Evcil Marketim
KöpekKöpek BakımıKöpek Cinsleri

Bullmastiff Özellikleri ve Bakımı

Bullmastiff

Bullmastiff köpek ırkı 1800’lü yılların başında ortaya çıkan sessiz, büyük, enerjik ve hızlı yapılı bir köpek ırkıdır. Yasa dışı insanları yakalamak için kullanılan bu köpekler, İngilizler tarafından geliştirilmiş güçlü bir ırktır.

BULLMASTIFF – ALL About This Big Breed – YouTube

Çok iyi bir bekçi köpeği olan bullmastiff köpekler gece görüşleri sayesinde her saat başarılı bir şekilde görevlerini tamamlarlar. Yaşam alanlarının koruyucusu olan ırk aşırı cesur bir karaktere sahip olup yabancılara karşı son derece dikkatli davranır. Bu  ırk, 1933 yılında Amerikan kennel kulübü tarafından cins olarak kabul görmüş ve eğitimleri süresince profesyonellerle çalışılması gereken bir ırk olarak bilinmektedir.

Bullmastiff Kişilik Özellikleri

Bullmastiff Kişilik Özellikleri

Bullmastiff ırkının kişilik özellikleri arasında sahibiyle güçlü bir bağ kurması en başta gelir ve sadık, kararlı, cesur bir yapısı olan köpeklerdir. Sosyalleştirilmesi için erken dönemde eğitim almaları önemlidir ve mutlaka profesyonel bir eğitim verilmesi gereklidir.

Doğru bir eğitim sayesinde saldırgan olma özelliği azaltılabilir aksi durumda kendini lider sanarak saldırgan tavırlar sergilemesi söz konusu olabilir. Daha çok çiftlik ve bahçeli evlerde yaşam sürmesi gerekli olan ırkın tanımadığı kişilere karşı tetikte olması kişilik özelliklerinden olup gereksiz yere saldırmayan bir yapıları bulunur. Zeki, dikkatli, korumacı, sadık ve dayanıklı bir yapıları olan bu köpeklerinin aynı zamanda neşeli ve hevesli yanları da bulunmaktadır.

Sert ve aktif bir yapıları olmalarının yanı sıra güvenilir koruma köpeği olan bu köpekler, çok arkadaş canlısıdır. Tehlike sezmeleri durumunda burnu ile vurarak savunma sağlarlar ve riskin devam etmesi halinde ısırarak karşı koymaya devam ederler. Harika bir aile köpeği olmaları eğitimlerini yavruyken almalarına bağlı olup güçlü yapıları büyük bir güce sahip olmalarının izlenimini uyandırır.

Sahibinin sesine karşı hassas olan ırkın yüksek seslere aşırı duyarlı bir yapıları bulunur. Yalnız kalmaktan ve bir yere kapatılmaktan hoşlanmayan bullmastiff ırkının salya akıtma ve horlama eğilimleri bulunur.

Sevildiğini bilmeleri kendilerini mutlu eden bu ırkın güvenli olması için sıkı bir itaat eğitimi almaları gerekmektedir. Kışkırtılması durumunda sakinliğini koruyamayıp saldırgan halleri ağır basar.

Bullmastiff Fiziki Özellikleri

Bullmastiff köpek ırkının tüyleri kısa olup az tüy dökme özelliğine sahiptirler. Göğüs kısımları beyaz bir renge sahip olan ırkın kızıl kahve, kırmızı ve açık sarı renkte tüyleri bulunur. Kulak ve göz çevresinde koyu renkler bulunan ırkın ısı değişimlerine karşı hassas yapıları bulunur. Bu nedenle oldukça dikkatli olunması önerilmektedir.

Kırışık ve büyük bir kafası bulunan bu köpeklerin geniş bir ağzı bulunur. Oldukça güçlü çenesi bulunan ırkın koyu renkli ve geniş delikli bir burnu bulunur. Koyu sarı ve yuvarlak gözleri bulunan bullmastiff köpeklerinin V şeklinde kulakları bulunur. Yassı ve siyah renkte kuyrukları bulunan ırkın seçkin ve güzel bir görünümleri bulunur.

Erkek olan bullmastiff ırkları 50-60 kg iken dişiler 10 kg daha az ağırlığa sahiptir. Yaşam rutinleri oluşturularak değiştirilmemeli ve düzenli egzersizleri bulunmalıdır. Sosyal olan köpek ırklarından olup diğer köpeklerle uyum içinde yaşayabilme özelliğine sahiptirler.

Uyurken horlama sesi çıkaran bir ırk olmasından dolayı bu özellikleri bilinmelidir. İtaat eğitimlerine direnç gösterebilirler ve inatçı yönleri biraz ağır basar. Bu nedenle mutlaka profesyonel bir destek alınarak eğitim süreçleri tamamlanmalıdır.

Bullmastiff Irkı Sağlığı

Bullmastiff Irkı Sağlığı

Bullmastiff köpekleri genetik olarak oldukça dayanıklı ve hastalığı yok denecek kadar az olan bir köpek ırkıdır. Kilo almaya meyilli olup obziteye yatkın olmaları tek olumsuzluk olup obur bir yapıları bulunur. Özellikle bu durum için 5 yaşından sonra dikkatli davranılması ve beslenmelerinde daha az yağ ve enerji içeren kuru mamalarla beslenmeleri sağlıkları açısından fayda sağlar. Genetik retina bozuklukları ve kalça çıkıkları konusunda dikkatli olunması, veteriner ziyaretlerinin aksatılmadan düzenli yapılması önem taşır.

Genel olarak yatkın oldukları hastalıklar mide dönmesi, göz hastalıkları ve dudak uçuklarıdır. Ortalama bir köpeğe göre daha az yaşam süreleri bulunan bullmastiff köpeklerinin sağlıkları için egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Bullmastiff Irkının Bakımı

Bullmastiff ırkının bakımları dışarda yaşamaya uygun olmadıklarından kolay bir şekilde gerçekleştirilir. İç mekân köpekleri olmasından dolayı gerektiği zaman banyo yapmaları yeterli olup tırnakları profesyonel bir destekle uzadıklarında kesilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bölgeleri genel olarak el ve ayak tırnakları olup mümkün olduğunca sık bir şekilde kontrol edilmelidir. Sıcağa karşı hassasiyetleri bulunan ırkın sıcak yerlere bağlanmaması önem taşır.

Tüyleri kısa olan ırkın düzenli bir şekilde fırçalanması önemlidir. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri halinde 9-11 yıl kadar ömürleri bulunur. bullmastiff ırkının doğum süreçlerinde tek seferde 6-10 yavru dünyaya getirmeleri mümkündür.

Büyük bir ırk olmasından dolayı enerjilerini boşaltmaları önem taşır. Bu nedenle günlük rutinleri aksatılmadan yapılmalı, yürüyüşleri ve egzersizleri tasma kullanılarak yaptırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Danua Özellikleri ve Bakımı – danua Fiyatları-danua köpek (patigen.com)

Bullmastiff Irkı Fiyatları

Bullmastiff Irkı Fiyatları

Köpek ırklarının fiyatları genel olarak cinsiyetine, eğitimlerine ve sağlıklarına göre farklılık göstermektedir. Bullmastif köpek fiyat ortalaması genel olarak 3000-5000 TL arası değişiklik göstermekte olup masraflı bir köpek ırkıdır denebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.