Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

American Straffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Straffordshire Terrier ırkına ait köpeklerin sert görünümlü olduklarını biliriz. Bu nedenle insanlar tarafından ürkütücü olarak algılanmakla beraber, sahiplenmek için akılda soru işareti bırakacak cinstendir. Ancak sanıldığının aksine aile ortamına çabuk adapte olabilecek, saldırganlığı bastırılabilecek davranışlar sergiler.

Oldukça akıllı olan American Straffordshire Terrier ailesine çok sadık olup, hareketli haliyle kendisine hayran bırakır. Sürekli oyun oynamak isterler. Bunun için günde 2 saat egzersiz yaptırılmalı, gezdirilmeli ve aktif vakit ayırılmalıdır. Bir enteresan özelliği vardır ki kendilerine çok güvendikleri için havlamayı tercih etmezler. Koruma içgüdüsüyle sahibine oldukça sadıktır

“Amstaff”, “Am Staff”, “Staffy” ve “Amerikan Staffy” gibi ırkı tanımlayan birçok ismi bulunur. En yaygın kullanılan isimler bunlardır. Boyutlarının aksine çok güçlü oluşları kendilerine hayran bırakır. Peki American Straffordshire Terrier sahiplenmek isteyenler hangi konularda dikkatli olmalıdır? Bunun için american staffordshire terrier özellikleri ve bakımı merak edenler için bu makaleyi baştan sona okuyun.

American Straffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı
American Straffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Straffordshire Terrier Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

American Straffordshire Terrier köpek ırkının dikkat çeken en önemli özelliği yapısal görüntüsüdür. Hem güçlü hem de ürkütücü bir görünüme sahip olan bu ırkın fiziksel özellikleri nelerdir? Beraber inceleyelim.

  • American Straffordshire Terrier köpeği çok kaslı olup bir o kadar küçük ve çeviktirler.
  • Boyutlarına göre oldukça çok güçlü bir ırk olup ve gerektiği anlarda ile akıllı bir köpek olarak bilinirler.
  • Geniş ve güçlü bir kafası, ayrıca çok güçlü de bir çenesi ve kısa bir burnu bulunur.
  • Gözleri yuvarlak olan bu köpeklerin dişleri de üst üste denk gelir.
  • Bu ırkın kürkü kalın yapıda, parlak, kısa tüylerden meydana gelmektedir.
  • Kuyruk kısmı ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta şeklini alır. Kulakları genelde dik konumdadır.

American Straffordshire Terrier Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Köpek sahiplenmek isteyenler için birçok konu merak konusu. Bunlardan bir tanesi de american staffordshire terrier özellikleri ve bakımı konusundaki soru işaretleri. Uyumlu ve sakin bir köpeğiniz olsun istiyorsanız eğitimine olabildiğince küçük yaşta başlaması gerekmektedir. Eğitimin devam ettiği süre zarfında size saygı duymaları çok önemlidir.

Oldukça akıllı olan bu ırka eğitim süresince sizin lider olduğunuzun sürekli hatırlatılması gerekir. Kısa ve sık kürk yapısına sahip olan tüyleri için haftada 1-2 kez taranması yeterli olacaktır. Günlük 14 saate kadar varan uyuma süreleri gözlemlenir. Ama uyanık olduğu zamanlar da oldukça hareket halindedir. Yalnız kalmayı pek sevmeyen ırklardan bir tanesidir.

Egzersizleri seven, bunların arasında halat çekme, koşma, kovalama gibi yorucu aktivitelere yer verilmelidir. Eğer eviniz bahçeli değilse, günde yaklaşık 2 saat kadar hareket ettirilmelidir. Özellikle az hareket sağladığı zamanlarda meydana gelen agresif tavırlar görülebilir. Bu da hem kendisine hem de çevresine zarar vermesi için yeterli.

American Straffordshire Terrier Beslenme Şekilleri Nasıldır? Neler Yemeli?

