Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Pomeranian (Boo) Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian köpeği oldukça güleç suratıyla dünyanın en çok ilgi gören ve en sevilen ırkları arasında yer alıyor. Her ne kadar bu tür çok küçük hali ile tanısak bile türün ataları ortalama olarak on beş ile yirmi kilogram aralığında değişiklik gösterir. Günümüzde bu sevimli dostlarımız ortalama olarak üç kilograma kadar çıkıyor.

Sevimliliğiyle, heyecanlı tavırlarıyla ve oyunculuklarıyla son derece cesur olan bu tür köpekler günümüzde en popüler köpekler listesinde en ön sırada yer alıyor. Ayrıca bu tür köpekler oldukça pahalı olması ile de biliniyor. Farklı tıraş teknikleri ile beraber oldukça yuvarlak kafa yapısı verilmiş olan bu tür dünyanın pek çok noktasında büyük ilgi görmektedir. Peki, pomeranian (boo) özellikleri ve bakımı nasıl sürdürülür?

Pomeranian (Boo) Fiziksel Özellikleri

Dik kulaklı kama şeklinde bir kafa yapıları vardır. Bazı sahipleri onların yüzlerini tilkiye benzetir. Bazı sahipleri ise bebeğe benzetirler. Oldukça koyu, badem şeklindeki gözleri ile zeka ve merak ile ışıldarlar. Burunları koyu ya da kürkü ile aynı renkte de olabilir. Boolar, çok çeşitli düz renklerde olabilirler. Kırmızı, turuncu, beyaz, mavi, kahverengi ve siyah en yaygın olan renklerindendir.

Boolar çift katlı kürklere sahiptir ve bu tüyler düzenli şekilde fırçalama gerektirir. Bekçilik özelliği vardır, yabancı kişilerden hoşlanmaz ve havlama eğilimleri olan köpek cinsidir. Bu özellikleri de onları oldukça iyi bir bekçi yapar. Ancak bazı zamanlar havlamayı ne zaman durduracakları bilinmez. Bu sebeple onlara komutla havlamalarını durdurma eğitimleri verilmesi oldukça iyi bir fikirdir. Çok fazla enerjileri vardır ve yürüyüşleri yapmaktan zevk alırlar.

Boolar iç mekanlarda oldukça aktiftir ve apartman sakinleri, çitle çevrili olan bahçesi ya da terası olmayan insanlar adına iyi bir tercihtir. Orta düzeyde aktivite seviyesine sahiptir ve günlük olan kısa yürüyüşler ya da günlük rutin oyun sürelerinin tadını da çıkararak enerjisini atarlar.

Pomeranian türü, yeni şeyler öğrenmeyi ve oldukça ilgi odağı olmayı seven bir cinstir. Bu nedenle onlara numaralar öğretmek, onlar egzersiz ve zihinsel uyarım sağlarken onlara bağlanma aşamasında mükemmel bir yoldur.

Kısa süreli dikkat süreleri bulunur, bu sebeple eğitim sürelerini kısa ve eğlenceli biçimde tutmalısınız. Bu sevimli küçük dostunuzu eğitirken övgüyle, iyi muameleyle ve köpek ödül maması ile hayvanınızı ödüllendirin. Bu tip mamalarla eğitimi oldukça kolaylaşıyor. Haftada iki kez taranması yeterlidir. Tüyleri orta derecede dökülmektedir.

Pomeranian (Boo) Özellikleri Ve Bakımı
Pomeranian (Boo) Özellikleri ve Bakımı

Pomeranianlar Nasıl Fırçalanmalıdır?

Kafasını burnundan arkaya doğru yavaşça fırçalayın. Kafasından sonra da bacaklarını yukarıdan aşağıya kuyruğunu kalçasından geriye doğru biçimde fırçalayın. Sevimli bu vücudunu da boynundan başlayıp kuyruğuna doğru yavaş yavaş fırçalayın.

Pomeranian Diş Bakımı

Bakım ihtiyaçları arasında diş hijyenleri ve tırnak bakımı da yer almaktadır. Bu cins köpekler; diş problemlerine oldukça eğilimlidir, bu nedenle diş sağlıkları özellikle dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Dişlerini haftada minimum bir kez fırçalamak gerekir hatta daha da iyisi günlük fırçalamak da iyi bir fikirdir.

İlginizi Çekebilecek Cavapoo Irkı Bilgileri İçin Tıklayın

Pomeranian Beslenmesi

Pomerian’lar oldukça dikkatlidir, meraklıdır ve kucak köpeklerinin en bağımsız olanlarıdır. Diğer küçük olan köpekler gibi sahiplerine çok fazla yapışmazlar. Her daim mutludurlar ve öğrenmeyi çok seven köpeklerdir. Patronun kim olduğunu, evde kimin sözünün geçtiğini çok iyi anlamalıdır.

