Evcil Marketim
KöpekKöpek Cinsleri

Shih Tzu

Shih Tzu

Shih Tzu, son dönemlerin en popüler köpek ırklarından biridir. Süs köpeği cinsi arasında yer alan bu cins köpekler oldukça küçük bir boyuta sahiptir. Hem dış görünüşleri hem de uyumlu karakterleri ile hayvan severlerin en çok ilgi gösterdiği köpeklerden biridir.

Ortalama olarak 11 ile 14 yıl arasında yaşayabilen Shih Tzu cinsi köpekler özellikle evde bakım için en uygun olan köpek cinsi olarak ön plandadır. Tüy bakımına ve beslenmesine dikkat edilmesinde yarar olacaktır.

Shih Tzu Irkının Genel Özellikleri

  • Bu cins köpeklerin anavatanı Çin’dir.
  • Süs köpeği cinsi bir köpektir. En fazla 7 kiloya kadar çıkabilmektedir. Uzunlukları ise 20 santimetreden başlayarak 28 santime kadar çıkabilir.
  • Hassas bir vücut yapıları olduğu için soğuk havalardan çok kolay etkilenerek hasta olabilirler. Bunun için de Shih köpek cinsinin ev dışında dışarıda yaşaması mümkün değildir.
  • Gürültücü bir köpek cinsi oldukları için yalnız kaldıklarında sık sık havlayacaklardır.
  • Mama seçme konusunda oldukça titizdirler. Ona uygun bir mama vermediğiniz sürece beslenmeyi reddedebilir.
  • Sahipleri ile çok sıkı bir bağ kurarak onları koruma içgüdüsü ile hareket edeceklerdir.

Shih Tzu Bakımı

Shih Tzu Bakımı

Uzun tüy yapısı ile dikkat çeken bu cins köpeklerin tüylerinin günlük olarak uygun bir fırça ile taranması gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak yüz bölgesindeki tüylerinin de kısaltılmasına dikkat edilmesinde yarar olacaktır. Çok hassas bir vücut yapısına sahip oldukları için Shih  sahibi olarak beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Mama konusunda da oldukça seçici bir karakterleri olduğu için doğru mamayı seçene kadar ona deneme yaptırmanızda yarar olacaktır.

İlginizi çekebilir: Köpeklerde Böbrek Yetmezliği | Patigen

Çok eğlenceli ve sıcakkanlı bir yapıları olmasına karşın bir o kadar da inatçıdırlar. Süs köpeği cinsi içerisinde en çok havlayan tür olarak bilinirler. Oldukça sosyal bir hayvan oldukları için diğer evcil hayvanlar ile de iç içe yaşayabilmektedirler.

Shih Tzu Çiftleştirme

Dişi Tzu cinsi köpekler ortalama olarak 8 veya 9 aylık olduğu zaman cinsel olgunluğa erişebilmektedir. Özellikle kendi cinsi ile çiftleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Genellikle kızgınlık dönemi içerisinde hem dişi hem de erkek Shih Tzu köpeklerinde çok agresif olarak geçebilmektedir. Bu süreçte köpeğinizin psikolojik olarak da etkilenmemesi için uygun bir cins ile çiftleştirilmesi önerilmektedir.

Shih Tzu Tüy Döker Mi?

Shih Tzu Tüy Döker Mi

Shih Tzu cinsi köpeklerin en önemli özelliklerinden birisi de uzun tüyleridir. Tüyleri o kadar uzun olur ki bir toka ile bile bağlayabilirsiniz. Uzun tüylerinin içe içe girmemesi ve dolaşmaması için her gün ve düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Özellikle Shih Tzu cinsi köpekler diğer süs köpeklerine nazaran daha fazla tüy dökebilirler. Buna ek olarak tüy dökme mevsiminde de yoğunlukla tüy dökmeye devam ederler. Tüy dökme mevsimi Shih Tzu cinsi için 3 hafta sürebilmektedir. Düzenli olarak tüy dökme mevsiminde biraz daha kısaltılabilmelidir. Ancak tamamen tıraş edilmesi tavsiye edilmemektedir. Yüz bölgesinde de uzun tüylere sahip olduğu için tüyleri gözlerine zarar verebilmektedir. Bunun için bir toka ile alın bölgesindeki tüylerinin toplanması tavsiye edilir.

Shih Tzu Eğitimi Zor Mudur?

Her ne kadar inatçı bir yapıları olsa da eğitim için sizleri pek fazla zorlamayacaktır. Ancak bu cinsin en belirgin karakter özelliklerinden birisi de sahibi üzerinde hakimiyet kurmak istemesidir. Eğer onun her dediğinizi yaparsanız şımaracak ve size hiçbir şey için izin vermeyecektir.

Ödül mamaları bu  köpeklerin eğitimi sırasında işinize yarayacaktır. Ayrıca bu cinse ait olan köpeklere yavruluk döneminde iken komut, tuvalet ve sosyalleşme eğimlerinin verilmesine dikkat edilmelidir. Çocuklar ve evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşırlar.

Shih  Saldırgan Mı?

Shih Tzu köpekler saldırgan bir yapıya sahip değillerdir. Isırma huyları da yoktur. Ancak bu cins köpeklerin çok çabuk bir şekilde sinirlendiklerini de belirtmek gerekmektedir. Bunun için de eğitimine dikkat etmenizde yarar olacaktır. Özellikle çocuklar ile oynarken bazen canları yandığı zaman kendilerini korumak için sinirlenebilirler.

 Havlar Mı?

Küçücük yapılarına karşın biraz fazla havladıklarını söyleyebiliriz. Çok hareketli bir yapıda oldukları için sürekli olarak istediği şeyleri size yaptırmak isteyecektir. Apartman dairesinde uyumlu bir şekilde yaşayabilen bir köpek ırkı olan Shih Tzu, sahibi ile anlaşabilmek için biraz yüksek ses ile havlayabilir. Ancak saldırma ve hırlama özelliği yoktur.

Shih Tzu Yavru Fiyatı Nedir?

 

Shih Tzu Yavru Fiyatı

Shih Tzu cinsi köpeklerin fiyat aralıkları değişebilmektedir. Rengine, cinsiyetine ve köpeğin yaşına göre fiyatları da değişebilir. Ancak ortalama olarak yavru fiyatı 2.000 TL ile 10.000 TL arasında olabilmektedir.

Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Shih Tzu köpekler yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun için de yalnız kaldıklarında kısa süre sonra sıkılabilir ve havlayabilirler. Ancak ağlama huyları yoktur. Evde kısa süreliğine yalnız kalabilirler. Apartman yaşamına göre de çok uygun bir köpek ırkıdır. Ancak sıkıldıkları zaman ve evde kimsenin olmadığını fark ettiklerinde biraz gürültü yapacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.