Her canlıda olduğu gibi American Straffordshire Terrier ırkına ait köpekleri kaliteli mamalar ile beslemek köpeğinizin sağlığı ve gelişimi açısından önem taşımaktadır. Yüksek protein içeren mamalar onlar için doğru tercih olacaktır.

American Straffordshire Terrier Yakalanabileceği Bazı Hastalıklar

Her hayvanın iyi bakımı ve beslenmesi yapılmadığı taktirde yakalanabileceği bazı tür hastalıklar bulunmakta. Ancak American Straffordshire Terrier ırkına ait köpeklerde genetik hastalıklar oldukça fazla görülür. Bunların başında gelen rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir.

  • Alerjiler
  • Kalp hastalıkları
  • Yüksek tiroit
  • Kalça displazisi

American Straffordshire Terrier Irkının Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Makalenin başında belirttiğimiz gibi bu ırkın eğitimi sahibi açısından oldukça etkilidir. Önem gösterilmesi gereken bir husus olup eğitimi küçük halinden itibaren verilmelidir. Köpeğinizin eğitimi sırasında ona öğreteceğiniz her komut çok önemlidir. Uyumlu ve sakin bir hayat sağlayabilmesi için American Straffordshire Terrier köpeğinin eğitimine erken dönemde başlanmalıdır.

Bunun nedeni eğitim süreci onlarda saygıya doğru atılan adımların erken yaşta öğretilmek istenmesidir. Bu köpek ırkı akıllı oldukları ve eğitime pozitif yatkınlık sergilemesi ile ne kadar uyumlu olduklarını gösterir. Ancak eğitim süresi zarfında kimin sözünün baskın olduğunu anladıklarından emin olunmalıdır.

Sosyalleştirilme aşamasında diğer hayvan türlerine ve insanlara karşı saldırgan modunda olmasını engelleyecektir. Bu ırkın eğitilmesi için gerekirse profesyonellerden destek alabilirsiniz. Zor bir o kadar da güzel bir eğitim sürecinin ardından köpeğiniz size oldukça sadık kalacaktır.

American Straffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı
American Straffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Straffordshire Terrier Tüy Döker Mi?

Eğer American Straffordshire Terrier ırkına ait bir köpeğe sahipseniz diğer cinslere oranla bakımının daha kolay olduğunu gözlemleyeceksiniz. Kısa ve sık tüy yapıları haftada 1-2 defa fırçalandığı zaman tüy dökme problemi ortadan kalkacaktır. Bu sebeple tüy görmekten rahatsız olan kişiler için de bu ırk tercih olarak ilk sıralara yükselebilir.

American Straffordshire Terrier Günde Kaç Saat Uyur?

American Straffordshire Terrier oldukça hareketli yapısına rağmen günlük uyku süreleri 12 ila 14 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Bu kadar aktif hareket eden bir köpeğin nasıl bu kadar uyuduğu ise araya kaynayan bir merak konusu. Bunun sebebi daha çok yalnız kalmaktan hoşlanmamaları.

Bir hobi haline getirilen uyku canları sıkıldığında tercih ettikleri aktiviteleri arasında yer alır. Ne kadar çok vakit ayırırsanız uyku dengeleri o kadar değişkenlik gösterebilir. Güçlenmelerini sağlayan yoğun egzersiz hareketler ile ve onunla oyun oynadığınız zaman uyku saatlerinin kısalabildiği veya yalnız kaldıklarında uyku saatlerinin uzadığı görülecektir.

American Straffordshire Terrier Kaç Tane Yavru Doğurabilir?

Sert görünen ancak altında sevecen bir tavrın özelliklerini barındıran bu ırk köpekler her doğumda gözlemlenen 5 ila 10 arasında yavru dünyaya getirdikleri görülür. Kaç tane doğuracağı ise dişi American Straffordshire Terrier’ın ne kadar sağlıklı olduğuna, boyuna, yaşına veya erkeğin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.