Evcil Marketim
KöpekKöpek Bakımı

Secere Nedir?

Secere

Secere kelimesi kısaca soy kütüğü anlamına gelmektedir. Köpeklerin safkan olduğunun kanıtlanması için düzenlenen soyağacı belgesi aynı zamanda köpeğin atalarına ve köpek hakkında da genel bilgilere sahip olan bir belgedir.

(53) Secereli Köpek Nedir? – YouTube

Köpeğin secere belgesinde sadece o köpek ile veya anne ve babası ile ilgili değil en az 3 kuşak önceki ataları hakkında da bilgiler bulunmaktadır. Köpek soyağacı belgesi olan bu belge, köpeğin safkan ırkının korunduğuna dair en önemli belgelerden biridir.

Secere Nedir?

Nasıl ki insanların soyağacı var ise köpeklerin de vardır. Köpeklerde soyağacı, safkan bir ırk olup olmadıklarının kanıtlanması adına önem taşımaktadır.

Köpekler çiftleştirilirken kendi akrabalarından veya soyundan olan cins köpekler ile çiftleştirilerek soylarının devamının korunması sağlanmaktadır. Secereli hayvanlar da ise 4. veya 5. kuşak geriye kadar gidilebilmektedir.

Hem köpeğin ırkının safkan olarak kalması için hem de yeni doğacak bebeklerin de aynı ırkta sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için özel ırk köpeklerin bu belgesinin olması gerekmektedir.

2 tip geçerli olan çeşidi vardır:

A Tipi Secere

A tipi köpek seceresi

A tipi köpek seceresi 3 kuşak öncesi soy ağacının detaylı bir şekilde yer alarak tutulan kayıtları tanımlamaktadır. Köpeğin anne ve babasının ve onların da anne babası ve dedeleri ile ananelerinin de ırk olarak kayıtları A tipi belgede yer alır.

Ayrıca A tipi belge çerisinde köpeğin ve 3 kuşak soy ağacı içerisinde bulunan atalarının da dünya başarılarının da kayıt altına alınmış olması gerekir.

B Tipi Secere

Eğer köpeğin B tipi bir belgesi var ise bu köpek cinsi için A tipi belge de ayrı olarak düzenlenmektedir. B tipi belgede sadece köpeğin kendi bilgileri yer almaktadır.

Yani öncelikli olarak bir köpeğin B tipi belgesinin olması ardından da A tipi soy ağacı kayıtlarının çıkartılması gerekmektedir. İlk kayıt olacak köpekler için ilk olarak B tipi soyağacı kaydı yapılmaktadır.

B tipi soyağacı alabilmek için öncelikli olarak köpeğin en az 9 aylık olması gerekmektedir.

Eğer sahip olduğunuz köpeği yurtdışına sahiplendirecekseniz göndereceğiniz ülkenin federasyonu tarafından da export seceresi düzenlenecektir.

Ayrıca size yurtdışından gelen köpekler için de aynı şekilde export belgesi çıkartılmalıdır. Yurtdışından bizim ülkemize gelen köpekler de yeniden soyağacı çıkartılarak federasyon bünyesinde kayıt altına alınmalıdır.

Soyağacının resmi federasyon yetkilileri tarafından düzenlenmesi ve aynı zamanda online üzerinden sorgulama yaptığınızda da sistem de kayıtlı olarak görülmesi gerekmektedir.

Secere Nasıl Alınır?

Secere Nasıl Alınır?

Secere almak için belirli yerlere başvuru yapmanız yeterli olmayacaktır. Hangi ırk köpek sahibi olursanız olun B tipi soyağacı kaydının çıkartılması için köpeğinizin 9 aylıktan daha büyük olması şartı aranmaktadır.

Daha sonra görevli olan veteriner hekim veya hekimler tarafından kayıt işlemi sırasında köpeğe bir adet microchip teslim edilecek ve bizzat görevli tarafından takılacaktır. Bu microchip aslında köpeğin kimlik numarasıdır.

Köpeğinize soyağacı almak için bulunduğunuz yerdeki veya yakın illerdeki kayıt yetkilisine götürmeniz gerekmektedir. İlgili yetkili yani hakem gerekli incelemeleri yaptırdıktan sonra sizlere B tip soyağacı evrakını teslim ederek kayıt işlemini tamamlayacaktır.

Köpeklerin secere kayıt işlemleri sırasında chipli veya chipsiz şekilde yapılacak tüm soyağacı işlemleri için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Köpeğe Secere Çıkartmak

Ülkemizde kabul gören köpek soyağacı dünya genelinde de kabul gören ve FCI ve AKC’nin de vermiş oldukları belgelerdendir.

B tipi olarak kayıt edilen köpekler genellikle ülkemizde geçmişi belli olmayan köpekler kategorisi altında işlem alınmaktadır. Ancak köpeğin seceresinin olabilmesi için bazı kriterlerin de bulunması gerekmektedir.

Eğer yeni doğmuş bir köpek yavrusunun belgeli olmasını istiyorsanız yavrunun anne ve babasının da sisteme kayıtlı olması gerekmektedir. Bunlar dışında yavru seceresi için aranan bazı şartlar ise şunlardır:

  • Yavru soyağacı  için sadece anne ve babanın kayıtlı olması yeterli değildir. Soyağacı için aynı zamanda hakem tarafından da iyi veya çok iyi gibi değerlendirmelerin de not olarak bulunması gerekmektedir.
  • Hakem tarafından herhangi bir şekilde değerlendirmeye alınmayan yavruların soyağacı olmayacaktır. Ancak sadece federasyona kayıtlı olarak kalabilirler.
  • Federasyona kayıtlı olan iki köpeğin çiftleşmesi sonucunda meydana gelen yavrular kontrol edilerek kayıt altına alınırlar. Bu çiftleşme esnasında ise ayrıca çiftleşme anlaşması da düzenlenmelidir.
  • Kayıt altına alınan bebekler ise yetkililer tarafından en az 2 defa ziyaret edilmektedir. Yavrular henüz anne altında iken yetkililer gözlem yapmak için köpeği anne altında iken de görmek zorundadır.
  • Gerekli kontrol ve değerlendirme sonrasında yavrulara yetkililer tarafından microchip takılmaktadır.

Secere Sorgulama

Secere Sorgulama

Soyağacı sorgulama için federasyonun web sitesini ziyaret ederek kayıtlı sistem üzerinden kolaylıkla sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu yani KİF ‘in sitesinden soyağacı sorgulama işlemini sizlerden istenilen bilgileri sisteme girerek saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Boxer Köpek Özellikleri ve bakımı (patigen.com)

Soyağacı sorgulama sonrasında hangi tip soyağacına ait olduğu veya soyağacının tüm detayları ve köpeğin soy ağacına da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.