Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpek

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığı

Köpekler bakım, beslenme, mikrop ve bakteri gibi nedenlerle çeşitli hastalıklara yakalanan hayvanlar arasındadır. Bu hastalıkların bir kısmı hafif olurken bir kısmının ölümcül olma riski vardır.

Bu nedenle köpek besleyen kişilerin köpeklerinin yakalanabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Köpeklerde salmonellozis hastalığı yaygın görülen hastalıklardandır. Bu nedenle salmonellozis hastalığının öğrenilmesi ve köpeklerin bu hastalıktan kurtulması için köpek sahiplerinin yapması gerekenleri ve gerekli bilgileri bir araya getirdik.

Salmonellozis Hastalığı Nedir?

Salmonellozis hastalığı salmonella isimli bakteri nedeniyle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Köpeklerde yaygın görülen bu hastalık bağırsak sistemini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Hastalığa neden olan salmonella bakterisinin Salmonella Choleraesuis, Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium isimli üç türü vardır. Salmonella Typhimurium köpekleri en yaygın etkileyen türdür.

Salmonellozis Hastalığı Nedir? 
Salmonellozis Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların genelinde olduğu gibi salmonellozis hastalığını yaşayan köpekler belirti gösterirler. Bu belirtiler sayesinde sahiplerinin onları veteriner kontrolüne götürmesi sağlanmış olur. Köpeklerde görülen salmonellozis hastalığının yaygın belirtileri şunlardan oluşuyor;

 • Karın ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Kusma
 • Uyku hali
 • Gastoenteritis
 • Sulu, kanlı veya mukuslu ishal
 • Görme kaybı
 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Cilt problemleri
 • Sinirlilik
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Aşırı heyecan
 • Düşük riski ve yavru köpeğin kaybedilmesi

Hastalığın her köpekte belirti göstermesi mümkün değildir. Yapılan araştırmalar köpeklerin bir kısmının hastalığın taşıyıcısı olduğu ve belirti göstermeksizin bu hastalığı geçirdikleri saptanmıştır.

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Salmonellozis Hastalığı Köpeklere Nasıl Bulaşır?

Bakteri nedeniyle ortaya çıkan ve bağırsakları etkileyen salmonellozis hastalığı bulaşıcı özelliğe sahip olan bir hastalıktır. Hastalığın bulaşması salmonella bakterisini taşıyan köpekler ve diğer canlılar aracılığıyla mümkün olur.

Bunu yanı sıra bakteri köpeklerin yaşadığı ortam ve kullanım malzemeleri aracılığıyla bulaşabilir. Özellikle barınaklarda yaşayan köpeklerde bakteriyi taşıyan köpekle aynı mama ve su kabının kullanılması bulaş riskini artırır. Ayrıca mamalar bakteriyi taşıyan kemirgen hayvanların temas etmeleri mamalar üzerinden salmonella bakterisinin köpeğe geçmesine neden olabilir.

Salmonella bakterisi ıslak gıda, yumurta, çiğ et veya az pişmiş ette bulunan bir bakteridir. Bu gıdaları tüketen köpeklerin bakteriyi kapmaları mümkündür. Ayrıca sağlıklı olan köpeğin salmonellozis hastalığına sahip bir köpeğin dışkısı ile temas etmesi veya aynı havayı soluması bakterinin geçişini sağlayabilir. Dışkı yanı sıra hasta köpeğin tükürüğüne maruz kalma yoluyla da bakterinin alınması mümkündür.

Salmonellozis Hastalığı Köpeklere Nasıl Bulaşır?
Salmonellozis Hastalığı Köpeklere Nasıl Bulaşır?

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Gelişimi Nasıldır?

Salmonella bakterisinin köpeğin vücuduna girmesi itibariyle gelişim süreci başlar. Bakterinin bulaşmasından 12-72 saat sonra hayvanda hastalığın belirtileri görülmeye başlar. 40-41 derece aralığında görülen yüksek ateş, depresyon, kusma ve iştahsızlıktır. Enfeksiyona yakalanmayı takip eden 3-5 günlük süre içerisinde ise köpek ishal sorunu yaşamaya başlar. İshal sulu, mukuslu veya kanlı olarak görülebilir. İshal akut olarak görülüyorsa 4-10 gün inatçı ise 21-28 gün boyunca devam eder.

Bakterinin köpeğin vücuduna girmesiyle birlikte bakteri ince bağırsak, karaciğer, dalak, lenf, rahim ve kolon çevresinde yayılımını tamamlar. Bakterinin rahme ulaşması ve köpeğin gebe olduğu durumlarda gebeliğin sona ermesine neden olabilir.

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Gelişimi Nasıldır?
Köpeklerde Salmonellozis Hastalığının Gelişimi Nasıldır?

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığını Teşhisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerin salmonellozis enfeksiyonuna yakalandığı veterinerin yaptığı fiziksel muayene ve laboratuvar testleri aracılığıyla anlaşılır. Enfeksiyonun tespiti için dışkının test edilmesi ve diğer belirtilerin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca enfeksiyonun tespit edilmesi için kan tahlili, ultrason ve röntgen gibi testler yapılır. Bu sayede köpekte salmonelloz enfeksiyonunun olduğu saptanır. Bu saptamanın ardından ise tedavi aşamasına geçilir.

