Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Maltipoo Özellikleri ve Bakımı

Dış görünüşü ile dikkat çekmeyi başaran Maltipoo köpek ırkı son derece uysaldır. En eski sayılan ırklardan bir tanesi olarak bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Sevimliliği ve hareketleri ile ev ortamını neşelendiren köpeklerden bir tanesidir.

Malta adasına dayanan kökeni olan Maltipoo köpeklerinin ilk olarak 3. Yüzyılda görüldüğü söylenir. Özellikle Malta’nın antik köpeği olarak dillendirilir. Ufak yapısı ile ev ortamında rahat şekilde beslenebilen bu köpekler zaman içerisinde Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Üstelik son derece uysal ve akıllı bir köpektir.

Maltipoo Özellikleri ve Bakımı

Tüyleri fazla olmasına rağmen oldukça az bir şekilde dökülür. Ancak kemik yapılarının ufak olması sebebi ile en ufak darbelerde fazla şekilde zarar görebilirler. Genel olarak beyaz ve kahverengi tüy rengine sahiptirler. Yavruluktan büyüklüğe doğru gelirken limon rengini andıran bir renge dönüşürler.

Ayrıca pençelerinde ve göz kenarlarında siyah renk bulunur. Ağırlığı ise maksimum 4 kilogramı görebilir. Boyları 25-30 cm uzunluğa kadar erişebilir. Ufak ırk oldukları için evlerin vazgeçilmez köpek cinsi arasındadır.  Maltipoo Bakımı

Hassas yapısı olduğu için soğuk havaya karşı dayanıklılığı azdır. Bu nedenle ev ortamının sıcak havası oldukça önemlidir. Kemik yapıları ise çok hassastır. Çevreden çok hızlı şekilde etkilenebilirler. Bu nedenle sıkça yıkanması ve taranması gerekir. Yüzü ve kulak içlerinin temiz olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Rutin aşıları ile veteriner kontrolleri yaptırılması da gereken bakım konuları arasındadır. Beslenme düzeni içerisinde ağır besinlerin bulunmaması sağlığı açısından dikkat önemlidir. Özel ırklar arasında yer aldığı için özel kuru ve yaş mamalar alınmalıdır. Diş yapılarının hassas olduğu da unutulmamalıdır. Mamaların diş ve kemik sağlığına karşı tehdit oluşturmaması gerekir.

Maltipoo Bakımı
Maltipoo Bakımı

Maltipoo Eğitimi

Eğitim konusunda bu ırk ile hiçbir problem yaşanmıyor. Çünkü son derece akıllı ve itaatkâr bir köpek ırkıdır. Yavru döneminde yapılan itaat ve tuvalet eğitimleri daha kuvvetli tesir eder. Elbette eğitim esnasında ödül mamaları verilmesinde fayda vardır. Böylece daha çabuk bir şekilde eğitim alabilirler. Ödül mamaları dışında eğitici oyuncaklarda kullanılabilir.

Fakat eğitim esnasında ceza sistemi kesinlikle önerilmez. Çünkü duygusal ve hassas oldukları için psikolojik bozulma yaşayabilirler. Oyun konusunda düşkün oldukları için belirli bir süre ayrılması gerekir. Böylece çeşitli komutlar ve tuvalet eğitimleri kolaylıkla verilebilir.

Maltipoo Eğitimi
Maltipoo Eğitimi

Maltipoo Sağlığı

Ömürleri 10-12 yıl arasında değişen Maltipoo köpekleri genel olarak sağlıklı şekilde ömürlerini geçirirler. Elbette kalıtsal problemleri de bulunuyor. Problemler şöyle sıralanabilir:

  • Kornea ülseri,
  • Göz problemleri,
  • Diş problemleri,
  • Kemik rahatsızlıkları,
  • Eklem rahatsızlıkları,

Bahsedilen bu hastalıklar dışında başka bir hastalık türü görülmesi çok düşüktür. Eklem ve kemik problemi olmaması adına aşırı egzersiz yaptırılmaması gerekir. Üstelik soğuk havalarda üzerine mutlaka özel kıyafetler giydirilmelidir. Bu şekilde hasta olması engellenebilir. Mutlaka mama konusunda titiz davranılması gerektiği de unutulmaması gereken önemli bir sağlık kuralıdır.

Atası olan Maltese terler ırkınında özelliklerine  göz atabilirsiniz 

Maltipoo Sağlığı
Maltipoo Sağlığı

Maltipoo Fiyatları

Maltipoo ırkı fiyatları çok değişmekte bunların başlıca sebepleri, renk tonu, surat yapısı ve kaçıncı kuşak maltipoo olduğu bu sayede gen aktarımı değişmektedir çünkü; 2022 ortalama fiyatlarından bahsetmek gerekirse 4.500 lira ile 9.500 lira arasındadır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.