Aksi takdirde asla laf dinlemeyecektir. Sahipleri izin verirse çok fazla talepkar da olabilir. Çok küçük çocuklarla beraber yalnız kalmaları tavsiye edilmez. Çocuğun çok fazla ya da dikkatsiz ilgisi bu köpeğin ısırmasına neden olacaktır. Yine de daha olgun, ya da çok küçük yaşta olmayan çocuklarla iyi anlaşır.

Yaşlılar içinse mükemmel bir eşlik köpeği olarak bilinir. Uysal yapısıyla ve sevgi dolu karakteriyle aranan bir ırk olmaktadır. Pomeranian apartman yaşamına da uygundur. Ev içinde fazla hareketlidirler. Sıcak havalarda ise serin olan yerlerde tutulmalıdır.

Pomeranian (Boo) Özellikleri Ve Bakımı
Pomeranian (Boo) Özellikleri Ve Bakımı

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar ile İlişkisi

Cesur ve çok aktif Pomeranian oynamayı sever, ancak en iyisi onların dikkatli bir şekilde bakılması için güvenilebilecek büyük çocuklu bir ev için tercih etmektir. Sağlam olmaların arağmen, küçük bir çocuk tarafından düşürülürse ya da üzerine basarsa, bu tür kolayca yaralanabilir.

Çocuklara her daim köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ya da onlara nasıl dokunacaklarını öğretin. Özellikle onlarla yetiştirildiklerinde, kediler ve diğer tüm evcil hayvanlarla rahatlıkla iyi geçinebilirler. Onları daha büyük olan köpeklerden koruyun. Ne kadar küçük olduklarını fark etmeyebilirler ve çok daha büyük köpeklere meydan okuma iç güdüleri vardır, hiçbir korkusu da yoktur.

Pomeranian oldukça hayat dolu küçük köpektir. Öğrenmekten çok hoşlanan ve sahiplerine karşı çok sadık olan bir ırk olarak bilinir. Aynı zamanda da hem inatçı hem de oldukça cesurdur. Erken yaşlarda birlikte büyütülürse diğer köpeklerle ve ev hayvanları ile rahatça anlaşabilirler. Ancak bazıları kendilerini olduğundan çok daha büyük sandığı için kendisinden çok daha büyük köpeklere de saldırabilir.

Pomeranian (Boo) Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pomeranian köpeği küçük bedeniyle ve fit olan duruşuyla bir hayli sağlıklı görünümlere sahiptir. Bakımlarında;

  • Köpeğinizin her zaman uzun ömürlü olabilmesi için birtakım kişisel bakım ihtiyaçlarını düzenli gerçekleştirmeniz önerilir.
  • Öte yandan da Pomeranian türü köpeğinin yaşamsal faaliyetlerini üst düzeyde tutabilmek için her zaman kaliteli köpek maması ve yaşına en uygun mama tüketimleri gerçekleştirilmektedir.
  • Vücut-kilo endeksine en uygun olan mamalar, bazı zamanlarda diyet maması da kullanılması gerekebilir. -Yapılan araştırmaların neticesinde ise Pomeranian köpeğinin ortalama yaşamlarının beklentisi on ile on beş yıl arasında değişiklik gösterir.
  • Her zaman sağlıklı olduğundan emin olmak adına düzenli şekilde veteriner hekim kontrolleri önemlidir.

Bu adımlarına çok dikkat edilmelidir. Pomeranian köpeğinin doğuştan gelmiş olan bazı kalıtsal hastalıklara sahip olma risklerine karşı kontrollü olmanızda yarar vardır.

Pomeranian Traşı Nasıl olmalı ?

BU konuyla ilgili ilerleyen günlerde detaylı bir bilgi aktarımı yapılacaktır, şimdi kısa bir bilgi vermek gerekirse kesinlikle bu konuda tecrübesi olmayan kişiler tarafından yapılmamalı ve makina kullanılmamalıdır, aksi takdirde tüy küsmesi denilen hastalığa yakalanabilir ve uzun süreli tedavi gerektiren bir rahatsızlık haline gelebilmektedir.

boo köpek

Pomeranian Boo Fiyatları

Bu ırkın fiyatı surat ve tüy yapısın göre 7.000 lira 19.000 lira arasında değişmektedir tilki surat pomeranian diye adlandırılan Spitz ırkı fiyatları daha düşük olurken ayı surat köpek olarak bilinen türlerinin fiyatları daha yüksektir, ayı surat olanların burunları daha kısa kulakları daha yuvarlıktır .

Pomeranian Boo Yavru sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer; patibul.com u ziyaret edebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.