin bunu reddetmesi sorunun olduğunu gösterir. Bu rahatsızlık belirtisi olabileceği gibi ölüm belirtisidir. Her iki durumda da veterinere danışılması hayat kurtarıcı olur. Ölümün yaklaşmasıyla görülen iştahsızlıkta yemek yanı sıra su içme isteği de görülmez. İç organlardaki çökme su içmeyi ve yemek yemeyi engelleyebilir. Ayrıca iştahsızlığa ek olarak verilen mamanın yutulamaması gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Bu durumlarda da veterinerden yardım alınması gerekir.

Denge Kaybı ve Titremeler

Ömrü tükenen köpeklerde en yaygın olarak denge kaybı ve titreme görülür. Ölümün yaklaşması köpeklerde motor kontrollerinin işlevini yitirememesine neden olur. Bu nedenle denge kaybı yaşanır ve denge kaybı nedeniyle yürümede güçlükler görülmeye başlar. Bunun yanı sıra hareket etmek isteyen köpeklerde bacaklarda titreme görülür. Titreme ve denge kaybı sebebiyle köpekler düşebilir veya etrafa çarparak kendilerine zarar verebilirler. Bu nedenle köpekler için tehlike oluşturabilecek objelerin etraftan kaldırılarak onlara rahat bir ortamın sağlanması gerekir.

Nefes Alma Güçlüğü

Nefes alma güçlüğü pek çok köpek rahatsızlığının belirtisi arasında yer aldığı gibi köpeklerde ölüm belirtileri arasında da bulunur. Nefes almanın güçleşmesi ve iki nefes arası sürenin uzaması köpeğin ölümünün çok yakın olduğunu gösterir. Bu durumda köpek sahiplerinin köpeklerinin rahat olmasına özen göstermeleri gerekir. Bu sayede köpekler son nefeslerini rahat bir şekilde verebilirler. Nefes alma güçlüğü özellikle köpeklerde uzun süre devam eden rahatsızlıklar nedeniyle ölüm riskinin artması durumlarında görülür.

Yüksek ateş

Yaşamının son zamanlarına yaklaşan bir köpekte yüksek ateşte görülür. Uzun süreli devam eden ateşler köpeklerin ölmek üzere olduğunu gösterebilir. Bu durumda ateşin düşmesi için çalışmalar yapılabilir. Su veya ıslak bezler yardımıyla ateşin düşürülmesine uğraşılabilir. Bunun yanı sıra yüksek ateş her zaman ölüm belirtisi de olmayabilir. Bu nedenle eğer ölüm riski ortada yoksa uzmanlardan bilgi alınarak veya veterinere götürülerek ateşin düşürülmesi sağlanabilir.

Bağışıklık Sisteminin Çökmesi

Köpeklerin yaşadığı enfeksiyon ve tehlikeli rahatsızlıkların uzun zamana yayılması bağışıklık sistemlerinin çökmesine neden olur. Bağışıklık sistemi çöken bir köpekte hareketsizlik, iştah kaybı, yaraların iyileşmemesi veya görme kaybı yaşanır. Bu semptomların ortaya çıkması ölüm riskini de artırır. Bu nedenle yapılan tedavilere köpekler cevap veremez ve bu sayede ölüm ihtimalinin ortaya çıktığı anlaşılabilir.

Duyu kaybı

Ölme zamanı gelmiş olan köpeklerde duyu kaybı yaşanır. Görme becerisi yitirilir ve bu nedenle körlük durumları ortaya çıkar. Tat alma duyusunun yitirilmesi ile iştahsızlık sorunları yaşanmaya başlar. Bunun yanı sıra duyma bozuklukları görülür ve köpekler etraflarındaki seslere tepki vermemeye başlar. Köpekler havlayan canlılar olmalarına rağmen duyularındaki kayıplar nedeniyle havlama eylemlerini de gerçekleştirmemeye başlarlar.

Diş Rahatsızlıkları

Köpeklerde diş rahatsızlığının sıklıkla görüldüğü canlılardır. Ancak ölüm anının yaklaşmasıyla diş rahatsızlıkları tedavi edilemez hale gelir. Köpek sahiplerinin diş bakımlarını eksiksiz yapmasına rağmen görülen ağız kokusu, diş kaybı, çiğneme bozuklukları ve iştahsızlık ölüm anının yaklaştığını gösterir.

Köpeklerde Ölüm Belirtileri
Köpeklerde Ölüm Belirtileri

İç çekme

Köpeklerde iç çekmenin artması ölüm belirtileri arasında gösterilebilir. Yaşı ilerlemiş olan köpeklerde sürekli olarak bir iç çekme duyulur. Aynı şekilde bağışıklık sisteminin çökmesi de iç çekmenin artmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda ölüm anının yaklaştığı anlaşılabilir. Ayrıca iç çekmeye ek olarak köpeğin sahibinin yanında daha sık bulunma isteği ondan ayrılmamak için uğraşması ölümün geldiğini belirtebilir.

Rahat etmeye çalışma

Ölüme yaklaşan köpeklerde rahat etmeye çalışma isteği görülür. Yattığı yerde uzun süreli olarak bulunamama, sürekli dönüp durma ve sahiplerine yakın olma isteği rahat etmeye çalıştıklarını gösterebilir.

Ölüm Anında Köpeklerin Beden Dili

Uyuşukluk, meraksızlık, rahat etmeye çalışma, duyu kaybı ve bağışıklık sisteminin çökmesi gibi belirtilere ek olarak köpeklerin beden dilleri ölüm anının yaklaştığını gösterebilir. Sahiplerine yaklaşmaya çalışırlar. Ayrıca ön ayaklarını birleştirerek boylu boyunca yatarlar. Sahiplerinin sorularına veya ilgilerine tepkisiz kalırlar. Bunun yanı sıra stresli olma ve panik hali gibi belirtiler de görülebilir. Tüm bu belirtiler neticesinde köpeklerin rahat bir ölüm anı yaşamasını sağlamak adına köpek sahipleri neler yapabileceklerine dair veteriner tavsiyesi alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.