Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Özellikleri ve Bakımı

Tüysüz Çin Köpeği Chinese Crested

Tüysüz Çin Köpeği Chinese Crested köpeklerin sadece baş, ayak, pati bölgelerinde ipeksi tüyleri vardır. Onların haricinde vücutlarının hiç bir bölgelerinde tüy yoktur. Ciltleri benekli bir görünüme sahiptir.

Tüysüz Çin Köpeği – Dailymotion Video

Ayrıca pembe tonlarında cilt renklerine sahiptirler. Başlarının üzerinde kabarık tüy öbekleri vardır. Kimilerine göre bunlar saç olarak isimlendirilir. bu özellik sadece Tüysüz Çin Köpeği cinsinde bulunur. Vücutları son derece pürüzsüz ve yumuşaktır. Tıpkı yeni doğmuş bir bebek cildi gibi!  Bu cins köpekler oyuncak köpeği olarak sahiplendirilir.

Karakter özellikleri son derece eğlenceli ve aktif yapılıdır. insanlara karşı sonsuz sevgi doludurlar. aynı zamanda küçük oyunlarla kendisini kandırmak mümkün değildir. Son derece uyanık ve becerikli canlılardır.

Chinese Crested cinsi köpekler kucakta vakit geçirmeyi severler. Yalnız kalmak pek onlara göre değildir. Zaman içerisinde Autofobi  yani yalnız kalma korkusu gelişebilir. Bu yüzden yoğun mesailer harcayıp evine çok uğramaya kişiler için uygun değildir. Standart köpek görünümünden farklı yapıları olduğunda çok dikkat çekerler.

Sahiplerinin onlarla oynaması ve kaliteli zaman geçirmesi arttıkça aradaki bağ kuvvetlenir ve karşılıklı güven üst seviyelere taşınır. yeni tanıştıkları insanlara karşı son derece temkinli yaklaşırlar. Kısa dönem anlaşmazlıklar yaşanılabilir. Bu eve gelen yeni bir evcil hayvan da olabilir. Aynı zamanda kendilerini bu yabancı canlılara karşı koruma altına alırlar.  Bulundukları ortamı koruyarak karşı saldırıya geçebilirler. Her şeye rağmen yine de çok sahiplenilen köpek guruplarına katılmıştır.

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

Tüysüz Çin Köpeği yaşam süresi ne kadar diye sorulursa yanıt olarak verilecek sene  1200’lu zamanlarda ortaya çıkan köpeklerdir.

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

İlk kendilerini gösterdiği yer adından da anlaşılacağı üzere Çin bölgeleridir.  Bu bölgelerde çok fazla dikkat çekmesinin ve yayılmasının nedeni görünüşlerindeki farklılıklardır.

Tüysüz Çin Köpeği yaşam süresi ne kadar diye sorulursa yanıt olarak verilecek sene genellikle 12 ila 18 yıl civarındadır. Bu cin köpeklerin aile yapısı Primavite ve  Tüysüz Hairles cinslerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Her iki cins köpeğin de özelliklerinden biraz biraz alan Tüysüz Çin Köpeği ne kadar büyür sorusuna yanıt uzmanlardan gecikmez. Çin Köpeği Chinese Crested, boyları ortalama olarak 28cm ila 33cm arasında uzamaktadır. Kilo oranları ise 2kg ila 5kg arasında değişiklik gösterir. Dişilerde bu boy ve kilo orantıları azalabilir.

Bu cins köpekler apartman hayatına uyum sağlarlar. Küçük ve sevimli görüntüleri, ufak alanlarda uyuma huyları az biraz enerjik hareketleri ile son derece yapıcı evcil hayvanlardır.

Narin ve hassas yapıları onları son derece asilzade yapar. Ayrıca mevsim geçişlerinde kolayca hasta olacakları için önceden her şeyin önlemini almak gerekir.

Bu cins köpekler biraz kıskançlık yapabilmektedirler. O yüzden evde ufak çaplı kavgalar çıkabilir. Eski dönemlerde bekçilik yapmak için yetiştirildikleri için hala karakteristik özelliklerinde koruma ve savunma içgüdüleri bulunur. O yüzden benimsedikleri her şeyi kendi saflarına çekerler.

Tüysüz Çin Köpeği Sahiplenme

Çin Köpeği küçük ve asilzade yapıları ile sahiplerini kısa zamanda etkilerler.  Kendilerine zaman ayırılmadığı zaman çok sinirlenebilir hatta küsebilirler. Yapmak istedikleri bir konu hakkında önlerinde durmak onlara hayır demek son derece kızacakları bir olaydır.  Uzun süreler bu olayı sürdürebilirler.

Tüysüz Çin Köpeği Sahiplenme

Eğitim konusunda dik başlı tavırları sebebiyle son derece dikkatli davranılması gerektiğini, onların huylarına giderek sonuca ulaşmanın daha kolay olacağını belirtirler. Zorlanılan konularda mutlaka işinin ehli bir eğitmenden destek almakta yarar vardır.

Bu cins köpeklerin çıkardığı sesler biraz sahiplerinin garibime gidebilir. Özellikle tehdit altında hissettikleri zaman zaman son derece yüksek tiz bir ses çıkarabilirler. Bu yüzden sakin bir köpek isteyen kişilerin tercih etmemesi gereken cinslerdendir.

Tüysüz Çin Köpeği cinslerinin sessiz kaldıkları zaman kesinlikle büyük problemler vardır. Mutlaka bu konu hakkında araştırılma yapılmalıdır. Ya çok ciddi bir rahatsızlığı vardır. Yada psikolojik olarak bir şeyden etkilenmişlerdir. Ayrıca yapıları çok hassas oldukları için duygusal yönden kolayca yıpranabilirler. Bu cins köpeklere son dere sakin ve huysuzluk yaptıklarında bile belli bir ses tonu ile konuşulması gerekir. Ayrıca çok fazla ceza almaktan hoşlanmazlar. Onların tek ilgi alanları sahiplerinin ufak görevlere bile vereceği ödüllerdir. Bu istekleri hiç bir zaman bitmeyecek mis gibi görünür.

Tüysüz Çin Köpeği Fiyatları

Çin Köpeği Fiyatları genel olarak cinslerine göre değişmektedir. Her kazanılan yeni bir özellikle artan fiyat artışı onları son derece etkili kılar. Son zamanlarda Tüysüz Çin Köpeği için sahiplenme oranı artış göstermektedir.

Tüysüz Çin Köpeği Fiyatları

Bunun sebebi artık insanların yaşam olarak evde daha çok vakit geçirdikleri içindir. Aynı zamanda güzel özellikleri dilden dile aktarılması onu daha bir merak edilme dürtüsüne sokar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Basenji Özellikleri ve Bakımı – Basenji Fiyatları- Basenji (patigen.com)

Bu cins köpeklerin yavru fiyatları daha fazla pahalı olurken ortalama bir değer ile 3.000 TL ile 30.000 TL arasında uçuk rakamlar bulunuyor. Bunun böyle olmasının sebebi boyutlarının durumu, eğitim düzeyi ve kalıtsal hastalık yönü olarak çok çeşitli faktörlerle çeşitlendirilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.