Köpeklerde Salmonellozis Hastalığını Teşhisi Nasıl Yapılır?
Köpeklerde Salmonellozis Hastalığını Teşhisi Nasıl Yapılır?

Salmonellozis Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Veteriner tarafından köpekte salmonellozis hastalığının teşhis edilmesinin ardından tedavi sürecine geçilir. Hastalığın tedavisi sıvı kaybı yaşanacağından dolayı sıvı takviyesiyle başlar. Bunun dışında hayvanın kusma ve ishalini geçirecek antibiyotikler verilir. Köpeğin ishalinin kanlı olması durumunda kan kaybının giderilmesi adına kan takviyesine başvurulur.

Hastalığın klinik ortamında tedavisi 4-7 gün arasında değişebilir. Ancak bu hastalık genel olarak köpeklerde hafif seyreder ve köpekte sıvı kaybı yaşandığından sıvı takviyeleriyle iyileşme sağlanabilir. Hastalığın ilerlemesi ve semptomların geçmemesi durumunda veteriner tarafından köpek hastaneye yatırılarak tedavi altına alınabilir.

Salmonellozis Hastalığı Köpekleri Öldürür Mü?

Salmonella Typhimurium isimli bakteri nedeniyle ortaya çıkan salmonellozis hastalığının köpekleri öldürme riski vardır. Bu hastalık bağırsak sistemini etkileyen bir hastalık olduğundan köpeğin bağırsak sistemi bozuk ve bağışıklık sistemi zayıf olan köpekler için ölümcül risk taşır. Özellikle yaşlı olan köpeklerde ölüm daha yaygın görülür. Bunun yanı sıra salmonella enfeksiyonunun hamile köpeğe bulaşması durumunda yavrunun ölümüne neden olması mümkündür.

Salmonellozis Hastalığı Köpekleri Öldürür Mü?
Salmonellozis Hastalığı Köpekleri Öldürür Mü?

Salmonellozis Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Salmonellozis bulaşıcılığı olan hastalıklardan birisidir. Bu nedenle hastalığın sağlıklı köpeklere bulaşma riski bulunur.

Bu nedenle salmonella bakterisini yaşayan köpeğin yaşadığı ortamda başka hayvanlar varsa aynı ortamda olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca hasta köpeğin mama ve su kabının sağlıklı hayvanlar tarafından kullanılmaması önerilir. Bu nedenle hastalık tedavi edilmiş olsa dahi bakteri vücuttan atılana kadar diğer hayvanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Salmonellozis Hastalığı Bulaşıcı Mı?
Salmonellozis Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Salmonellozis Hastalığı Köpeklerden İnsanlara Bulaşır Mı?

Salmonella bakterisi tükürük ve dışkı yoluyla dışarı atılabilen bakteridir. Bu nedenle hastalıklı köpeğin dışkısı veya tükürüğü nedeniyle yaşam alanlarına yayılabilir. Bu da hastalığın insanlara bulaşmasını sağlar.

Bu hastalık zoonoz yani hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olduğu için köpeği bu hastalığa yakalanan kişilerin de salmonellozis olması mümkündür. Bu nedenle hasta köpekten uzak durmaya çalışılmalı veya bakterinin yayılmaması adına gerekli temizlik ve bakımın köpeklere yapılması gerekir.

Köpekler Salmonellozis Hastalığından Nasıl Korunur?

Köpeklerin salmonellozis hastalığına yakalanmasını engellemek için ilk yapılması gereken yaşam alanlarının temiz olmasına dikkat etmektir. Bu sayede bakteri yayılacak ortamı bulamaz. Bunun yanı sıra köpeklerin iyi pişmemiş et ürünleri ile beslenmemesi gerekir. Ayrıca kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra sağlıklı olan köpeklerin salmonella enfeksiyonu bulunan köpeklerle aynı ortamda olmamasına önem vermek gerekir. Ayrıca hayvan dışkı ve tükürüklerine temas ettirilmemeleri gerekir.

Köpekler Salmonellozis Hastalığından Nasıl Korunur?
Köpekler Salmonellozis Hastalığından Nasıl Korunur?

Salmonellozis Hastalığı Tedavi Ücreti Nedir?

Köpeklerde salmonellozis hastalığının semptomlarının fazla olması köpeklerin veteriner tarafından tedavi edilmesine neden olur. Hafif seyreden bu enfeksiyon için antibiyotik, vitamin ve önleyici ilaçlar kullanılır. Bu aşamada tedavi ücreti de köpek sahiplerini zorlamayacak oranda olur.

Ancak enfeksiyonun ilerlemiş olması ve köpeğin hayatını tehdit altına alması durumunda köpeğin kliniğe yatırılması gerekebilir. Bu aşamada yapılan tedavi ve kullanılan tedavi ürünleri nedeniyle talep edilecek ücret daha yüksek olabilir. Ayrıca tedavi ücretleri kliniğin bulunduğu yer, veteriner ve uygulanan tedavi türüne göre değişebilir.

Salmonellozis Hastalığı Tedavi Ücreti Nedir?
Salmonellozis Hastalığı Tedavi Ücreti Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.