Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Boxer Köpek

Boxer köpek ırkı büyük köpek sınıfından olup sahibine olan sadakatiyle iyi birer bekçi köpekleridir. Atletik gövdeleri ve karakteristik olan yüz yapısı, oyunculuklarıyla oldukça sevilen cinsin yetişkin olması biraz zaman alır. 3 yaşına kadar yetişkin sayılmayan köpeklerin oyunculukları da bu nedenle oldukça fazladır.

(53) Boxer Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir – osman çakır – YouTube

Hareketli ve oyuncu olmalarından kaynaklı olarak yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Sürekli ilgi ve sevgi dolu olmaları bazen aşırıya kaçarak diğer canlılar için korkutucu bir hal almalarına sebep olabilir. Ortalama yaşam süreleri 9-13 yıl iken sağlıklı beslenmeleri ve düzenli egzersiz yaptırılması sağlıklı ömür sürmeleri açısından son derece önemlidir.

Atalarının buldog köpekleri olduğu düşünülür ve avını hızlı bir şekilde yakalamalarıyla tanınır. Eski zamanlarda çiftçiler tarafından tercih edilen boxer köpekler günümüzde sıklıkla beslenen popüler bir ırk haline gelmişlerdir. Her zaman egzersiz ihtiyacı duymalarından hareketli bir yapıları bulunur. Evde bakılması zor olan köpek ırkı için bahçeli alanlar oldukça idealdir. Zeki, kurnaz ve uyanık bir karakter özellikleri bulunup doğru bir şekilde yavruyken eğitilmelidirler.

Boxer Genel Özellikleri

Boxer Genel Özellikleri

Boxer köpekler enerjik ve hareketli olan sevimli bir ırktır. Olgunlaşmaları uzun sürse de oldukça mutlu bir görünümleri bulunur. Sadık ve güvenilir karakter özellikleri taşıyan boxerler yüksek ses ve sert davranışlardan hoşlanmazlar, saldırgan bir hale gelebilirler.

Oyun sever ve hiperaktif olmalarının yanı sıra son derece zeki olmalarından eğitim süreçlerinde zorlanma olmadan tüm komutları yerine getirirler.

Empati yetenekleri bulunup insan duygularını kolaylıkla anlayabilirler. Anavatanları Almanya olan köpek ırkı büyük köpek ırkları arasında yer alıp sosyal ve arkadaş canlısı bir cinstir. Apartman yaşamına uygun bir cins olup koşturması ve günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir.

Hareket eden ve ses çıkaran her şeye dikkatli bir şekilde yaklaşırlar, zeki, meraklı ve çok dikkatli köpeklerdir.

Boxer Fiziksel Özellikleri

Boxer köpek ırkı büyük cins köpekler arasında yer alıp ortalama boyları 60 cm iken ağırlıkları 30 kg’dır. Tüyleri kısa ve sık bir yapıda olup kürk renklerinde genel olarak beyaz üzerine kahverengi ve kızıl tonlarında desenleri bulunur.

Gözleri koyu renklere sahip olan boxerlerin siyah ve büyük burunları bulunur. Bakıldığında ilk göze çarpan özelliği ise çene yapılarıdır. Oldukça güçlü bir çenesi bulunan boxer köpeklerin güçlü tutuş özellikleri bulunur. Orantılı vücut ölçüleri olup bacak ve gövdesi kaslıdır.

Bir diğer dikkat çeken özelliği ise şişkin yanakları ve yüzündeki derinin kırışık olmasıdır. Bu nedenle yüz ifadeleri heyecanlı ve şaşkın bir görünümdedir.

Boxer Köpek Sağlık Sorunları

Boxer ırkının en büyük dezavantajı sağlık sorunlarına yatkın olmasıdır. Kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere nörolojik bozukluklara ve cilt sorunları, hücre tümörleri gibi rahatsızlıklara yakalanma riskleri oldukça fazladır. Bu nedenle düzenli ve sık bir şekilde veteriner kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Bakımları sırasında kulak ve diş temizliğine önem verilmesi, hijyenik koşullarda bakılması ve düzenli bir şekilde beslenmelerinin yapılması hastalıklara yakalanma risklerini azaltırken yaşam sürelerinin sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Boxer Köpek Eğitimi 

Boxer Köpek Eğitimi 

Boxer köpekler zeki ve uyanık bir cins olmasından dolayı eğitim süreçleri kolay olup komutları hemen yerine getirebilirler. Önemli olan yavru dönemlerinde eğitim almaları ve sosyalleşmelerini sağlamaktır. Çok hareketli bir yapıları olmasından dolayı uzun süreli eğitimleri istemez ve sıkılırlar. Kendi başına buyruk hareketleri bulunup eğitime hemen cevap vermeyebilirler. Bu nedenle biraz sabırlı ve sakin olunması önem taşır.

Boxer Köpek Beslenmesi

Hem etçil hem otçul beslenebilen köpek ırkı için düzenli bir beslenme önem taşır. Disiplin önemli olduğu için beslenme ve fiziksel aktiviteler yaşamlarının sağlıklı sürmesi açısından dikkat edilmesi gereken konulardandır. Az az sık sık beslenmek uygun olup günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve kaliteli içeriklere sahip besinlerle beslenmeleri önemlidir.

Boxer Köpekler Üşür mü?

Boxer köpekler üşür mü sorusu sahiplenmek isteyen herkesin aklında olan önemli bir sorudur. Boxer köpeklerin doğal bir kürk yapıları bulunur. Bu kürk yapıları her ne kadar sık olsa da soğuktan korunmaya yeterli olmayıp önlem alınması gereklidir. Soğuk havalarda önlem alınarak dışarı çıkarılması üşümemelerini sağlayarak hastalanmalarına engel olacaktır.

Boxer Köpekler Tüy Döker mi?

Boxer Köpekler Tüy Döker mi?

Boxer köpeklerin kısa ve sık tüyleri bulunur. Boxer köpekler çok tüy döker mi sorusuna cevap olarak ise kısa ve sık olan tüylerine rağmen çok tüy dökebilirler. Bu nedenle mutlaka düzenli bir şekilde haftada bir kere fırçalanması önerilmektedir. Tarama işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve bu sayede tüy dökülme sorunu en aza indirilebilir. Aynı zamanda temiz bir köpek ırkı olup kendini temizleyebilme özelliğine de sahiptirler.

İlginizi Çekebilir: Bullmastiff Özellikleri ve Bakımı – Bullmastiff Fiyatları- (patigen.com)

Boxer Köpek Sahibine Saldırır mı?

Boxer köpeklerin birine ya da sahibine saldırması için ekstra bir davranışın gözlemlenmesi gereklidir. Bu davranış genel olarak korkması kabul edilip sevdiği oyuncakların alınması, mama kapları ve yataklarının korunması gibi davranışlarda agresifleşebilirler. Bu süreçlerin oluşmaması içinde doğru bir eğitim almaları önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.